Czy warto zostawić 1% podatku dochodowego w Legionowie?

5204667798dc7.jpg

Zbliża się termin, w którym musimy rozliczyć się z podatku dochodowego za 2012 rok. Rozliczając się z fiskusem w terminie, możemy przekazać 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy do wsparcia w ten sposób inicjatyw prowadzących działalność na terenie powiatu legionowskiego.

 

Przekazanie 1% swojego podatku jest jedynie wskazaniem, że kwotę taką US ma przelać na konto wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Resztę podatku US odprowadza do budżetu państwa. W żaden sposób nie zwiększa to zobowiązań podatnika i nie zmniejsza kwoty ewentualnego zwrotu podatku. Wykaz organizacji, którym podatnicy mogą przekazać 1%, dostępny jest na stronach BIP-u Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku na tej liście znalazło się 16 organizacji pożytku publicznego, zarejestrowanych i działających w powiecie legionowskim. Wspierają one naszych mieszkańców w różnych sferach życia, począwszy od edukacji, a skończywszy nawet na pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. Choć jednorazowa kwota wydawać by się mogła niewielka, wpływy z podatku dla tych organizacji mogą być znaczące. Z kolei pomoc świadczona przez te instytucje, może okazać się dla Legionowian przydatna w najmniej spodziewanym momencie.

Pomoc dla młodych talentów
Jedną z najściślej związanych z historią Legionowa organizacji pożytku publicznego jest „Fundacja na Rzecz Dzieci i Młodzieży im. Wandy Tomczyńskiej”, która w 2002r. powstała z inicjatywy środowiska Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Wanda Tomczyńska – patronka fundacji była żołnierzem AK i nauczycielką tajnego nauczania. Wzorując się na jej postępowaniu, fundacja pragnie kształtować patriotyczne i obywatelskie postawy poprzez podtrzymywanie tradycji narodowej, kształtowanie i rozwój świadomości obywatelskiej oraz tożsamości lokalnej. Głównym celem fundacji jest pomoc w wyrównywaniu szans młodego pokolenia, wspieranie poczynań młodych, zdolnych, a niezamożnych ludzi. Misję swą realizuje poprzez nagradzanie szczególnie wyróżniających się młodych ludzi nagrodą patronki oraz poprzez zakup podręczników i pomocy naukowych w ramach akcji „Czas do szkoły”. Fundacja organizuje także przegląd teatralny „Opowieści dawnej treści” i dofinansowuje wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży.

Przysługa dla lokalnych szkół
Wśród organizacji, których statutową misją jest poprawa możliwości edukacji wśród dzieci i młodzieży, a działających na terenie powiatu legionowskiego znajduje się m. in. Samodzielne Koło Terenowe nr 132 Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO). Jest to ogólnopolska organizacja, funkcjonującą od 1987r., dążącą do wzbogacenia możliwości edukacji i wychowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, a skupiającą się głównie na rozwoju wśród nich zdolności twórczych i umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy. STO jest założycielem sieci niepublicznych przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów na terenie całego kraju. Oddział terenowy STO w Legionowie prowadzi Społeczną Szkołę Podstawową nr 35 im. Noblistów Polskich. Pieniądze uzyskiwanie rok rocznie od fiskusa, przekazuje na swoje zadania statutowe. Inną instytucją, działającą na rzecz edukacji w naszym powiecie jest „Fundacja dla edukacji”, która powstała w 2006r. przy Zespole Szkół w Legionowie, tj. przy Szkole Podstawowej nr 8 im. 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty i gimnazjum nr 4 im. Aleksandra Kamińskiego. Środki pozyskiwane z 1% podatku dochodowego przekazuje ona głównie na organizowanie i finansowanie zajęć, warsztatów, koncertów, konkursów, zawodów sportowych, wycieczek i wypoczynku uczniów. Za te pieniądze unowocześnia także bazę dydaktyczną i infrastrukturę sportową szkół oraz prowadzi działania poprawiające bezpieczeństwo uczniów na terenie placówek oświatowych i poza nimi. Kolejną fundacją działającą przy lokalnej szkole i wspierającą rozwój jej uczniów, jest Fundacja „Promień słońca”. Jej podopiecznymi są uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz ich rodziny, a środki pozyskane m. in. od fiskusa, w całości przeznaczane są na wspieranie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Legionowskie Stowarzyszenie Amicus” również wspiera edukację lokalnych dzieci i młodzieży, np. poprzez zachęcenie ich do różnego rodzaju twórczości i uprawiania sportu. W tym celu organizuje dla nich różnego rodzaju konkursy, festyny, czy też zajęcia na boisku sportowym. Regularnie też, najbiedniejsze dzieci z powiatu legionowskiego, zabierane są na ciekawe, edukacyjne wycieczki po całej Polsce. Oprócz wyrównania szans rodzin najbiedniejszych, misją tego stowarzyszenia jest także wspieranie budownictwa kościelnego i sakralnego na terenie naszego powiatu.

Balet uzdrawia
Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki „Artbale” to kolejna organizacja pożytku publicznego, zarejestrowana na terenie powiatu legionowskiego, która od wielu lat wspomaga rehabilitację społeczną dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, wykorzystując do tego celu terapeutyczne walory tańca i baletu. Członkami stowarzyszenia są przede wszystkim tancerze, choreografowie, muzycy, plastycy, pedagodzy i prawnicy, którym zależy na rozwoju sztuki tańca i baletu. Do najważniejszych osiągnięć „Artbale” należy m. in. współorganizacja 2 edycji festiwalu „Królewskie Arkady Sztuki”, 12 edycji „Międzynarodowego Festiwalu Tańca Lądeckie Lato Baletowe” w Lądku Zdroju, 3 edycji „Warszawskiego Wieczoru Choreograficznego”, „Szalonego Dnia Tańca-Dance Yourself” oraz 4 edycji „Europejskiej Ery Tańca”. Inną fundacją, zarejestrowaną na terenie Legionowa, która realizuje swe zadania statutowe w podobnych obszarach, czyli w obrębie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego jest „Fundacja Animacji Artystycznej Szachraj”.

Dodatkowa pomoc społeczna
Legionowskie Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” zajmuje się niesieniem wielostronnej pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej lub które dotknęło zjawisko wykluczenia społecznego, w szczególności z powodu ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, trudnych warunków macierzyństwa lub wielodzietności, bezrobocia, niepełnosprawności, alkoholizmu lub narkomanii, trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego, klęski żywiołowej lub ekologicznej. Wiele zadań realizowanych przez to stowarzyszenie np. kolonoskopia, kardiologia i rehabilitacja dla lokalnych seniorów, jest współfinansowanych przez budżet gminy Legionowo. Podobną misję realizuje „Fundacja Jeden Drugiemu”, działająca na terenie gminy Nieporęt. 1% przeznacza na pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Na jej wsparcie mogą liczyć głównie samotne matki i ojcowie, emeryci i renciści oraz rodziny wielodzietne, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Zamiast fiskusowi, Legionowianie mogą przekazać też część swojego podatku „Stowarzyszeniu Świadczenia Pomocy Prawnej dla Najuboższych”, które z pewnością wykorzysta go na porady prawne udzielane bezpłatnie tym, których na to nie stać, a znaleźli się w kłopotliwej sytuacji. Żeby skorzystać z pomocy tego stowarzyszenia, trzeba okazać dokument potwierdzający brak dochodów lub ich niewystarczającą ilość.

W 2012r. legionowski WOPR od fiskusa otrzymał ok. 51 tys. zł
Pieniędzmi z podatku dochodowego możemy wspomóc organizacje i instytucje zajmujące się upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu na terenie powiatu legionowskiego-np. Klub Sportowy „Legionovię”, trenujący naszych lokalnych piłkarzy, czy też stowarzyszenie „Legionowskie Amatorskie Ligi Piłkarskie”, które otrzymaną darowiznę może zaliczyć np. na poczet przyszłorocznej składki członkowskiej za udział drużyn w rozgrywkach „Legionowskiej Ligi Szóstek Piłkarskich”. Swój 1% podatku, można także przekazać na rzecz fundacji „Kayman Kayaks”, która realizuje swoje statutowe cele poprzez organizowanie lub finansowanie wypraw i obozów kajakowych, imprez rekreacyjno-towarzyskich integrujących osoby uprawiające kajakarstwo oraz kursów i szkoleń z zakresu kajakarstwa. Z kolei Europejskie Stowarzyszenie Młodych Fizjoterapeutów „Yeap Polska”, założone przez studentów – reprezentantów 13 uczelni kształcących fizjoterapeutów, pozyskane w ten sposób pieniądze wydaje na wszelkiego rodzaju działania, związane z dbaniem o rozwój młodych fizjoterapeutów, w tym na organizowanie dla nich odpowiednich kursów podnoszących ich kwalifikacje. Środki z naszych lokalnych podatków dochodowych mogą też wspomóc Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które zapewne przeznaczy je na utrzymanie gotowości ratowniczej nad i na Jeziorze Zegrzyńskim oraz na odpowiednie doposażenie swoich ratowników. W 2012r. organizacja ta otrzymała z tego tytułu ok. 51 tys. zł.

Samorządność obywatelska powinna być autentyczna
1% lokalnych podatków przyda się zapewne też legionowskiemu stowarzyszeniu „Samorządność, Prawo i Sprawiedliwość”, którego misją jest inspirowanie, rozwijanie i propagowanie postaw i działań sprzyjających wytworzeniu się autentycznej samorządności obywatelskiej w mieście Legionowo i na terenie powiatu legionowskiego.

Poza listą MPiPS
Powyżej wymienione organizacje pożytku publicznego z terenu powiatu legionowskiego są uprawnione do otrzymania pieniędzy z podatku dochodowego za 2012r., bo znajdują się na aktualnej liście organizacji o takim charakterze, opublikowanej na stronie internetowej MPiPS. UM Legionowa, zachęcając lokalnych mieszkańców do wsparcia organizacji, zarejestrowanych oraz działających na terenie i na rzecz mieszkańców Legionowa, podaje również inne instytucje, których z kolei nie uwzględniło MPiPS na wspomnianej liście. Są to m. in. „Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski”, fundacja dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Polski Związek Niewidomych Okręg Mazowiecki Koło Legionowo, Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Zarząd Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Dzieci czekające na kosztowne leczenie
1% podatku może również pomóc pojedynczym osobom, zwłaszcza poważnie chorym dzieciom z terenu powiatu legionowskiego, które są zarejestrowane w fundacjach i innych organizacjach pożytku publicznego, działających na terenie całego kraju. UM Legionowa wyszedł naprzeciw takim lokalnym oczekiwaniom i na swojej stronie internetowej uruchomił dodatkową zakładkę „1% podatku”, za pośrednictwem której zainteresowane osoby mogą przesyłać potrzebne dane. Po takim zgłoszeniu, odpowiednie informacje o osobie potrzebującej pomocy oraz wszystkie jej dane, potrzebne do uwzględnienia w tegorocznym picie, zostają zamieszczone na stronie internetowej UM Legionowo i są dostępne dla wszystkich mieszkańców.

 

ms