Trwają rozmowy ze spadkobiercami rodziny Radziwiłłów na temat przejęcia przez nich zespołu pałacowo-parkowego w serockim Jadwisinie.
Opór w powyższych negocjacjach stawiają zwłaszcza przedstawiciele krajowych Lasów Państwowych (LP), zarządzających przylegającym do pałacu 97 ha terenem parku.
Władza robotnicza wywłaszczyła szlachtę
W powiecie legionowskim zlokalizowanych jest kilka nieruchomości, które przed wybuchem II wojny światowej stanowiły własność rodzin szlacheckich. W okresie powojennym wiele z nich na mocy odpowiednich orzeczeń przejął na własność skarb państwa. Z kolei te w większości składające się z gruntów rolnych rozparcelowywano na mniejsze części i przekazywano tutejszym rolnikom. Znajdującymi się w powiecie legionowskim majątkami szlacheckimi, będącymi własnością skarbu państwa, zarządza obecnie starosta, działający w ich przypadku, nie jako organ administracji samorządowej, tylko rządowej.
Lasy stawiają opór Radziwiłłom?
Jedną z takich szlacheckich nieruchomości jest zespół pałacowo-parkowy w serockim Jadwisinie, stanowiący w przeszłości majątek rodziny Radziwiłłów. Powyższa posiadłość obejmuje aż 100 ha, z czego pozostający w zarządzie legionowskiego starosty obszar liczy niespełna 3 ha. Ta część to pałac i towarzysząca mu zabudowa. Pozostałe 97 ha stanowi przylegający do pałacu park, aktualnie znajdujący się w zarządzie działającego w imieniu Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Jabłonna. Zgodnie ze stosowanym przez krajowe sądy administracyjne orzecznictwem, skarb państwa przejął na własność zespół pałacowo-parkowy w Jadwisinie bezprawnie. Innymi słowy obiekt ten jest własnością rodziny Radziwiłłów. – Trwają rozmowy ze spadkobiercami rodziny Radziwiłłów na temat przejęcia przez nich terenu zabudowanego, którym zarządza starosta. Ich prowadzenie utrudnia fakt, iż Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP) podważają zasadność zwrotu 97 ha obejmujących park, a spadkobiercy Radziwiłłów są zainteresowani zwrotem całości obiektu – wyjaśnia Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie.
130 tys. zł rocznie
W interesie starostwa leżałoby zapewne przekazanie pałacu w Jadwisinie spadkobiercom Radziwiłłów. Chodzi tu głównie o koszty związane z utrzymaniem tego zabytku. – Koszt utrzymania obiektów budowlanych w stanie niepogorszonym to około 130 tys. zł rocznie przy maksymalnym ograniczeniu wydatków na konserwację, ogrzewanie, przeglądy i ochronę – ujawnia rzeczniczka legionowskiego starostwa.
Posiadłości Potockich
Innymi szlacheckimi posiadłościami zarządzanymi przez starostę i zlokalizowanymi w powiecie legionowskim są tereny stanowiące przed wojną własność Maurycego Potockiego. Działki te znajdują się w Legionowie. – W stosunku do tych nieruchomości, działający w imieniu skarbu państwa starosta, złożył już do sądu wnioski o ich nabycie z mocy prawa, na podstawie przepisów ustawy o majątkach opuszczonych i poniemieckich – poinformowała Joanna Kajdanowicz z legionowskiego starostwa.