Otyłość? Wymioty? Niedowaga? Wyrzuty sumienia?….

dieta-zaburzenia-jedzenia

fot. daniellehelm / Foter / CC BY

Powyższe hasła tytułowe przybliżają nas do tematyki związanej z zaburzeniami jedzenia. U coraz więcej osób można zaobserwować trudności w tym zakresie.

Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania zalicza się: otyłość, bulimia, anoreksja, kompulsywne objadanie się, zespół nocnego jedzenia… Wielu z  nas próbuje własnymi sposobami poradzić sobie z tym zagadnieniem, nie zawsze skutecznie. Istotny wpływ na to ma fakt, że nie jesteśmy obiektywni do samych siebie i naszych trudności. Dlatego też dotarcie samemu do ich źródła („dlaczego tak się dzieje?”) jest nie lada wyzwaniem. W związku z powyższym warto udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego w której pracują psychoterapeuci, psychologowie, coachowie, dietetycy, lekarze psychiatrzy. Jest to istotne ze względu na to, że niektóre jednostki chorobowe wymagają zespołowego, kompleksowego spojrzenia na osobę zmagającą się z problemem. Zebranie zespołu klinicznego i wzajemny kontakt pomiędzy nimi przynosi bardzo dobre rezultaty w procesie leczenia/ terapii. Jeżeli początkowo łatwiej jest się zapisać do dietetyka czy psychologa, zamiast do lekarza psychiatry to warto to zrobić. Wyspecjalizowany personel na pewno wskaże bezpieczne, najlepsze kroki do szybkiego i efektywnego dotarcia do celu.

Wielu z nas ignoruje zmiany w sposobie jedzenia, tłumacząc sobie, że to chwilowe, niezagrażające. Kiedy przychodzą zaś do gabinetów specjalistycznych okazuje się, że mocno zwlekali z wizyta i przez to wiele sfer w ich funkcjonowaniu uległo upośledzeniu(relacje z ludźmi, samoocena, seksualność, praca…) oraz nabyli złych nawyków, z którymi nie mogą sobie poradzić. Dlatego też NIE NALEŻY BAGATELIZOWAĆ ZABURZEŃ ODŻYWIANIA! Pamiętajmy, iż pożywienie to nasze paliwo, dzięki któremu możemy żyć, realizować zadania, uczyć się, osiągać sukcesy, nawiązywać relacje uczuciowe… Jeśli go nie ma bądź jest go za dużo, to upośledza nasze funkcjonowanie społeczne, zawodowe, osobiste. Może doprowadzić także do zgonu. Zaburzenia odżywiania (szeroko rozumiane) bardzo często związane są ze skrajnymi emocjami oraz obsesyjnym zachowaniem wobec swojej masy ciała, spożywanych kalorii, przeglądania się w lustrze bądź jego unikaniu i jedzenia. Zaburzenia odżywiania powodują poważne problemy emocjonalne oraz fizyczne, które mogą być groźne dla zdrowia i życia, mężczyzny jak i kobiety w każdym wieku.

Przyczyny zaburzeń odżywania

Przyczyny i mechanizmy zaburzeń odżywania należy rozpatrywać bardzo indywidualnie, dla każdej chorującej osoby, niemniej warto uwzględnić tzw. model biopsychospołeczny. W tym modelu podkreśla się rolę szeregu różnych czynników tj.:biologiczne, psychologiczne, osobowościowe, społeczne, środowiskowe, kulturowe pacjenta, które mogą wpływać na początek, rozwój oraz przebieg tych zaburzeń. Dlatego też dietetyk, psychoterapeuta, lekarz psychiatra na pierwszym spotkaniu przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad, po którym dostosowuje indywidualny program leczenia dla danej jednostki.

Nie czekaj

Jeśli borykasz się z nadwagą lub niedowagą, masz niepokojące objawy, które mogą być związane z bulimią, anoreksją bądź inną trudnością związaną ze spożywaniem bądź unikaniem pokarmu, nie czekaj i zgłoś się po fachową pomoc. Jeśli zaś ktoś w Twoim otoczeniu cierpi z tego powodu, a nie do końca sam to dostrzega, spróbuj porozmawiać i zaoferować pomoc w poszukaniu Poradni zajmującej się zaburzeniami odżywiania. Warto pamiętać, że sama dieta nie zawsze wystarczy, aby dotrzeć do zakładanego celu…

barbara-wesolowska-budka-3Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

mgr Barbara Wesołowska-Budka

Psychoterapeuta, Psycholog, Seksuolog

tel. 505-68-54-54

www.educatio.pl

 

educatio-zaburzenia