Prawo do informacji publicznej ma każdy. Jednak tylko niewielu wie, w jaki sposób należy zadawać pytania. Coraz rzadziej przechodzimy obojętnie wobec działań władz samorządowych. Każdego, kto zechce nauczyć się, w jaki sposób korzystać ze swoich praw, zapraszamy w najbliższy wtorek do Chotomowa.
19 marca 2013 roku o godzinie 18.00 w Domu Kultury w Chotomowie przy ulicy Strażackiej odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań pt. „SPOTKANIE SĄSIEDZKIE”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wiejska Inicjatywa Obywatelska. Dlaczego warto przyjść na to spotkanie? Autor projektu, Prezes Stowarzyszenia WIO Leszek Gronau, zachęca wszystkich mieszkańców, by poznali wszystkie tajemnice władzy. Jego celem jest zwiększenie świadomości obywateli w sprawach dotyczących działań samorządów lokalnych i nauczenie mieszkańców, w jaki sposób można zdobywać informacje. Proces dostępu do informacji publicznej nadal stanowi dla niektórych osób temat tabu. A jednak coraz więcej ludzi interesuje się, jak wydawane są nasze podatki i chce wpływać na zwiększenie przejrzystości władz publicznych. Kontrola obywatelska ma być bowiem gwarantem jawności i odpowiedzialności samorządów.
– Pomysł na spotkania sąsiedzkie to sposób na uporządkowanie dostępu do informacji o działaniach zarządzających naszym wspólnym dobrem. Gwarantuje to nam konstytucja i stosowne ustawy, które to nakazują transparentne działanie Jednostek Samorządu Terytorialnego. Dlatego mamy prawo wiedzieć prawie wszystko o tym, co dzieje sie w naszym sołectwie, gminie, powiecie. Chcemy wiedzieć, czy podjęte decyzje są zgodne z prawem – mówi Prezes Stowarzyszenia WIO Leszek Gronau.
Wszyscy, którzy chcieliby dowiedzieć się, o co mogą pytać prezydenta, wójta i burmistrza, w jaki sposób należy zadać pytanie, by otrzymać oczekiwaną odpowiedź, mogą w nadchodzący wtorek uczestniczyć w bardzo ciekawym spotkaniu. Uczestników będzie wspierał radą ekspert Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej, prawnik ze Stowarzyszenia Liderów Krzysztof Izdebski.
Iwona Wymazał