Od kiedy kilka lat temu zaprezentowano projekt przyszłego Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego w Chotomowie, inwestycja ta przyciąga uwagę mieszkańców. Trzeba przyznać uczciwie, że początek budowy był kiepski: odwołania, opóźnienia, wyrzucenie wykonawcy a potem rozbiórka dopiero co postawionych ścian. Przy drugim wykonawcy, budowa ruszyła z miejsca. O postępach prac przy ulicy Chotmowskiej z doradcą ds. inwestycji Wójta Gminy Jabłonna – Januszem Karmelem, który nadzoruje tę inwestycję, rozmawiała Iwona Wymazał.
Jakie prace do tej pory wykonano?
Pani redaktor, łamię jedną ze swoich żelaznych zasad, że budowa musi mieć spokój, a media niestety takiego spokoju nie zapewniają. Zaraz są dyskusje i domysły znawców. Dziś mamy montaż konstrukcji stalowej dachu. Wykonaliśmy stan surowy otwarty całej szkoły i całą infrastrukturę podziemną: okablowanie do oświetlenia, przyłącza gazowe i energetyczne oraz kanalizację na terenie szkoły.
Czy nie ma opóźnień w stosunku do zakładanego harmonogramu?
Proszę zobaczyć harmonogram. Na 24 lipca przewidziany jest montaż konstrukcji na budynku numer 6. Można jechać i sprawdzić.
Co jeszcze pozostało do wykonania?
Dach, ślusarka, wykończeniówka… do pierwszych śniegów musimy wykonać też infrastrukturę drogową. Nie mogę sobie pozwolić na to, by odkładano te prace na następny rok. Nie wiadomo jaka czeka nas zima.
Nieoficjalnie mówi się, że projekt centrum otrzymał pewne korzystne modyfikacje. Czym Urząd Gminy Jabłonna może się pochwalić?
Na początku roku na spotkaniu z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dowiedzieliśmy się, że można uzyskać kredyt umarzalny na odnawialne źródła energii. Błyskawicznie przeprojektowaliśmy nasze centralne ogrzewanie i wentylację, na ogrzewanie i wentylację z klimatyzacją zasilane pompami ciepła. Wniosek jest pozytywnie zaopiniowany, przyjęty przez zarząd do realizacji. Będzie też doprowadzone łącze światłowodowe, umożliwiające podłączenie Internetu 100Mbit /s.
Jednym z głównych zastrzeżeń, co do projektu były wysokie koszty utrzymania w przyszłości, by placówkę można było ogrzać. Jak gmina poradzi sobie z tym problemem?
W wyniku zmian powstanie nowoczesna klimatyzacja i wentylacja niezależnie dla każdej klasy lekcyjnej. Pompy ciepła pozwolą zejść z kosztami utrzymania do około ¼. Niedługo będziemy ogłaszać przetarg na odwierty i montaż urządzeń.
Ile gmina wydała do tej pory na tę inwestycję?
Do tej pory, licząc z czerwcem 2 257 185, 86 złotych brutto. Gmina nie korzystała jeszcze z przeznaczonych na budowę obligacji.
Jak zakończyły się rozliczenia od poprzedniego wykonawcy, od firmy Zambet?
Od firmy Zambet wyegzekwowaliśmy 1,33 mln zł kar umownych. Resztę kar będzie gmina dochodziła w sądzie. Pierwsza rozprawa wyznaczona jest niestety aż na 6 września. Pozostało 1,9 miliona. Cieszę się, że natychmiast zareagowaliśmy i żywa gotówka od ubezpieczyciela wpłynęła na konto.
Jakie dotacje gmina zdobyła na CEKS?
421 tysięcy złotych na przyznano na budowę boiska trawiastego. Jest też nowy program, z którego jeszcze zechcemy skorzystać, ale o szczegółach, żeby nie zapeszyć, będziemy mogli mówić pod koniec września.
Każda budowa jest jak żywy organizm i w razie kłopotów trzeba reagować na bieżąco. Jaki nadzór posiada CEKS?
Nadzór to jedna osoba. Jestem inspektorem nadzoru, ale oczywiście pomaga mi cały referat inwestycji. Mam pełną swobodę podejmowanych decyzji. Byłem doradcą ds. inwestycji. Jednak, kiedy po wygranym przetargu, do gminy nie zgłosił się inspektor (a był to już drugi z kolei), przyjąłem te obowiązki bez zmiany umowy o pracę.
Obserwując inwestycje prowadzone w Polsce, zauważyć można, że standardem są już problemy z utrzymaniem terminów, solidnością wykonawcy i zapłatą dla podwykonawców. Jak będzie w przypadku CEKS?
W CEKS nie ma tego problemu. Co miesiąc spotykam się z prezesem i dyrektorem generalnym Piotrem Bednarkiem. Otrzymuję zestawienie i potwierdzenie przelewów wszystkich wymagalnych faktur dla podwykonawców, plus terminy płatności niewymagalnych. Następne takie spotkanie będzie 22 sierpnia.
Czy wykonawca zdąży przed wrześniem 2014 oddać do użytku szkołę?
Mamy umowę do końca maja 2014 roku. Jeżeli wszystko będzie się układało tak dobrze jak do tej pory, zdążymy. To wynik współdziałania z kierownikiem budowy i firmą Polbud. Wykazują pełne zaangażowanie i są rzetelni. Bardzo chwalę sobie współpracę z dyrektorami Leszkiem Samojlukiem i Janem Kubickim. Ponieważ jest teraz wykonana cała infrastruktura, parkingi, ogrodzenie, następne etapy nie będą już takim wyzwaniem. Dotyczą one już tylko budynków. Dom kultury oznacza następne 4 miliony, gimnazjum to 9 milionów. Niewykluczone, że mogą powstać wcześniej niż zakładano.
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.
___________________________________________________________________________________________
Janusz Karmel, lat 53. Urodzony w Białej Podlaskiej, województwo lubelskie. Od 2000 r. mieszka w Chotomowie. Magister inżynier budownictwa lądowego. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (1984r.) Członek Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Od ukończenia uczelni do momentu rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej pełnił funkcje kierownicze na budowach osiedli mieszkaniowych w Warszawie.
W 1990 r. rozpoczął własną działalność gospodarczą związaną z budownictwem. Działalność obejmowała cały proces inwestycyjny od projektowania do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Głównie przedmiotem prac były apartamentowce, sklepy sieciowe, oraz duże obiekty przemysłowe. Większość z nich na zlecenie włoskich inwestorów i z udziałem obcego kapitału.
Oprócz organizacji procesów budowlanych pełnił również nadzory budowlane oraz obowiązki inżyniera kontraktu. Aktualnie zatrudniony na stanowisku doradcy ds. inwestycji Wójta Gminy Jabłonna. Głównym zadaniem jest nadzór inwestycji Centrum Edukacyjno-Kulturalno Sportowe. Dodatkowym celem działalności jest wprowadzanie nowoczesnych technologii, wykorzystanie źródeł odnawialnych.
Aktywnie interesuje się działalnością samorządów gminnych i powiatowych, uczestniczy w spotkaniach dotyczących rozwoju Mazowsza. Zainteresowania zawodowe ukierunkowane są na ustawodawcze usprawnienie procesów budowlanych oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, głównie na dostosowaniu przepisów powszechnie obowiązujących i resortowych do aktualnych warunków gospodarczych i wyeliminowaniu barier ustawodawczych uniemożliwiających sprawne prowadzenie inwestycji.
Hobby: pszczelarstwo, życie pszczół (aktualnie trzy roje).
Żonaty, dumny ojciec trzech córek.