Legionowo. Jaką kulturę finansuje SMLW? Działalność Spółdzielczego Ośrodka Kultury

Scena-210

Scena 210 w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

Przeszło 283 tys. zł kosztowało legionowską Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową (SMLW) sfinansowanie zeszłorocznej działalności Spółdzielczego Ośrodka Kultury (SOK). Jakie akcje społeczno-kulturalne zorganizowano za te pieniądze na spółdzielczych osiedlach w 2014r.?

W 4 klubach

Zeszłoroczna działalność SOK-u opierała się w głównej mierze na upowszechnianiu szeroko rozumianej kultury i nauki na legionowskich osiedlach, a także na realizacji zadań twórczych, wychowawczych, opiekuńczych, czy też oświatowych. Tego typu akcje prowadzone były w 2014r. w 4 osiedlowych klubikach. Obecnie z tych 4 spółdzielczych klubów pozostawiono jedynie te 2 znajdujące się na osiedlu Sobieskiego, czyli kluby „411” i „Scenę 210”. Mimo iż oba zachowane spółdzielcze klubiki mieszczą się na osiedlu Sobieskiego, ich oferta wciąż kierowana jest do mieszkańców wszystkich spółdzielczych legionowskich blokowisk.

Wychowywały najmłodszych

W obecnie już zlikwidowanym „Tuptusiu” w 2014r. w łącznie 5 sekcjach zainteresowań, takich jak klub malucha, plastyka malarska, plastyka manualno-techniczna i gimnastyka artystyczna w sumie uczestniczyło 42 dzieci. W klubie odbywały się spotkania okazjonalne z rodzicami podopiecznych, a także wernisaże i wystawy prac przez nich wykonanych. Poza tym dzieci kilkukrotnie wyjeżdżały do kin i teatrów. Z kolei w mieszczącym się na osiedlu Sobieskiego klubie „411” w ubiegłym roku funkcjonował klub malucha. W zajęciach organizowanych w tej sekcji uczestniczyło łącznie 9 dzieci w wieku od 1,5 roku do nieco ponad 2 lat. W ramach tej inicjatywy odbył się tam także „Dzień Pluszowego Misia” z udziałem dzieci spoza tej sekcji. Łącznie we wszystkich akcjach i zajęciach zorganizowanych w klubie malucha „411” w 2014r. wzięło udział aż 50 dzieci. Ponadto w spółdzielczym „411”, oprócz klubu malucha, łącznie przeszło 50-tka dzieci „wychowywana” była w ramach 4 innych sekcji tj. plastycznej, gimnastycznej, tanecznej i wokalno-teatralnej.

„Lato w mieście”

Również z myślą o blisko 90 pociechach mieszkańców spółdzielczych osiedli, SOK zorganizował zeszłoroczną akcję „lato w mieście”. Oprócz letnich atrakcji na miejscu, takich jak różnorodne zajęcia warsztatowe, w tym te sportowe odbywające się na terenie Areny Legionowo, dzieci zwiedziły wiele ciekawych miejsc znajdujących się poza Legionowem, w ramach łącznie 5 zorganizowanych wówczas wycieczek m. in. do „Farmy Iluzji” w Mościskach, „Parku Linowego” w Warszawie, czy też do stajni „Pasja” w Skuszewie. Ponadto w minione wakacje dla 16 chłopców SOK zorganizował 2-tygodniowe półkolonie, na których prym wiodła robotyka.

Modelarnia z sukcesami

Z myślą o dzieciach i młodzieży z legionowskich blokowisk spółdzielczy SOK wspierał w 2014r. lokalną modelarnię. Jej najlepszych 11 podopiecznych wykonało modele samolotów, które zostały docenione na zeszłorocznych Mistrzostwach Aeroklubu Warszawskiego dla Juniorów Młodszych w Chrcynnie pt. „Młodzi Modelarze -Lotnicy na Start”.

„Scena 210”

Ubiegłoroczna działalność społeczno-kulturalna spółdzielczej „Sceny 210” dedykowana była raczej starszemu pokoleniu mieszkańców. W ramach podjętych akcji zorganizowano wiele koncertów muzycznych m. in. występ zespołu „Bodo Bodo”, wystaw fotograficznych m. in. Stanisława Gadomskiego, czy też innego rodzaju typowo kulturalnych wernisaży z udziałem m. in. legionowskiego karykaturzysty Marka Dąbrowskiego. Zeszłorocznym hitem okazały się jednak organizowane w „Scenie 210” spółdzielcze potańcówki dla osób po 40-tce pt. „Dyskoteka czterdziestoletniego człowieka”. Lokatorzy w sile wieku w tym klubie zawiązali się także w 2 sekcje, brydżową i teatralną.

„Stowarzyszenie Myślących Pozytywnie”

Wraz z początkiem kwietnia 2014r. kontynuatorem działalności społeczno-kulturalnej legionowskiej SMLW stało się „Stowarzyszenie Myślących Pozytywnie”, które z racji reprezentowanej przez siebie formy prawnej może ubiegać się o dodatkowe dotacje m. in. europejskie na upowszechnianie szeroko rozumianej kultury, sztuki i nauki na spółdzielczych osiedlach. Wraz z powstaniem tej organizacji w 2014r. w Legionowie odbyło się wiele plenerowych happeningów m. in. przedwyborcze „Sąsiedzkie biesiady pod chmurką” dla sąsiadów z osiedli Sobieskiego i Jagiellońskiej oraz z Bukowca i Ludwisina oraz innych akcji, w tym charytatywnych m. in. „Odkręcamy Legionowo”.

Obieżyświat

W 2014r. SOK zorganizował też dla legionowian ze spółdzielczych osiedli wiele wycieczek w atrakcyjnych cenach m. in. do Lichenia, Łysych, Tykocina-Kiermesów, Uniejowa, czy też do Spycimierza.