Prokuratura Rejonowa w Legionowie skierowała do sądu 15 aktów oskarżenia przeciwko osobom biorącym udział w zamieszkach w Legionowie. Przeciwko kolejnym 2 osobom toczy się postępowanie. Żadna z podejrzanych osób nie jest zatrzymana.
Prokuratura Rejonowa w Legionowie od marca br. prowadziła postępowania przygotowawcze. – W związku z wydarzeniami w dniach 15-16 marca 2015 r. w Prokuraturze Rejonowej w Legionowie prowadzono 6 postępowań przygotowawczych. – mówi Ireneusz Ważny z miejscowej prokuratury. Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Legionowie w sumie 15 aktów oskarżenia przeciwko osobom, które w marcu brały udział w zamieszkach pod Komendą Powiatową Policji w Legionowie. Jedno z postępowań pozostaje jeszcze w toku.
Zgodnie ze złożonymi aktami oskarżenia wszystkie osoby usłyszały zarzuty z art. 254 kk mówiącego o wzięciu czynnego udziału w zbiegowisku i odpowiedzą za występek o charakterze chuligańskim.
Dodatkowe zarzuty dla pozostałych podejrzanych
W innych prowadzonych postępowaniach osiem osób odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie funkcjonariusza oraz zmuszenie go do zaniechania czynności służbowych przemocą lub groźbą. W kolejnym postępowaniu 3 osobom postawiono zarzut zniszczenia mienia, w wyniku innego postępowania 1 osoba usłyszała jeszcze zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Ostatnie z postępowań pozwoliło na przedstawienie 2 osobom zarzutów naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza i zmuszenia go przemocą lub groźbą do zaprzestania czynności służbowych. Zarzuty usłyszały osoby w wieku od 20 do 33 lat.
Ile lat im grozi?
Najsurowsza kara, do 5 lat więzienia, grozi zatrzymanym za zniszczenie mienia. Czynny udział w zbiegowisku, zmuszenie funkcjonariusza przemocą lub groźbą do zaprzestania czynności służbowych oraz naruszenie jego nietykalności zagrożone jest karą 3 lat więzienia. Najmniejsza kara grozi podejrzanym o znieważenie funkcjonariusza.
Terminy rozpraw nie zostały jeszcze wyznaczone. – Terminy wyznaczają sędziowie referenci według kolejności wpływu spraw w swoim referacie. Z doświadczenia mogę jedynie napisać, że mogą to być terminy ok 9-12 miesięcy. – informuje Zenon Aleksa z II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Legionowie.