Legionowski ratusz przy pomocy ekspertów zdiagnozuje problemy wzmożonego ruchu drogowego i zbyt małej liczby miejsc parkingowych w mieście. Po analizie ma powstać plan naprawczy. W miniony czwartek (21 maja) jednomyślny wniosek formalny w tej sprawie złożyło 11 radnych z komisji rozwoju miasta.
To, że już od kilku lat Legionowo boryka się z deficytem miejsc parkingowych, nie tylko w centrum, ale również na większości spółdzielczych blokowisk, wiedzą wszyscy zmotoryzowani mieszkańcy. Dotychczas ten problem niczym bumerang, powracał w dyskusjach kuluarów legionowskiej władzy. Z tych długich i burzliwych rozmów niestety nic konkretnego dla mieszkańców nie wynikało, zaś rozwiązanie problemu wciąż odkładano na później.
Inwestycje zatkają miasto?
W mieście wciąż przybywa dużych inwestycji, które sprawią, że ruch samochodów jeszcze się zwiększy. Już wkrótce na tyłach Muzeum Historycznego przy ulicy Jagiellońskiej wyrosną nowe osiedle mieszkaniowe i market „Lidl”, nieopodal w ścisłym centrum miasta powstanie gigantyczna galeria handlowa, zaś nieco dalej przy ulicy Zegrzyńskiej, w pobliżu wznoszonego obecnie dworca kolejowego, kolejne spektakularne wielkopowierzchniowe centrum. Lada dzień jeszcze ciaśniej zrobi się też przy targowisku miejskim na osiedlu Sobieskiego. Vis a vis bazaru powstanie bowiem następne centrum handlowo-usługowe, zaś legionowski „Maxim” się rozbuduje. Setki osób wraz ze swoimi autami, wprowadzą się również do właśnie stawianej u zbiegu ulic Jerzego Siwińskiego i Husarskiej luksusowej „Faktorii”. Mimo iż każda z powyższych inwestycji nie powstałaby bez zabezpieczenia w swoim obrębie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, to i tak w rezultacie okaże się, że jest ich za mało, jak na tak gęsto zaludnione miasto.
Program naprawczy
Z uwagi na wielość obecnie powstających w Legionowie inwestycji handlowo-mieszkaniowych, radni z komisji rozwoju miasta w końcu powiedzieli basta i w zeszły czwartek (21 maja) zobowiązali miejskich urzędników do opracowania programu naprawczego usprawniającego komunikację drogową w mieście. – To, że wraz z nowymi obiektami handlowo-mieszkaniowymi w mieście powstaną dodatkowe miejsca parkingowe, wcale nie oznacza, że legionowianie jeżdżąc już teraz zatłoczonymi i zakorkowanymi lokalnymi drogami będą mogli bezpiecznie i bez łamania przepisów kodeksu drogowego doń wjechać i z nich wyjechać – podniósł na czwartkowym (21 maja) posiedzeniu komisji rozwoju miasta, od lat stojący na czele legionowskiej rady radny Janusz Klejment. – W końcu trzeba coś z tym zrobić, zanim okaże się, że już jest za późno – zgodnie wtórowali mu pozostali radni z komisji rozwoju miasta. Uczestniczący w komisyjnym posiedzeniu świeżo co mianowany wiceprezydent Marek Pawlak przyjął wniosek formalny do wiadomości i zgodnie z wytycznymi radnych z komisji rozwoju miasta ma on teraz pokierować urzędniczymi pracami, zmierzającymi do zdiagnozowania głównych problemów komunikacyjnych miasta. Efektem diagnozy będzie opracowanie i wdrożenie programu reperującego te denerwujące miejskie braki. „Komunikacyjna koncepcja naprawcza” dla Legionowa ma powstać do końca roku.