Usuwanie drzew i krzewów. Kiedy potrzebne jest zezwolenie? Nowe prawo

ogród

fot. Dave Catchpole / Foter / CC BY

Od ubiegłego piątku (28 sierpnia) obowiązują nowe przepisy dotyczące wydawania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów. Jakie najważniejsze zmiany wprowadzono?

Zmiany zostały wprowadzone w myśl ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw Dz.U. z 2015 r. poz. 1045 art. 29. Zmiany weszły w życie 30 dni od dnia ogłoszenia, czyli w ubiegłym tygodniu (28 sierpnia).

Najważniejsze zmiany dotyczą wydawania zezwoleń przez prezydenta miasta. Od teraz zezwolenie prezydenta nie będzie potrzebne do usuwania krzewów z ogrodów przydomowych oraz drzew, których obwód na wysokości 5 cm nie przekracza 35 cm – dotyczy to topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego. W przypadku np. sosny, świerku, dębu, lipy czy brzozy obwód ten nie przekracza 25 cm.

Złamane lub wywrócone drzewa

Zezwolenie nie będzie potrzebne także przy usuwaniu drzew złamanych lub wywróconych, usuwanych np. przez straż pożarną, zakład energetyczny, zarządców dróg, gminne lub powiatowe jednostki oczyszczania miasta lub inne podmioty zajmujące się tym na zlecenie gminy lub powiatu oraz inne podmioty lub osoby, po sprawdzeniu ich przez organ właściwy do wydania zezwolenia.

Wnioski o usunięcie drzew

Wprowadzone zmiany dotyczą również składania wniosku o usunięcie drzew. Takie pismo będzie mógł złożyć nie tylko właściciel nieruchomości ale także posiadacz nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Kolejną zmianą jest zniesienie obowiązku uzyskania zgód wszystkich właścicieli, kiedy wniosek składany jest przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Mieszkańcy mają tylko zostać poinformowani o zamiarze złożenia wniosku.

Zabiegi pielęgnacyjne

Przepisy, które weszły w życie w ubiegły piątek zmieniły definicję zabiegów pielęgnacyjnych. Zabiegi wykonywane w obrębie korony nie mogą doprowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony. W przypadku usunięcia gałęzi  w wymiarze przekraczającym 30%, w celu innym niż powyższy, będzie to uszkodzenia drzewa, jeśli usunięte zostaną gałęzie o wymiarze przekraczającym 50% będzie to już traktowane jako zniszczenie drzewa. Obydwa powyższe przypadki zagrożone są wysoką karą grzywny.