27 lutego radni legionowscy dali wyraz ogromnego zaufania dla zastępcy prezydenta Piotra Zadrożnego. Podczas sesji zdecydowali o zamiarze likwidacji najstarszej filii biblioteki w Legionowie, opierając się jedynie na obietnicach.
Projekt uchwały o zamiarze likwidacji Filii nr 1 biblioteki pojawił się w połowie lutego na legionowskich stronach BIP. Głównym argumentem do tych działań, jak twierdziła dyrektor biblioteki Danuta Masiak, była potrzeba inwentaryzacji zbiorów oraz obawa przed wyzwaniami organizacyjnymi przy przenosinach do przyszłej siedziby, która ma znaleźć się w Centrum Komunikacyjnym. Prezydent Piotr Zadrożny zaznaczył jednak, że najważniejszą przyczyną jest zbyt bliska odległość pomieszczeń filii, głównej biblioteki i czytelni internetowej zlokalizowanej w Ratuszu.
Intencja czy likwidacja?
Radni, w zamian za poparcie planu likwidacji najstarszej filii biblioteki, otrzymali obietnicę utworzenia na 2 piętrach Centrum Komunikacyjnego nowoczesnej mediateki, pozostawienie księgozbioru w zasobach biblioteki oraz być może utworzenia zamiast bibliotek szkolnych, bibliotek publicznych, które spełniałyby rolę filii. Zarówno prezydent Piotr Zadrożny jak i dyrektor biblioteki Danuta Masiak, przekonywali radnych, że podjęta uchwała nie oznacza likwidacji i jest tylko uchwałą intencyjną. – Te pół roku to czas na rozmowy i dyskusje – mówiła dyrektor.
10 minut na dyscyplinę
W zamian za głosowanie na „tak” radni dostali obietnicę umieszczenia biblioteki w Centrum Komunikacyjnym, które według planów UML ma powstać pod koniec 2014 roku. – Nie ma gwarancji, że w centrum komunikacji powstanie biblioteka – zaprotestował Leszek Smuniewski, który starał się przypomnieć pozostałym radnym, że jeszcze niedawno dyskutowali o lokalizacji biblioteki przy okazji sprzedaży działki na Kazimierza Wielkiego. Wskazał brak merytorycznych przesłanek za likwidacją oraz brak jasnej polityki dotyczącej bibliotekarstwa i czytelnictwa w Legionowie. Według niego bardziej odpowiedzialna byłaby dyskusja na ten temat za kilka miesięcy. – To mglista wizja – mówił o propozycji prezydenta. Ta wypowiedź na tyle zszokowała klub radnych PO, że Ryszard Brański poprosił o 10 minut przerwy.
1 minuta dla mieszkańców
Po przerwie Marcin Smogorzewski poprosił radnych, by podjęli tę decyzję w oparciu o zaufanie do władz miasta i tak jak Ryszard Brański skrytykował wystąpienie Leszka Smuniewskiego. Marcin Mizgalski, który otrzymał 1 minutę na wypowiedź w imieniu czytelników, stwierdził, że cała ta uchwała jest manipulacją. – Jestem z wykształcenia ekonomistą i jestem zdziwiony, że nie ma tu żadnego argumentu ekonomicznego, tam nie pojawia się żadna cyfra – zwrócił się do radnych. – Podejmujecie decyzję, żeby dzisiejszym 50, 60-latkom odciąć dostęp do drukowanej książki, zasłaniając się historią e-buków – jednak głos został mu szybko odebrany, a jego wystąpienie określone jako politykowanie.
Bez statystyk
W uzasadnieniu uchwały nie przedstawiono żadnych konkretnych danych. Większość radnych nie podważała zasadności przenosin księgozbioru do tymczasowych pomieszczeń biblioteki głównej (ul. Broniewskiego 7), gdzie nie ma już miejsca. Nie wyjaśniono, co stanie się z pracownikami, nie przedstawiono żadnych statystyk dotyczących wykorzystania księgozbioru i liczby czytelników – może dlatego, że liczby nie pomogłyby przekonać radnych. Według statystyk, uzyskanych z Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, Filia nr 1 ma największą ilość udostępnień. Podczas gdy biblioteka główna liczyła w 2012 roku ok. 31,8 tysięcy udostępnień, na Sowińskiego wypożyczono 91,6 tysięcy woluminów. Dane te są tym bardziej przekonujące, że Filia nr 1 dysponuje 3-krotnie mniejszą powierzchnią niż biblioteka główna, ma mniejszą liczbę woluminów i dysponuje tylko tradycyjną książką.
Paradoksalnie zamiar likwidacji filii biblioteki jest nazywany sposobem na ratowanie poziomu czytelnictwa. Radni zagłosowali zgodnie z dyscypliną partyjną. 13 radnych było za, 6 przeciw a 4 się wstrzymało od głosu. Nie poznamy jednak imion tych radnych, ponieważ propozycję głosowania jawnego, imiennego odrzuciło 12 radnych, a 6 się wstrzymało od głosu. Czy radni boją się oceny swoich wyborców?
Iwona Wymazał
Nagrania audio z sesji:
Dyrektor biblioteku Danuta Masiak o likwidacji filii przy ul. Sowińskiego 15
Zastępca Prezydenta Legionowa o likwidacji filii biblioteki przy ul. Sowińskiego 15
Radny Artur Żuchowski krytykuje biblioteki publiczne w szkołach
Radny Leszek Smuniewski o likwidacji filii przy ul. Sowińskiego 15 w Legionowie
Radny Marcin Smogorzewski. Krytyka radnego Smuniewskiego…
Radny Ryszard Brański – poparcie dla uchwały o likwidacji
Mieszkaniec: Marcin Mizgalski w obronie filii biblioteki
Zastępca Prezydenta Legionowa o planach stworzenia mediateki na nowym dworcu
Wykresy porównujące poszczególne filie bibliotek na podstawie ilości księgozbiorów, czytelników i wypożyczeń:
MiPBP – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie, ul. Broniewskiego 7
Filia nr 1, ul. Sowińskiego 15
Filia nr 2, ul. Targowa 65
Filia nr 3, ul. Gen Roi 4a
Filia nr 5, ul. Olszankowa e