Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

XI Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

16 sierpnia 2015 o 16:00 - 18:00

Program:
– Dobryj wieczar tabie, opr. Aleksander Lach
– Triswiatoje, muz. Wasilij Siergiejewicz (1866-1901)
– Żyrowickaja Bogomatier, muz. Michaś Sełba (1925-2003)
– Otcze nasz na chór mieszany, muz. Piotr Czajkowski (1840-1893)
– Intermezzo na instrumenty ludowe, opr. Iwan Isakowicz
– Błażen muż, muz. Grigorij Lubimow (1882-1934)
– Modlitwa, muz. Bułat Okudżawa (1924-1997), opr. Michaił Driniewski
– Wieruju na chór mieszany, muz. Aleksander Flarkowski (1931-2014)
– Pożegnanie Ojczyzny, muz. Michał Kleofas Ogiński (1765-1833), opr. Aleksander Lach
– Gospodi, jesli Tiebie ugodno, muz. Aleksander Lach

Państwowy Chór Ludowy im. M. K. Ogińskiego
Zespół powstał w 1964 roku w Smargoniu. Początkowo w jego skład wchodziły amatorskie grupy tancerzy, śpiewaków i aktorów. Od 1965 r. nosi imię Michała Kleofasa Ogińskiego. Wybór tej postaci nie jest przypadkowy. Twórczość Ogińskiego jest na Białorusi znana i ceniona. Pod Smargonią znajduje się odrestaurowany majątek Ogińskich.
W ciągu pierwszych trzech lat chór im. Ogińskiego osiągnął wysoki poziom wykonawczy, rozpoczynając aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Oprócz występów okolicznościowych, związanych z uroczystościami państwowymi, a także świętami cerkiewnymi (co wchodzi w obowiązki chóru), zespół daje rocznie ponad 200 koncertów w kraju i poza jego granicami. Niejednokrotnie chór występował w Estonii, Łotwie, Litwie, Niemczech, Polsce, Słowacji, Czachach i Rosji.
Od piętnastu lat ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmuje muzyka cerkiewna. Według Aleksandra Lacha właśnie pieśni sakralne stanowią serce chóru, a ich wykonywanie oczyszcza duszę i wnosi wewnętrzną harmonię.
W czasie Festiwalu usłyszymy zarówno utwory zainspirowane tematyką sakralną jak i śpiewy pochodzące z opracowań liturgii cerkiewnej.
Państwowy Chór im. M. K. Ogińskiego niejednokrotnie zdobywał nagrody na prestiżowych konkursach muzyki cerkiewnej (m.in. „Kałożskij Błagowiest”, „Pad sinim Niomanom”, „Sława w wysznich Bogu” i inne). Wszystkie kostiumy chórzystów uszyte są ręcznie z białoruskiego lnu.

Aleksander Lach
Wokalista, dyrygent, pedagog i kompozytor, urodzony w 1945 r.
W 1964 roku ukończył Państwowy College Muzyczny w Mołodziecznie, a w 1967 podjął studia w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu. Następnie ukończył Białoruski Państwowy Uniwersytet Sztuk Pięknych w zakresie dyrygentury chóralnej. Podczas studiów badał specyfikę śpiewu ludowego, a także analizował obrzędy i tradycje ziemi białoruskiej. Jego celem była rejestracja, opracowanie i podniesienie obszarów spuścizny ludowej do profesjonalnego poziomu. Przez 37 lat zakładał liczne zespoły wokalno-instrumentalne, chóry, grupy teatralne, wykonujące stworzony przez niego repertuar. Przyczynił się znacznie do popularyzacji narodowych tradycji muzycznych zarówno świeckich jak i religijnych. W 1969 roku został powołany na stanowisko głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego Państwowego Chóru Ludowego im. M. K. Ogińskiego w Smargoniu. Nauczał też w szkołach muzycznych I i II stopnia w Smargoniu oraz w Mińsku. Aleksander Lach jest autorem hymnu miasta Smargoń i hymnu Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Technologicznego.

Szczegóły

Data:
16 sierpnia 2015
Czas:
16:00 - 18:00

Miejsce

Kościół pw. Świętego Ducha w Legionowie
ul. ks. J. Schabowskiego 2
Legionowo, mazowieckie 05-120 Polska
+ Google Map

Dodaj komentarz