18 marca prezydent Roman Smogorzewski spotkał się z przedstawicielami pracowników legionowskich szkół i przedszkoli, którzy mają zostać przejęci przez miejski KZB (Komunalny Zakład Budżetowy). Inicjatorem spotkania była Elżbieta Pazio, przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i była dyrektorka gimnazjum nr 3 w Legionowie.
Przypomnijmy, w połowie roku KZB ma się stać spółką komunalną, której właścicielem będzie gmina Legionowo. Inicjatorka spotkania Elżbieta Pazio, w związku z licznymi wątpliwościami, pojawiającymi się w sprawie przejść pracowników do KZB, domagała się konkretnego wyjaśnienia ze strony władz Legionowa, jak w świetle kodeksu pracy będą wyglądały przejęcia tych pracowników i jakie zmiany ich czekają.
Prezydent Roman Smogorzewski spokojnie wyjaśniał, że dla większości pracowników tych placówek szkolno-oświatowych, nic się nie zmieni, poza nazwą samego pracodawcy. Ich umowy o pracę będą podpisywane u nowego pracodawcy na taki sam czas, czyli nieokreślony, bądź określony, tak jak te aktualne umowy o pracę, na podstawie których oni obecnie pracują. Ci, którzy pracują na cały etat, nadal na całym etacie będą pracować. Z kolei Ci, co pracują na pół etatu, również po przejściu do KZB, zostaną zatrudnieni na pół etatu. Zapewnił również, że wysokość pensji dla tych pracowników, nie ulegnie zmianie. Zakres ich obowiązków zawodowych ma zostać ten sam. Jedynym „novum” po planowanych zmianach, ma być to, że w spółce komunalnej, jaką ma niebawem stać się KZB, nie będą wypłacane tzw. trzynastki, czyli dodatkowe wynagrodzenia roczne dla zatrudnionych w sferze budżetowej. Prezydent Roman Smogorzewski uspokoił jednocześnie zebranych, że „straty” te, po przejściu pracownika do KZB, mają być rekompensowane odpowiednio wyższym dla danego pracownika wynagrodzeniem miesięcznym. Z kolei urlopy niewykorzystane podczas obecnego zatrudnienia, mają przejść wraz z pracownikiem do nowej spółki. Na prośbę Elżbiety Pazio, prezydent zapewnił także, że każdy pracownik ma otrzymać na piśmie stosowną informację, na jakiej podstawie zostaje przeniesiony do innego zakładu pracy.
„Podwójne” zatrudnienie dla kierowników
Inną gorącą kwestią podczas zebrania było przejście kierowników administracyjno-obsługowych z legionowskich placówek szkolno-oświatowych do KZB. Tu pojawiło się najwięcej pytań i wątpliwości. Prezydent Roman Smogorzewski podkreślił, że wolałby, aby ci pracownicy byli zatrudniani tylko i wyłącznie przez planowaną spółkę. Ale w wyniku kompromisu i z racji, że nie ma systemów idealnych, zaproponowano im „podwójne” zatrudnienie. Mianowicie, tacy pracownicy mają mieć 0,8 etatu w danej szkole, zaś pozostałe 0,2 etatu w KZB. Cząstkowe ich zatrudnienie w KZB ma zapewnić prawidłowy przepływ informacji pomiędzy nimi, a ich podwładnymi, nad którymi będą oni mieli poniekąd nadzór.
Zmiany już w połowie maja
Prezydent Roman Smogorzewski, zapytany o to, kiedy pracownicy jednostek szkolno-oświatowych mogą spodziewać się planowanych zmian w swoim zatrudnieniu, odpowiedział, że najprawdopodobniej nastąpi to w połowie maja br. W tym terminie obecni pracownicy mają być zatrudniani w jednostce organizacyjnej miasta Legionowa, jaką obecnie jest KZB. Ostateczne przekształcenie KZB w spółkę komunalną zaś, zależy od decyzji lokalnych radnych, którzy również w połowie roku mają podjąć stosowną uchwałę w tej sprawie. – Inicjatorem spotkania była legionowska organizacja związku ZNP. Wzięli w nim udział: władze związku, kierownictwo administracji placówek oświatowych oraz pracownicy. W czasie spotkania kolejny raz przybliżyliśmy zasady przejścia pracowników najpierw do KZB, a potem do spółki. Nie była to pierwsza okazja do poinformowania pracowników o nadchodzących zmianach, wcześniej spotkania odbywały się w poszczególnych placówkach. Cieszy mnie to, że mogliśmy odpowiedzieć na pytania, porozmawiać o problemach nurtujących pracowników administracji i obsługi placówek oświatowych. Jeszcze raz zapewniliśmy, że w związku ze zmianą pracodawcy, osoby których dotyczy modyfikacja otrzymają dotychczasowe warunki pracy i płacy. Znaleźliśmy również satysfakcjonujące rozwiązania dotyczące urlopów – mówi proszony o komentarz do zebrania zastępca prezydenta Piotr Zadrożny.
Oszczędności w trudnych czasach
Legionowo chce przekształcić KZB w spółkę komunalną, która będzie administrowała większością gminnych nieruchomości. Chce, aby budynki należące do miasta, w tym budynki legionowskich szkół i przedszkoli miały jedną wspólną administrację. Takie działania mają pozwolić na spore oszczędności wynikające z organizacji wspólnych przetargów, sprawne prowadzenie konserwacji i napraw. Po za tym, przejęcie tych zadań przez spółkę komunalną pozwoli na uzyskanie zwrotu podatku VAT. Nowa spółka komunalna ma zarządzać budynkami miejskimi, przedszkolami czy szkołami w zakresie czysto administracyjnym. Ma dbać o stan techniczny budynków i wykonywać niezbędne remonty, które dzięki możliwości odliczenia podatku, staną się dla miejskiego budżetu o ponad 20% tańsze. Według UM Legionowo, oszczędności pojawią się także przy wspólnych zakupach energii elektrycznej, ogrzewania, czy też zamawianiu usług internetowych od jednego dostawcy.
ms
wyedytowano 12.03, 03-04-2013