Kolorowe stroje ludowe, skoczne krakowiaki lub poleczki, wiele wzruszających momentów i liczne podziękowania kierowników, choreografów i instruktorów zespołu kierowane do tych, którzy udzielają wsparcia Zespołowi – tak w skrócie wyglądały obchody jubileuszu Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”.
Na parkiecie są już od 15 lat. W skład Zespołu wchodzą cztery grupy taneczne: grupa najstarsza, średnia, młodsza i najmniejsze „Promyczki” z grupy przygotowawczej. Obchody jubileuszu rozpoczęły się już w sobotnie przedpołudnie, w Centrum Kultury w Łajskach. W rodzinnej atmosferze, pod patronatem Adam Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego zostało podsumowane piętnaście lat działalności zespołu. Nie zabrakło też Gości Honorowych obchodów, którymi między innymi byli: Współzałożycielka i pierwszy Kierownik Zespołu Anna Siwiec, Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Paweł Cukrowski i Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Następnie Jubilaci wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczyli we mszy świętej. Nabożeństwo odprawił ks. Grzegorz Kucharski, który w swojej homilii wyraził jak duży wpływ działalność zespołu ma na życie społeczności lokalnej i nawiązał do wychowawczej roli „Promyków”.
Takiej sesji Rady Gminy jeszcze nie było
Koncert galowy „Promyków” rozpoczął się o godz.18.30 w wieliszewskiej hali sportowej uroczystym „polonezem”, wykonanym przez Tancerzy Zespołu. Galę jubileuszową poprowadzili Jan Kłoczko i Tomasz Nowak. Na ten dzień zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Gminy, podczas której pierwszym laureatem odznaczenia „zasłużony dla Gminy Wieliszew” został Kierownik Zespołu Dariusz Skrzydlewski. Kolejne odznaczenie powędrowało do rąk Jubilatów, za pielęgnowanie dziedzictwa narodowego, Promyki otrzymały pamiątkowy medal „ProMazovia”. Wyróżnieni zostali także opiekunowie grupy: Dariusz Skrzydlewski, Ewa- Miś Krzemińska oraz Dariusz Golec.
Część artystyczna
Pokazy umiejętności tancerzy rozpoczęły się od Tańca łowickiego w wykonaniu grupy starszej (choreografia: Dariusz Skrzydlewski). Wykonawcy nie tylko wykazywali się wysokim poziomem tanecznym, ale także świetnie wczuwali się w odgrywane role. Namiastkę gór dała nam grupa średnia w wykonaniu Beskidu śląskiego (choreografia: Dariusz Skrzydlewski). W Kaszuby zabrała nas grupa młodsza (choreografia: Ewa Miś- Krzemińska). Tańce rzeszowskie zaprezentowała grupa starsza (choreografia: Dariusz Skrzydlewski) a Tańce kurpiowskie grupa średnia (choreografia: Norbert Późniewski). Pomimo wszystkich tańców, jakie były wykonywane, największym powodzeniem cieszył się Krakowiak. Na scenie pojawiał się aż trzykrotnie. Jako pierwsi zaprezentowały go dzieci z grupy przygotowawczej (choreografia: Ewa Miś- Krzemińska), a następnie grupa średnia (choreografia: Dariusz Skrzydlewski). Jednak przysłowiową „wisienką na torcie” był Finał krakowski w wykonaniu wszystkich grup.
Wszystko co dobre kiedyś się kończy
Na zakończenie, Wójt Wieliszewa Paweł Kownacki na ręce „Promyków” wręczył ogromy kosz kwiatów. Wiele ciepłych słów, zostało skierowanych do Kierownika Zespołu Dariusza Skrzydlewskiego, choreografa i instruktora grup dziecięcych i par turniejowych Ewy Miś- Krzemińskiej oraz instruktora wokalnego Dariusza Golca. Same „Promyki” piszą o sobie tak: – Prezentujemy tańce i pieśni z kilkunastu regionów Pilski. Wszystkie w tradycyjnych strojach regionalnych lub historycznych. Dlatego ogromne podziękowania skierowali w kierunku Barbary i Bogdana Lewickich.
Weronika Sępkowska