Trwają konsultacje społeczne nad projektem nowego studium

5204690d62cb6.jpg

Do 22 lipca br. można składać pisemne uwagi do projektu nowego Studium Uwarunkowań Rozwoju Gminy Wieliszew. Dokument udostępniono do publicznego wglądu w UG Wieliszew. Zgłoszone do niego wnioski zaś, zostaną przeanalizowane przez autorów tego projektu, a następnie rozpatrzone przez wójta Pawła Kownackiego.

 

Tereny leśne i rolne zostaną zabudowane?
W projekcie nowego Studium Uwarunkowań Rozwoju Gminy Wieliszew dominującą formą są obszary zabudowy mieszkaniowej o funkcji mieszanej mieszkaniowej i/lub usługowej, działalności gospodarczej, budownictwa letniskowego, usług sportu, rekreacji i/lub turystyki, a także obszary wyłączone z zabudowy czyli tereny lasów i zadrzewień oraz te przeznaczone do dolesienia. Są to także użytki rolne, w tym obszary upraw rolnych, łąk i pastwisk. W projekcie studium wyznaczono ok. 1650 ha terenów rolnych i leśnych pod rozwój zabudowy.

Zmiana przebiegu trasy Olszynki Grochowskiej?
Do chwili obecnej wpłynęło 18 uwag dotyczących ustaleń studium – poinformował 28 czerwca br wójt Paweł Kownacki. – Podczas dyskusji publicznej, która odbyła się 24 maja br., omawiane były rozwiązania przyjęte w projekcie studium przez ich autorów. Tematem wywołującym wiele kontrowersji była m.in. lokalizacja w projekcie studium trasy tzw. Olszynki Grochowskiej. Temat ten był szczegółowo omówiony przez głównego projektanta studium – wyjaśnił wójt. Obecnie przygotowany projekt studium wnioskuje bowiem o zmianę dotychczasowego przebiegu tej trasy we wschodniej części gminy Wieliszew. W przypadku realizacji dotychczasowego przebiegu planowanej trasy Olszynki Grochowskiej pojawi się szereg uciążliwości i zagrożeń dla ludzi i środowiska. Na terenach zabudowanych oraz przeznaczonych pod rozwój mieszkalnictwa, trasa ta i związany z nią ruch tranzytowy stanie się źródłem zanieczyszczeń atmosferycznych oraz hałasu.

Stołeczni specjaliści stworzyli projekt nowego studium
Projekt studium został opracowany przez zespół specjalistów z Biura Planowania Rozwoju Warszawy S.A. na zlecenie gminy Wieliszew. Głównym autorem projektu jest mgr inż. arch. Marcin Świetlik, m.in. członek stołecznej Okręgowej Izby Urbanistów.

W oparciu o samo studium nie można decydować o przeznaczeniu danego terenu
Studium Uwarunkowań Rozwoju Gminy Wieliszew jest podstawą do stworzenia planu zagospodarowania przestrzennego. Dopiero Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) konkretnie zdecyduje o przeznaczeniu danego terenu. Samo studium jedynie nakreśla kierunki rozwoju gminy. Nie jest też aktem prawa miejscowego.

ms