Zebranie wiejskie w Michałowie Reginowie zostało zwołane na 15 marca br., przez sołtys Janinę Przybył. Zebranie miało charakter sprawozdawczy i informacyjny.
Już na samym wstępie zebrania doszło do kuriozalnego sposobu wyboru przewodniczącego Zebrania. Za sprawą p. sołtys, która po zgłoszeniu dwóch kandydatur, nie dopełniając formalności, zapytania kandydatów o zgodę na kandydowanie, przystąpiła do przegłosowania pierwszej kandydatury, samodzielnie licząc głosy i stwierdzając, że było ich 34. Dopiero po interwencji z sali, zapytała drugiego kandydata o zgodę na kandydowanie, który w tej sytuacji po prostu odmówił.
Zgodnie z procedurą prowadzenia zebrań, wybór przewodniczącego powinien być przeprowadzony ponownie. Niestety tak się nie stało i osoba przez nią wybrana przeprowadziła obrady.
Po przyjęciu porządku obrad p. sołtys przystąpiła do składania sprawozdania z działalności sołtysa i rady sołeckiej za 2012 rok. Jak sama stwierdziła na wstępie, napisanie sprawozdania to trudne zadanie, a łatwiej jest coś wykonywać. Tak też całe sprawozdanie p. sołtys wyglądało. Było krótkie, punktowe i w dodatku bardzo niesprawiedliwe dla osób i organizacji współdziałających przy organizowaniu różnych imprez, o których nawet nie wspomniała, całość zasług przypisując sobie. Nie było konkretnych zastrzeżeń z sali do sprawozdania, braw też nie było.
Następnym tematem były sprawy inwestycyjne, zarówno te wykonane w roku ubiegłym, jak i na rok 2013. Po przedstawieniu szerokiej informacji na ten temat przez wicewójta gminy Wieliszew Zenona Popławskiego, nastąpiła ożywiona dyskusja, w której na czoło wysunęła się sprawa skromności środków inwestycyjnych przyznanych na nasze sołectwo, w porównaniu do wnoszonego wkładu do budżetu gminy i dla innych sołectw. Na te zarzuty wicewójt odpowiadał, przedstawiając trudności finansowe (zadłużenie) gminy, oraz konieczność wykonania wcześniej zaplanowanych i przygotowanych zadań inwestycyjnych w innych miejscowościach. Nie zadowoliło to jednak zebranych, którzy wskazywali na konieczność podjęcia następnych poważniejszych inwestycji w naszym sołectwie. Są to takie sprawy jak; – kontynuowanie następnych etapów budowy kanalizacji, – kanalizacja ul. Nowodworskiej, – przygotowanie koncepcji kanalizacji rejonu ul. Warszawskiej, – budowa ul. Kolejowej, – budowa przedszkola przy ul Wrzosowej.
Pan wicewójt Z. Popławski te wszystkie zadania skwitował przedstawiając sumy niezbędne na ich wykonanie, których niestety gmina nie posiada. W tym roku jest tylko zaplanowany krótki odcinek kanalizacji na ul. Długiej za 70 tys. zł. Drugą zaplanowaną inwestycją jest rozbudowa szkoły w Łajskach, jako wspólna inwestycja za ok.3,5 mln. Do tej inwestycji zgłosił zastrzeżenie radny Edwin Zezoń, twierdząc, że lepiej za te pieniądze wykonać inną inwestycję np. etap kanalizacji.
Ja na temat tej koncepcji wyraziłem swój krytyczny pogląd, twierdząc, skoro jest to od lat w połowie też nasza szkoła od początku jej powstania i przy braku perspektyw budowy szkoły w Michałowie-Reginowie, my jako mieszkańcy Michałowa-R., mamy moralny obowiązek partycypowania w jej rozbudowę i utrzymanie poprzez budżet gminy. Taki punkt widzenia tej kwestii uzyskał wyraźną aprobatę zebranych.
Aktualną również sprawą była informacja wicewójta na temat odbioru przez gminę odpadów z posesji. Ponieważ, zasady uchwalone przez radę gminy Wieliszew, były rozkolportowane w postaci specjalnej ulotki, ograniczę się jedynie do zgłoszonych uwag i zastrzeżeń przedstawionych na Zebraniu. Zastrzeżenia budziła ustalona wysokość opłaty przed wyłonieniem firmy odbierającej odpady nie znając jej ceny. Drugim zastrzeżeniem była sprawa zabezpieczenia pojemników na posesjach. Padały pytania, na czyj koszt będą one dostarczane. Dyskutanci wyraźnie wskazywali na to, żeby odbywało się to w ramach opłaty na koszt firmy odbierającej odpady.
Pan wicewójt Zenon Popławski przyjął wszystkie zgłoszone uwagi i obiecał, że włączy je do negocjacji podczas rozstrzygnięcia przetargu na wykonawcę tego zadania, który odbędzie się 29 marca 2013 roku .
W wolnych wnioskach zabrała głos Zofia Kukla, odnosząc się do lokalizacji cmentarza komunalnego gminy Wieliszew. Twierdziła, że proponowana lokalizacja Podgórna II, nie nadaje się ze względów geologicznych i najlepszą lokalizacją jest stary cmentarz na Kwietniówce. Dyskusji na ten temat nie było. Ja swoje zdanie na ten temat przedstawiłem w poprzednim artykule pt. „Spory o cmentarz w gminie Wieliszew”.
Na zebraniu był również obecny były wójt Waldemar Kownacki, który zabierając głos krytykował obecne władze gminy, za brak odwagi w podejmowaniu decyzji na zaciąganie kredytów inwestycyjnych, przez co gmina nie może się rozwijać. W odpowiedzi wicewójt Zenon Popławski stwierdził; że odważny jest za swoje własne pieniądze, a funduszami gminnymi będzie gospodarować rozważnie.
Po kilku głosach w różnych drobnych sprawach zebranie zakończono
Mieczysław Berdowski