Odkąd zmieniono realizatora programów zdrowotnych w gminie Jabłonna, nastąpiło nieco zamieszania w tym temacie. Wielu mieszkańcom podobają się zmiany, część jest jednak niezadowolona. Radni zdecydowali nawet, że konieczne jest podjęcie kontroli przez Komisję Rewizyjną.
Radny Arkadiusz Syguła podczas sesji 29 kwietnia bieżącego roku wystąpił z wnioskiem do Komisji Oświaty o skontrolowanie zasadności „niektórych opłat ponoszonych w Dp-medzie”. – Proszę, aby Komisja Rewizyjna zajęła się sprawą opłat, którą tam ponoszą nasi mieszkańcy – mówił. Radni przegłosowali wniosek jednogłośnie.
Konkrety
Od marca bieżącego roku Centrum Medyczne DP med realizuje dwie usługi w ramach „Gminnego Programu Profilaktyki Zdrowia na rok 2015”. Pierwsza z nich pod nazwą „Profilaktyka i leczenie chorób ginekologicznych oraz prowadzenie ciąż niepowikłanych” obejmuje: konsultacje lekarską, USG ciąży, badania laboratoryjne zlecone przez lekarza ginekologa z DP-medu (morfologia bez rozmazu, glukoza w surowicy, test obciążenia glukozą, badanie ogólne moczu) i cytologię. Drugi program to „Profilaktyka i leczenie próchnicy u dzieci w Szkole Podstawowej w Jabłonnie i w Chotomowie”. Pierwotnie obejmował on: przegląd, instruktaż higieny jamy ustnej, czyszczenie gabinetowe, zabieg fluoryzacji (oba łuki), zabieg lakowania (1 ząb), zabieg zachowawczy (dowolny ząb, dowolna lokalizacja, ewentualnie – RTG punktowe, znieczulenie miejscowe lub przewodowe), zabieg chirurgiczny – ekstrakcja ze znieczuleniem miejscowym lub przewodowym (dowolny ząb mleczny lub stały z wykluczeniem zębów nr 8 góra lub dół). Wszystkie wspomniane usługi są bezpłatne dla wymienionych grup.
Docierają się
Mimo że dopiero od marca DP med wykonuje usługi w ramach gminnego programu, już pojawiły się w nim niewielkie modyfikacje. – Do programu zostały także włączone dwie dodatkowe procedury: zdjęcie pantomograficzne i leczenie kanałowe – informuje rzecznik gminy Jabłonna Michał Smoliński. Zmianę wprowadzono, aby sprostać oczekiwaniom mieszkańców i została ona bardzo pozytywnie przez nich przyjęta. Inna modyfikacja dotyczyła programu „Profilaktyka i leczenie chorób ginekologicznych oraz prowadzenie ciąż niepowikłanych”. Wprowadziła ona niewielkie zamieszanie. Pojawiło się kilka telefonów do naszej redakcji. Jak informuje jabłonowski rzecznik od 3 do 31 marca z programu skorzystały 54 pacjentki i do tego czasu wszystko było w porządku. Zmiana polega na tym, że po wykonaniu cytologii kolejną wizytę w ramach programu (czyli bezpłatnie) mają pacjentki, których wynik jest nieprawidłowy lub wątpliwy. – W marcu rzeczywiście przyjmowane były pacjentki w ramach programu także na konsultacje wyniku cytologii i nie tylko. Te konsultacje nie powinny się jednak odbywać w ramach programu gminnego. Wynikało to z pierwszego miesiąca prowadzenia programu w nowej placówce i konieczności doprecyzowania jego zakresu z lekarzami – wyjaśnia Smoliński.
Zakłopotanie…
Na początku kwietnia pojawiło się kilka sytuacji, które spowodowały, że niektóre pacjentki poczuły się urażone. – 2 kwietnia zadzwoniła do mnie recepcjonistka z DP-medu i poinformowała, że kolejna wizyta będzie płatna. Jednocześnie odczytała, jaki jest wynik mojego badania, nie mówiąc, czy jest dobry, czy zły. Zapytałam, jak mam go ocenić, bo nie potrafię. Potem ta pani zadzwoniła drugi raz i powiedziała, że „chyba” nie będę musiała płacić. Kiedy za tydzień poszłam na wizytę, zapytałam o tę kwestię ponownie w rejestracji. Było tam dużo ludzi, a ja musiałam opowiadać o swoim wyniku dość szczegółowo, ponieważ grupa, do której mnie zakwalifikowano jest na granicy wnoszenia opłat lub nie. Wszystko zależy od opisu. To było niesmaczne dla wszystkich: recepcjonistki, sterczących tam ludzi i dla mnie – relacjonuje pani Sylwia, mieszkanka Jabłonny. Okazuje się jednak, że sytuacje, które miały miejsce na początku kwietnia już się nie zdarzają. – Jeśli przychodzi do nas wynik cytologii, do pacjentki telefonuje pani pielęgniarka i informuje, czy następna wizyta będzie w ramach programu gminnego. Wynik weryfikuje lekarz i on o tym decyduje – wyjaśnia jedna z recepcjonistek DP medu podczas rozmowy telefonicznej.
Dla kogo program?
Są również pacjentki rozczarowane tym, że program ginekologiczny nie oferuje bezpłatnych wizyt, niezależnie od ich celu. – Wcześniej nikogo nie obchodziło, czy idę do lekarza po środki antykoncepcyjne, czy po coś innego. Wizyta była po prostu bezpłatna i nie musiałam nikomu się tłumaczyć – mówi jedna z pacjentek. Należy jednak pamiętać, że gminne programy zdrowotne zostały wprowadzone w konkretnych celach. – Program „Profilaktyka i leczenie chorób ginekologicznych oraz prowadzenie ciąż niepowikłanych” przewiduje określone bezpłatne procedury, które wymieniłem powyżej. Jest to odpowiedź gminy na pogorszenie się opieki ginekologicznej z uwagi na decyzje Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące likwidacji opieki ginekologicznej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Program ma na celu wczesną wykrywalność stanów przedrakowych narządów rodnych oraz prowadzenie ciąży niepowikłanych. Wczesne wykrycie nieprawidłowości poprzez dostępność gabinetu ginekologicznego w miejscu zamieszkania pozwoli podjąć leczenie, które przy wczesnym stadium rokuje całkowitym wyleczeniem. Realizacja tych założeń ma na celu ochronę zdrowia populacji żeńskiej zamieszkałej na terenie Gminy Jabłonna i zwiększenie świadomości prozdrowotnej dotyczącej zdrowia kobiety – wyjaśnia Michał Smoliński z Urzędu Gminy. -Od kwietnia lekarze nie konsultują w trakcie wizyty wszystkich wyników cytologii, tylko wyniki wątpliwe, nieprawidłowe – zgodnie z tym, czym jest profilaktyka raka szyjki macicy – podsumowuje.
Chcę „sprawdzić”
Postanowiliśmy zapytać jednego z członków Komisji Oświaty, jakie są zarzuty w stosunku do programu gminnego realizowanego przez Centrum Medyczne DP med. – Zarzuty to nie jest dobre słowo. Chcielibyśmy po prostu sprawdzić, co jest tak naprawdę w umowie i czy DP med dotrzymuje warunków w niej określonych. Mamy z różnych źródeł różne informacje, że część kobiet musi płacić za interpretacje wyników. Chcielibyśmy, żeby to wszystko było na tyle transparentne, aby pacjenci wiedzieli, jakie są zasady korzystania z gminnych programów zdrowotnych. Prosiłem, żeby informacje na ten temat znajdowały się na stronie gminy i były w widocznym miejscu wywieszone w DP-medzie – wyjaśnia radny Paweł Krajewski.
Pozytywny odbiór
Na koniec trzeba zaznaczyć, że na ogół pacjenci, którzy skorzystali z programów gminnych wykonywanych przez Centrum Medyczne DP med odbierają je pozytywnie. – Jestem bardzo zadowolona. Przede wszystkim czysto, bez kolejek, fajni lekarze. Z programu gminnego korzystała również moja sąsiadka i też jest zadowolona. Zadzwonili z zawiadomieniem o tym, że wynik cytologii jest zadowalający i można go odebrać w rejestracji. Wyjaśnili wszystkie moje wątpliwości – mówi pani Monika, mieszkanka Chotomowa. Ponadto dodaje, że nie miała żadnych wątpliwości dotyczących tego, co program gminny obejmuje. – Kiedy byłam na wizycie, dostałam informacje na kartce, na temat tego, co obejmuje program, a tym samym jakie usługi są bezpłatne. Wszystko było jasne – dodaje. Wizyta miała miejsce 16 kwietnia, co obrazuje, że DP med szybko poradził sobie z zamieszaniem, które miało miejsce na początku wprowadzania zmiany. Nie mniej pozytywne są zdania na temat opieki dentystycznej dla dzieci.