Legionowo. Wznowią budowę galerii w centrum jeszcze w tym roku?

galeria-legionowo-kwiecien-2015

Galeria Legionowo (fot. GP/kg)

Wygląda na to, że zastój na budowie galerii u zbiegu ulic Marszałka Józefa Piłsudskiego i ks. płk. Jana Mrugacza w Legionowie jeszcze trochę potrwa. Nowe miejskie centrum handlowo-usługowe co prawda rośnie, ale póki co tylko w urzędniczej dokumentacji…

Gąszcz przepisów

Na początku tego roku inwestor, czyli Jerzy Petz, właściciel znanej legionowskiej Kliniki Mediq, po dokonaniu w dokumentacji projektowej nowego obiektu handlowo-usługowego wymaganych poprawek i zmian technicznych ponownie złożył w legionowskim starostwie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. – Inwestor 15 stycznia 2015r. złożył ponownie wniosek o wydanie pozwolenia dla tej inwestycji w jej rozszerzonym kształcie. Organ administracji architektonicznej, jakim jest starosta, nie może wydać decyzji dotyczącej przedsięwzięcia budowlanego, które już wcześniej zostało zatwierdzone przez inny organ, a inwestycja jest w toku. Procedura administracyjna wszczęta wspomnianym wnioskiem jest w toku, niemniej jednak starosta nie może wydać pozwolenia na budowę dla inwestycji, która została wcześniej zatwierdzona przez inny organ – wyjaśnia Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie. – Po zakończeniu postępowania administracyjnego, poinformujemy Państwa redakcję o jego wyniku – dodaje Kajdanowicz.

Większa galeria

Organem, o którym wspomina rzeczniczka prasowa legionowskiego starostwa, który wcześniej zatwierdził powyższe przedsięwzięcie w jego nieco rozszerzonym kształcie, jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB). Starosta już dużo wcześniej, bo 2 kwietnia 2013r., wydał pozwolenie na budowę galerii handlowej przy ulicy ks. płk. Jana Mrugacza w Legionowie, ale w jej pierwotnym wnioskowanym kształcie. – W trakcie realizacji inwestycji inwestor dokonał odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Powyższe skutkowało kontrolą przeprowadzoną przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz wstrzymaniem inwestycji oraz wydaniem przez nadzór budowlany decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na wznowienie robót budowlanych – obszernie wyjaśnia Joanna Kajdanowicz ze Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Samowola i kontrola

Przypomnijmy. Na skutek skargi sąsiada powstającej galerii PINB jeszcze pod koniec 2013r. wszczął postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie. Kontrola trwającej budowy wykazała szereg uchybień, takich jak np. poszerzenie budynku o 80 cm w kierunku południowym, zwiększenie o 60 cm wysokości jego drugiej kondygnacji, czy też wykonanie słupów konstrukcyjnych, najprawdopodobniej nieujętych w projekcie. Powyższe zmiany spowodowały, że obiekt ten znacznie odbiegał od tego wnioskowanego i ujętego w zatwierdzonym przez starostwo projekcie budowlanym. Nie dość, że był on za wysoki, to w dodatku miał zwiększoną kubaturę i powierzchnię zabudowy.

Ponad rok obsuwy…

Niezgodne z projektem budowlanym parametry nieruchomości handlowo-usługowej wznoszonej w sercu miasta, przyczyniły się do wstrzymania jej budowy przez PINB. Ponadto, w styczniu 2014r., organ ten wydał decyzję nakazującą wykonanie projektu zamiennego dla tegoż przedsięwzięcia. Dopiero po wykonaniu niezbędnych poprawek oraz z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) PINB zgodził się na wznowienie robót budowlanych.

Prace jeszcze w tym roku?

Budowa nowej galerii na dobre ruszy dopiero wtedy, kiedy decyzje administracyjne wydane przez te 2 legionowskie organy (starostwo i nadzór budowlany) będą spójne i prawomocne. A na to, jak to w urzędach bywa, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Zdaje się jednak, że póki co, wszystko jest już na dobrej drodze. Przy optymistycznej wersji, gdyby budowa wznowiona została w maju, otwarcie obiektu planowane będzie na pierwszy kwartał 2016 roku.

Jaka będzie galeria?

Z wcześniejszych zapowiedzi w sieci, wynika, że najnowsze legionowskie centrum handlowo-usługowe, z 300 nowymi miejscami parkingowymi i 30 sklepami na powierzchni 10,5 tys. m² zajmie 2 piętra, a nawet 2 połączone ze sobą budynki. Wśród najemców udostępnionych w nim powierzchni handlowych mają się zaś znaleźć takie marki jak m.in. „Piotr i Paweł, „Hebe”, czy też „CCC”.