Tylko do końca marca br. firmy zainteresowane opracowaniem planu miejskiej gospodarki niskoemisyjnej mogą w legionowskim ratuszu składać swoje oferty. W ciągu najbliższych 5 lat, dzięki realizacji powyższej strategii, jakość legionowskiego powietrza ma się zdecydowanie poprawić, zaś efektywność energetyczna w mieście wzrosnąć.
Eksperci opracują dokument
Władze samorządowe chcąc zrobić z Legionowa miasto bardziej przyjazne środowisku, ogłosili ostatnio przetarg na wykonanie planu miejskiej gospodarki nisko-emisyjnej. Otwarcie ofert ma nastąpić już w najbliższy wtorek, 31 marca, o godzinie 9.30. Kryterium, które ostatecznie wpłynie na wybór wykonawcy tego zadania będzie zaś, najniższa zaproponowana przez niego cena. Firma, która złoży najtańszą ofertę, zobowiąże się tym samym do wykonania kompleksowego planu miejskiej gospodarki nisko-emisyjnej, w terminie najpóźniej do 23 października br.
Zinwentaryzują legionowskie zanieczyszczenia
Jednak zanim zwycięska firma opracuje powyższy dokument, będzie musiała zinwentaryzować źródła emisji zanieczyszczeń i zużycia energii w mieście, a następnie stworzyć ich bazę. Legionowskie władze chcą bowiem stworzyć bazę danych z informacjami oceniającymi gospodarowanie energią w mieście. W oparciu o dokładne wyliczenia poziomów zużycia energii i emisji zanieczyszczeń w mieście, wyznaczone też zostaną konkretne cele i działania w zakresie oszczędności energetycznej miejskiej infrastruktury i sposobów monitorowania efektów podjętych już prac.
Uświadomią legionowian
Zgodnie z warunkami przedmiotowego konkursu, zwycięzca będzie też musiał przeszkolić wszystkie podmioty uczestniczące w tworzeniu miejskiej strategii energetycznej, w tym wszystkich urzędników z legionowskiego magistratu i innych podległych mu miejskich instytucji oraz zapewnić jej odpowiednią promocję i reklamę w społeczeństwie.
Co to jest strategia energetyczna?
Stworzenie planu gospodarki niskoemisyjnej dla Legionowa to pierwszy krok do osiągnięcia celów, określonych w tzw. pakiecie klimatyczno-energetycznym. Powyższy dokument będzie niczym innym, jak miejską strategią energetyczną, polegającą na podniesieniu efektywności energetycznej poprzez redukcję gazów cieplarnianych i większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dzięki głównym określonym w nim celom, w ciągu najbliższych 5 lat jakość legionowskiego powietrza ma się poprawić, głównie dzięki redukcji zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek węgla, czy też pyły dwutlenku siarki i tlenki azotu, doń emitowanych. Obok redukcji emisji powyższych zanieczyszczeń do powietrza, notabene na wytyczonym przez legionowskich włodarzy poziomie, plan miejskiej gospodarki nisko-emisyjnej zdefiniuje również podstawowe działania, zmierzające do zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i redukcji zużycia energii finalnej w mieście zarazem. Dzięki realizacji wszystkich celów określonych w tym dokumencie, infrastruktura energetyczna w Legionowie stanie się bardziej efektywna i co najważniejsze bardziej przyjazna lokalnemu środowisku.
Zaczęli już w 2013r.
Przypomnijmy. Legionowscy radni 23 grudnia 2013r. niemal jednomyślnie zgodzili się na opracowanie i wdrożenie planu gospodarki nisko-emisyjnej w mieście. Dzięki takiej ich woli, miasto już wtedy mogło ubiegać się o dotację na realizację tego celu w ramach krajowego konkursu przeprowadzanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który do końca 2013r. prowadził nabór samorządowych projektów o granty na plany gospodarki nisko-emisyjnej. Do rozdysponowania było wówczas 10 mln zł, zaś o samym przyznaniu wsparcia decydować miała tylko i wyłącznie kolejność zgłoszeń. Za przyznane pieniądze, zwycięskie samorządy mogły m. in. samodzielnie opracować lub zaktualizować swoje plany gospodarki niskoemisyjnej, bądź też zlecić ich przygotowanie fachowcom z firm zewnętrznych.
Fundusze unijne na preferencyjnych warunkach
Warto w tym miejscu też wspomnieć, że samorządy posiadające najlepsze plany dla systemowych – poprawy jakości powietrza i ograniczenia zużycia energii – mogą na preferencyjnych warunkach pozyskiwać fundusze unijne na inwestycje realizowane w tym „duchu” w latach 2014-2020. Zwłaszcza ubieganie się o dotacje do inwestycji w zakresie transportu publicznego, ma być uzależnione od posiadania przez dany samorząd indywidualnego planu gospodarki nisko-emisyjnej.