Wielki Tydzień, który rozpoczęła Niedziela Palmowa, to czas przygotowania do największego święta chrześcijan – Zmartwychwstania Pańskiego. Choć w większości legionowskich parafii rekolekcje już się odbyły, nadal można zaczerpnąć z duchowego skarbca obrzędów związanych z tym czasem.
W Niedzielę Palmową przed Mszą Świętą w parafii Jana Kantego o 11:30 miała miejsce wyjątkowa procesja z palmami. Specjalnie dla dzieci uczestniczył w niej prawdziwy osiołek z osobą wcielającą się w postać Jezusa. Radosny epizod rozpoczął Wielki Tydzień, który jest czasem refleksji i rozpamiętywania Męki Pańskiej.
Rekolekcje na ostatnią chwilę
Jak co roku w parafii Miłosierdzia Bożego rekolekcje odbywają się w Wielkim Tygodniu. Mogą z nich skorzystać nie tylko parafianie, ale również wszyscy zabiegani z Legionowa, którym uda się znaleźć czas. Słowo rekolekcje pochodzi od włoskiego „recolere” i znaczy zbierać na nowo. Chodzi tu o powtórne poukładanie swoich relacji z ludźmi i z Bogiem. Do środy włącznie będą trwać nauki rekolekcyjne w tej parafii. Po południu będzie to w godzinach: 16:30, 18:00 i 19:30.
Triduum Paschalne
Różne odłamy chrześcijaństwa posiadają własną bogatą obrzędowość związaną z okresem Wielkiego Tygodnia. W Kościołach Katolickich w Wielki Czwartek milkną dzwony, a zastępuje je kołatanie kołatek. W całej Polsce, jak również w Legionowie odbywają się obrządki według tego samego schematu. W Wielki Czwartek wieczorem odprawiana jest uroczysta Mszę Wieczerzy Pańskiej. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. W Wielki Piątek od rana trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy. Najważniejszym momentem tego dnia jest wieczorna Liturgia Męki Pańskiej, podczas której wierni całują krzyż. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do grobu. Jest okryty białym welonem – symbol całunu, w który zawinięto ciało Jezusa po śmierci. W Wielką Sobotę trwa adoracja przy grobie. Tradycyjnie dokonuje się w tym dniu święcenia pokarmów. Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest Msza Wigilii Paschalnej.
Droga Krzyżowa ulicami miasta
We wszystkich legionowskich parafiach podczas 40 dniowego postu odprawia się Drogi Krzyżowe. Nabożeństwo to polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa na krzyż, złożenia go do grobu i Zmartwychwstania. W Wielki Piątek w parafii MB Fatimskiej odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami miasta. Rozpocznie się o godzinie 21:00 w Kościele na ul. Orląt Lwowskich, po czym jest kontynuowana – ul. Wąską – ul. Wilczą – ul. Polną – ul. Strużańską – ul. Dolną.
Ciemna jutrznia
W Kościele pod wezwaniem Św. Jana Kantego w piątek i w sobotę Wielkiego Tygodnia odbywa się tzw. Ciemna jutrznia. Jest to poranna liturgiczna modlitwa psalmami. Wiąże się ją ze starym, sięgającym średniowiecza zwyczajem zapalania i gaszenia świec. Zazwyczaj podczas jej trwania zapalone jest 15 świec, które stopniowo zostają wygaszane poza najwyższą z nich tzw. Chrystusową. W parafii na ul. Schabowskiego 2, obowiązuje bardziej uwspółcześniona wersja tej liturgii, skupiająca się głównie na śpiewie.
Być nocą
W legionowskich kościołach w nocy z czwartku na piątek trwają do późna adoracje. Z racji tego, że w Wielki piątek przypada 10 rocznica śmierci Jana Pawła II w Kościele MB Fatimskiej o godz. 21:37, czyli godzinie w której papież zmarł rozpocznie się różaniec. Całonocne czuwanie odbędzie się natomiast w parafii Św. Jana Kantego w nocy z czwartku na piątek w Kaplicy Adoracji. W kościele garnizonowym w Wielki Piątek czuwać przy Grobie Pańskim można będzie do północy.
Nie u nas „Noc konfesjonałów”
Sześć lat temu ks. Grzegorz Adamski zorganizował innowacyjną akcję pod nazwą „Noc konfesjonałów”. Polega ona na zorganizowaniu w Wielki Piątek w wybranych kościołach dodatkowych spowiedzi do późnych godzin nocnych (przynajmniej do północy), a nawet do rana. Akcja skierowana jest w szczególności do osób, które dały się wciągnąć w wir pracy i szybkie tempo życia, a także dla żyjących na pograniczu „wiary i niewiary”. Okazuje się, że budzi ona również duże zainteresowanie osób świeckich. Niestety w Legionowie nie ma parafii, która brałaby udział w akcji, za to w Warszawie jest takich miejsc 26 np.: Parafia NMP Matki Kościoła ul. Domaniewska 20, Parafia Św. Barnaby Apostoła ul. Łodygowa 24, Parafia MB Wspomożenia Wiernych na Chomiczówce ul. J. Conrada 7. Pełna lista zaangażowanych parafii na stronie internetowej: nockonfesjonalow.pl. Istnieją kościoły w Polsce, gdzie „czynnych” jest kilka konfesjonałów do samego rana. Nie stoją puste, okazuje się, że jest zapotrzebowanie na nocne spowiedzi.
Może chociaż film
Obecnie w kinach jest wyświetlany jeden z najgłośniejszych filmów religijnych ostatnich lat. Kilka miesięcy wcześniej był przebojem w USA, teraz można go obejrzeć w Polsce. Może to dobry wybór na Wielki Tydzień? Opowiada on historię studenta, który rozpoczyna zajęcia z filozofii. Jego wykładowca oczekuje od wszystkich słuchaczy podpisania własnym nazwiskiem słów F. Nietzschego „Bóg Umarł”. Jeśli ktoś tego nie zrobi, musi udowodnić, że to nie prawda…
Baranek to nie maskotka
Warto wiedzieć, że wielkanocny baranek, to nie jest maskotka tych świąt. To symbol Jezusa Chrystusa. Święta Wielkanocne są głęboko osadzone w polskiej kulturze. Bez względu na zaangażowanie w życie religijne, w dobrym tonie jest wiedza o tym co tak naprawdę świętujemy.