Obietnice i likwidacja kolejnej biblioteki

52046645a3060.jpg

Urząd Miasta Legionowo planuje zlikwidować Filię Nr 1 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej położonej przy ul. Sowińskiego 15 w Legionowie.  Powód – brak ekonomicznego uzasadnienia utrzymywania placówki.

 

W ubiegłym tygodniu legionowskim radnym został przedstawiony projekt uchwały o zamiarze likwidacji kolejnej filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Po likwidacji filii biblioteki na Osiedlu Młodych w lipcu ubiegłego roku (w jej miejsce powołano punkt biblioteczny), przyszedł czas na Filię nr 1 przy ulicy Sowińskiego 15. Koszt utrzymania filii w 2012 roku wraz z kosztami utrzymania pracowników (4 osoby) wyniósł 193 tys. zł. Jednak jak przekonuje zastępca prezydenta Piotr Zadrożny, celem zmian nie jest oszczędzanie, ale bardziej racjonalne wykorzystanie tych środków.

 

Powody
Jednym z argumentów za zamknięciem Filii nr 1 jest według prezydenta mała odległość od budynku głównej biblioteki przy ul. Broniewskiego 7. – Likwidacja Filii Nr 1 uzasadniona jest względami racjonalnymi i ekonomicznymi – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały o likwidacji biblioteki. Według prezydenta główna biblioteka dysponuje szerszym wachlarzem usług dla czytelników m. in. zbiorami specjalnymi i czytelnią internetową. Utrzymywanie Filii nr 1 dysponującą jedynie książką tradycyjną, jest według prezydenta nieekonomiczne.

 

Obietnice
Równolegle do planów likwidacji filii biblioteki, prezydent Zadrożny zapowiada, że na dwóch piętrach Centrum Komunikacyjnego stworzy kolorową, nowoczesną mediatekę. Pieniądze uzyskane z likwidacji filii wykorzysta na zakup książek i wyposażenia. Jednocześnie unika odpowiedzi na pytanie o konkretny termin otwarcia mediateki w dworcu, bowiem inwestycja jest dopiero na etapie wyłaniania wykonawcy.

 

4 bibliotekarki
Co jednak z pracownikami Filii nr 1 i olbrzymim księgozbiorem? Ani prezydent, ani dyrektor biblioteki Danuta Masiak nie dają jednoznacznej odpowiedzi. UM Legionowo zaprzecza także plotkom o tym, że znalazł się najemca zainteresowany budynkiem przy Sowińskiego. – Zlikwidowanie niniejszej filii jest na tę chwilę jedynie propozycją, stąd też co do przyszłości pracowników czy też planów zagospodarowania budynku, w którym filia się mieści, nie ma podjętych decyzji – mówi Dorota Staśkiewicz z biura prasowego UML.

 

Radni mają wątpliwości
Propozycja likwidacji filii biblioteki przy Sowińskiego 15 spotkała się z akceptacją radnego Józefa Dziedzica, który liczy na przeniesienie jej księgozbioru do szkoły na Osiedlu Piaski. Zdecydowanie przeciwna likwidacji filii jest radna Małgorzata Luzak, która ma wiele wątpliwości co do decyzji prezydenta, głównie o to gdzie trafią zbiory książek, jeżeli już teraz biblioteka cierpi na brak miejsca. Podobne pytania padły z ust radnej Agnieszki Borkowskiej, która martwi się, co stanie się z bibliotekarkami w przypadku, gdy budowa dworca przesunie się w czasie. Radny Koryś uważa, że decyzja o likwidacji filii jest nieprzemyślana, zbyt pośpieszna i ogranicza dostęp do książki starszych mieszkańcom miasta, którzy przyzwyczaili się do tej placówki.

 

Tylko jedna biblioteka
Według władz Legionowa, w 50-tysięcznym mieście tak gęsto zaludnionym, gdzie można dotrzeć z każdego punktu do centrum w ciągu 20 minut, dworzec to doskonałe miejsce dla książek, małych i dużych czytelników. Takie stwierdzenie oznacza najprawdopodobniej likwidację wszystkich filii. Jak zapewniał prezydent, na budynek przy Sowińskiego nie ma kupca, a UML przychyla się do tego, by był on dalej przeznaczony na usługi publiczne. Jako przykład podaje klub wolontariuszy lub świetlicę dla dzieci. Brak jednak konkretnych planów czy analiz. Na dyskusje pozostawiono mieszkańcom jednak mało czasu. Winią oni UML za brak informacji i brak konsultacji społecznych. 27 lutego podczas najbliższej sesji radni podejmą decyzję o przyszłości Filii nr 1. Czy odważą się głosować w trybie jawnym i co zdecydują, usłyszymy już w środę.

Iwona Wymazał

 

Oto list Lidii Maj, Przewodniczącej OM „Solidarność” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Legionowie, który został doręczony radnym w dniu obrad Komisji Oświaty, Kultury i Sportu.

Szanowni Radni, w dniu dzisiejszym dostaniecie do zaopiniowania projekt uchwały o likwidacji Filii nr 1 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie. Na Państwa ręce Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” działająca w Bibliotece składa stanowczy protest przeciwko takim działaniom.

To już kolejna placówka Biblioteki, która ma ulec likwidacji. Jest to największa filia, która obsługuje ponad trzy i pół tysiąca czytelników. Księgozbiór tej filii wynosi 27.000 woluminów, zarówno literatury pięknej, jak i popularnonaukowej. Dziennie placówkę odwiedza średnio 80 czytelników. Zamykanie tak bardzo dobrze działającej filii nie ma racjonalnego uzasadnienia.

Po raz kolejny odwołujemy się do wrażliwości Radnych Miasta. Wszyscy użalają się nad malejącym czytelnictwem, jednocześnie zamyka się prężnie działającą placówkę nie dając nic w zamian. W  Legionowie działania mające na celu oszczędności powodują, że bezpłatny dostęp do dóbr kultury jest coraz mniejszy. Jak ma się to do tytułu Mecenasa Wiedzy, którym tak szczycił się Pan Prezydent. To właśnie Radni Miasta powinni powstrzymać szkodliwe działania urzędujących władz, tym bardziej że w przypadku likwidacji Filii nr 5 Biblioteki Pan Prezydent całą odpowiedzialnością obarczył Radę Miasta.

Likwidacja Filii 1 miałaby jeszcze uzasadnienie ekonomiczne wówczas, gdy Biblioteka otrzyma nowy lokal i nastąpi połączenie placówek. Jednak obecnie zamknięcie tej konkretnej filii nie ma uzasadnienia merytorycznego. Prawdą jest, że w powyższej placówce można wypożyczyć tylko książkę tradycyjną, ale właśnie na taką jest największe zapotrzebowanie. Filmy, gry komputerowe czy też książka do słuchania nie dadzą podstaw do tworzenia wykształconego społeczeństwa. Tradycyjna książka zawsze uruchamiała pokłady wyobraźni, rozszerzała horyzonty, wzbogacała słownictwo. W tej placówce korzysta z książek nie tylko ukształtowany czytelnik, ale również młodzież z pobliskich szkół, zarówno gimnazjum, jak i liceum. To właśnie o ich kontakt ze słowem pisanym powinno się jak najbardziej zabiegać.

Zdumieni jesteśmy uzasadnieniem powyższej uchwały. Jak można napisać, że likwidacja filii nie wpłynie negatywnie na zaspokajanie potrzeb obecnych jej czytelników. Zaproszenie do korzystania z Biblioteki Głównej jest żartem, ponieważ wszyscy czytelnicy mają obecnie też możliwość korzystania z Biblioteki Głównej. Fakt, że przychodzą jednak na Sowińskiego o czymś świadczy. Księgozbiór dla dorosłych w Filii nr 1 jest bogatszy, liczniejszy i bardziej zróżnicowany niż w Wypożyczalni na Broniewskiego. I to jest właśnie atrakcyjna oferta dla czytelników Filii nr 1, którzy dają temu wyraz tak licznie odwiedzając placówkę.

Dziwi nas również zdanie, że księgozbiór filii oraz jej wyposażenie pozostaną w zasobach Biblioteki. Pan Prezydent tylko nie napisał gdzie można będzie to przenieść. Tym bardziej, że właśnie budynek na Sowińskiego pełni również rolę swoistego magazynu. Tu składowane są książki oraz wyposażenie na które nie ma miejsca w innych placówkach Biblioteki.

Jeszcze raz Organizacja Międzyzakładowa „Solidarność” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Legionowie zwraca się do Państwa, aby z rozwagą podchodzili do podejmowanych decyzji związanych z oszczędnościami w sferze kultury. Nie wszystkie propozycje, wbrew zapewnieniom władz,  mają merytoryczne uzasadnienie, a oszczędności mogą być pozorne.

Z poważaniem

Lidia Maj
Przewodnicząca
OM „Solidarność” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Legionowiea

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 26

  1. „Dorota Staśkiewicz z biura prasowego UML”.
    To już jest biuro prasowe UML?.
    Zrobić od razu Wydział Prasowy UML z naczelnikiem na czele – zaoszczędzi się pieniądze na bibliotekach i będzie kasa na urzędników Wydziału Prasowego UML.

  2. Ręce opadają….ciekawa jestem ile rok rocznie miasto wydaje na łatanie dziur w nawierzchniach drogowych, wymienianych kompleksowo kilka lat temu? Jak się do tego maja oszczędności? Dlaczego w innych krajach europejskich drogi od dziesiątek lat są w doskonałej kondycji, a u nas drogowcy zarabiają krocie łatając dziury w w każdym sezonie? Zostałoby na prowadzenie biblioteki z nawiązką.

  3. czyżby to była zemsta tumanów za złe stopnie za /nie/czytanie lektury

  4. barbarzyńcy to mało powiedziane

  5. mol a do kogo pijesz? czyżby do tych co na zdjęciu? to pewno ich manewry.

  6. Ilona.. do tych „lobbystów” których jak zawsze nie widać i nie słychać a są obecni. Uważam że likwidowanie istniejącej bardzo dobrze funkcjonujacej filii na rzecz nowoczesnej póki co niewybudowanej megabiblioteki jest absurdem. dostępność do tego typu instytucji zawsze wymagała i bedzie wymagać, dotacji dla zrównania dostępu do zasobów kultury i nauki

  7. Ja też uważam, że tak jak mówisz „likwidowanie istniejącej bardzo dobrze funkcjonujacej filii na rzecz nowoczesnej póki co niewybudowanej megabiblioteki jest absurdem”. Lobby to jedno a co w takim razie sądzisz o dyrektorze który występuje o zlikwidowanie takiej filii (w zeszłym roku zamknęła filię 5 na Osiedlu Piaski). Teraz jest tam punkt biblioteczny czynny 0d 16.00 do 19.00 we wtorki i w piątki i obsługiwana jest przez młodą właścicielkę firmy sprzątającej która ma tylko maturę. Poza tym słusznie zauważasz, że megabiblioteka jest niewybudowana a co więcej jeszcze nie wybrany jest nawet wykonawca. To jest absurd.

  8. Ilonaotworzył bym szeroko drzwi i…….

  9. Ilona liczę na to że przewodniczący Rady Miasta jako człowiek znający branże zapobiegnie decyzji z tak durnym uzasadnieniem.

  10. Nie bądź naiwny przewodniczący Rady Miasta jak najbardziej POprze i będzie czterema łapami za likwidacją. A drzwi ….. to powinni czytelnicy filii. Może warto żeby dołączyli się również na zapas tych które czekają w kolejce.

  11. Wizja Legionowa wg.Romana Smogorzewskiego, Jana Grabca, Platformy Obywatelskiej, Porozumienia Samorządowego oraz Nasze Miasto Nasze Sprawy na rok 2015 ?
    Jeden tunel, jeden wiadukt,jedna karetka,jeden radiowóz, jedna przychodnia, jeden żłobek, jeden park, jeden plac zabaw, jedna ławka,jeden pociąg, jedna biblioteka ? etc. ” By żyło się lepiej wszystkim – kolesiom z PO”…

  12. Przy likwidacji Filii nr 5 mówili że za mało czytelników a trzeba oszczędzać. Teraz napisał że nie będzie oszczędności to czemu ma to służyć? Cyt.” Co jednak z pracownikami Filii nr 1 i olbrzymim księgozbiorem? Ani prezydent, ani dyrektor biblioteki Danuta Masiak nie dają jednoznacznej odpowiedzi.”
    Ludzie toż to głupota pierwszej klasy. Nawet nie sposób tego skomentować. Kompromitacja i prezydenta i dyrektorki.

  13. Przesada w żadną stonę nie jest wskazana. Myślę, jednak, że coś się w tym mieście zmieniło na korzyść i to zdecydowanie. Może nam trudno to dostrzec na zasadzie „cudze chwalicie,swojego nie znacie”, ale ludzie,którzy odwiedzają Legionowo, są pozytywnie zdziwieni zmianami.Krytyka jest rzeczą potrzebną, ale rozsądna.Krytykować jest najłatwiej, ale coś konkretnego zrobić…

  14. Primo błąd w podejściu do konkretnej sprawy. Nikt nie kwestionuje zmian na lepsze. Ale w tej konkretnej sprawie to chyba jednak przegięcie w sprawie. Fajne jest to że zauważyłeś głos przeciwny

  15. Likwidacja tej filii, która od lat zaspokaja nasze, czytelników potrzeby jest bardzo szkodliwa dla całej kultury w nieście. Coś się dzieje niedobrego w miejskiej bibliotece. Inaczej nie umiem wytłumaczyć nietrafionych decyzji.
    Tylko czytelnik, ktory zna obie placówki wie o czym mówię.
    Czy państwo radni choć zainteresowali się tematem, odwiedzili wspomnianie placówki, zobaczyli gdzie księgozbiór zostanie przeniesiony.
    Przed ostateczną decyzją czytelnicy powinni mieć prawo się wypowiedzieć.

  16. Pani dyrektor jest zbędna w tej placówce, to koszty spadną.Filię przekształcić w Społeczną Bibliotekę na własnym rozrachunku.Jest możliwość pozyskania środków zewnętrznych. Tylko czy aby nie chodzi tu o smo miejsce potrzebne na inne cele ?

  17. Czy ktoś ma dane dotyczące tego punktu bibliotecznego na Osiedlu Młodych? Skąd władze wiedzą że mieszkańcy są zadowoleni?
    Może ktoś się z tego osiedla wypowie.
    Moim zdaniem wszystkie te zmiany nie służą bibliotece. Gwarantuję że spadnie a nie wzrośnie czytelnictwo. Nie rozumiem działan dyrektorki, to jak strzelanie sobie w kolano. Im mniejsza instytucja tym mniej znaczy w mieście. MOK się rozwija, Muzeum – nowy pawilon, filia na Piaskach. Natomiast biblioteka szkoda mówić.

  18. Z tego co wiem to większość albo zasuwa na Targową albo zorganizowała sobie gdzieś koło pracy tak jak ja. Wypożyczam na koleżanki męża kartę w Warszawie. Specjalnie ją wyrobił żeby mi pomóc.
    No Chryste ja mam pilnować czy to wtorek czy piątek, może jeszcze kartki wprowadzą.
    Już teraz mam to w d….

  19. ja to jestem ciekaw gdzie oni będą upychać te książki w tej szkole. Komu przyszło do głowy że można upchać tam 27 tys. książek. To istne szaleństwo. I co jeśli zamkną z końcem roku to będzie już w styczniu można wypożyczyć książki te z filii. W życiu nie wierzę, za chiny ludowe. Nikt tego nie zrobi. Chyba że przewiozą i będą wypożyczać na ładne oczy – kto zwróci to zwróci a kto nie to nie. Komuś w dekiel odwaiło.

  20. biblioteka na dworzec a place zabaw na perony

  21. za camerdynerem: boiska na obwodnice, szpital na cmentarz a radnych na księżyc.

  22. a to nawet zabawne,

    Rada Miasta na zdanie, że zostali zmanipuowani, nie mogla w to uwierzyć i oczywiście wielkie zdziwienie. Obowiązującą linią rozumowania stało się: „przyłączymy blibliotekę publiczną do szkolnej” a tu ZONK – szkolne też są do wystrzału. Czyli Rada nie zrozumiała, co tak naprawdę przegłosowała, prawdaż?

    polecam to: facebook.com/stoplikwidacjibibliotek

    i proste pytanie do przemyślenia: nawet jeśli uda się połączyć bibliotekę publiczną ze szkolną (bezsens, inne zasoby, inne dni i godziny otwarcia), to kto z Was rodziców, pozwoli na wchodzenie obcych dorosłych na teren szkoły? Bo ja na 100% na to nie pozwolę, nie ma fizycznie takiej możliwości. Która ze szkół w Legionowie ma możliwość rozseparowania ruchu na „uliczny” i „szkolny” wewnątrz budynku? Żadna.

    Państwo Radni, czytacie w końcu Powiatową. Zastanówcie się, bo to nie chodzi już o Filię nr 1, ale o to, w jaki sposób podejmujecie decyzje brzemienne dla tysięcy mieszkańców Legionowa. Moim skromnym zdaniem zajmujecie się tym skandalicznie słabo, zapominając o swojej służebnej wobec mieszkańców roli.

    Pomijam już, że cywilnej odwagi do zachowania biblioteki, jako instytucji kultury, nie staje ani poligrafowi (WSTYD, mówię to jako wykształcony poligraf z wąską specjalizacją, w czwartym pokoleniu poligrafów warszawskich, WSTYD Panie Klejment, żeby drukarz zabijał drukowaną książkę; kaszty by nie starczyło, żeby złożyć, jakim wstydem się Pan okrywasz), ani polonistka (no tu to ręce opadają, ja nie potrafię tego skomentować).

  23. Marcin….tak to mało logicznie radni do urn

  24. A przecież prezydent obiecał zabrać bibliotekę ze szkoły a teraz jeszcze tam zagęszcza.
    Dzieci w szkole do 17, bo w mieście wszystko robi się na łapu capu.
    Biblioteka powinna być tam gdzie przychodzą ludzie. Na Broniewskiego to sztuczny twór, który miał być 2-3 lata.

  25. Kolejny przypadek szkodliwej działalności rady miejskiej, która stała się całkowicie zależna od prezydenta. Teraz jak w każdej sprawie zacznie się udowadnianie jak byli niedoinformowani i zmanipulowani i to nie ich wina. Do 2015r. już blisko. Podziękujemy im w 100% procentach.

Dodaj komentarz