W lipcu Serock został uznany za jedną z najlepszych gmin w Polsce w prestiżowym rankingu Rzeczypospolitej. Kryterium branym pod uwagę była m. in. wartość środków unijnych pozyskanych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Tymczasem na ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna prezentacja na temat pozyskiwania środków unijnych została uznana przez radnych za „żenującą”. Czy krytyka urzędu była słuszna? Co różni te dwie gminy?
Z Sylwestrem Sokolnickim, Burmistrzem Miasta i Gminy Serock rozmawiała Agnieszka Mosakowska
Panie Burmistrzu, serdecznie gratuluję wspaniałego wyniku w rankingu Rzeczypospolitej. Serock został uznany za jedną z najlepszych gmin w Polsce. Chciałabym w związku z tym zadać Panu pytanie. Czy Serock składał już w tym roku wnioski z perspektywy finansowej 2014-2020?
Nadal jesteśmy na etapie kończenia i rozliczania wielu projektów, które otrzymały dofinansowanie z perspektywy 2007-2013. Programy z nowej perspektywy, z których chcemy obecnie skorzystać, nie zostały jeszcze uruchomione.
Czyli nie ma po prostu możliwości, aby teraz składać wnioski z nowej perspektywy?
Dokładnie. Oczywiście przygotowujemy wiele projektów dotyczących różnych dziedzin z zamiarem aplikowania o środki zewnętrzne, jednakże na dzień dzisiejszy żaden z tych projektów nie mieści się w ramach już ogłoszonych konkursów. Mimo wielu inwestycji w ciągu ostatnich lat potrzeby inwestycyjne są ogromne niemal w każdej gminie. Z tego co wiem, to każda gmina ma swoje priorytety, a to oznacza, że aplikuje o środki zewnętrzne w momencie ich dostępności, czyli po uruchomieniu naborów. Nie ma potrzeby ani możliwości, by aplikować o wszystko, bo przecież nie wytrzymają tego gminne budżety .
Niektórzy radni Gminy Jabłonna na ostatniej sesji wyrazili swoje rozczarowanie tym, że jabłonowscy urzędnicy nie wystąpili jeszcze z wnioskami z perspektywy 2014 – 2020. Byli zbyt surowi?
Nie mnie to oceniać. To gmina Jabłonna decyduje o swoich priorytetach inwestycyjnych i korzysta z tych programów, które zostały, bądź będą, uruchomione. Należy pamiętać jednak o tym, że wnioski składa się w momencie, kiedy Marszałek Województwa Mazowieckiego odpowiedzialny za Regionalny Program Operacyjny określony nabór rozpocznie. Jeśli tego nie zrobił, to składanie wniosku przez wójta jest niepotrzebne.
Jednak wstępny harmonogram został udostępniony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Marszałek podaje harmonogram do publicznej wiadomości po to, żeby gminy mogły zastanowić się nad swoimi potrzebami, ustaliły priorytety i rozpoczęły odpowiednie działania przygotowawcze. W momencie kiedy zostanie ogłoszony nabór powinny mieć przygotowane już niezbędne dokumenty formalne. Trzeba dokładnie wiedzieć, co chce się zrobić i w jakim czasie. Ponadto samo ogłoszenie harmonogramu nie oznacza, że już można składać projekty, których nabór planowany jest np. na koniec bieżącego roku. Pomimo ambitnych założeń i wielu deklaracji istotne dla gmin programy dofinansowujące budowę i modernizację infrastruktury technicznej nie zostały jeszcze ogłoszone . Lada moment powinien być uruchomiony nabór wniosków na przebudowę dróg lokalnych i zamierzamy z niego skorzystać, gdyż jesteśmy na to przygotowani zarówno merytorycznie jak i w zakresie formalnym, tzn. posiadamy stosowną dokumentację techniczną i niezbędne pozwolenia. Można powiedzieć, że w zasadzie czekamy z ich realizacją na ogłoszenie naboru.
W prezentacji podczas sesji Rady Gminy Jabłonna zabrakło jednak podobnych deklaracji. Według informacji z ostatniej sesji urzędnicy dopiero „analizują i przeglądają harmonogram”. Serock już teraz dokładnie wie, jakie środki chce pozyskać.
Potrzeb mamy tak wiele, iż przyprawia to o ból głowy. Na bieżąco analizujemy informacje dotyczące ewentualnych naborów i w tym zakresie intensywnie się przygotowujemy. Niestety prawda jest taka, iż możliwości pozyskania środków na najbardziej potrzebne działania, w tym nowym rozdaniu jest coraz mniej i będzie o nie zdecydowanie trudniej. Tym niemniej nie zamierzamy się poddawać i będziemy się o nie starać. Mamy ambitne cele, ale nie zamierzamy również przegapić mniejszych programów. Jesienią będzie nabór na zakup samochodu dla Straży Pożarnej. Też się do tego przymierzamy.
Jabłonna również skorzystała z podobnej dotacji i 4 sierpnia podpisała stosowną umowę. W ten sposób otrzymała dotację 150 tys. zł na samochód dla OSP w Chotomowie wart 669 tys.
Otóż to. Gminy starają się o środki na to, czego potrzebują. Nie ubiegają się o wszystkie dostępne pieniądze. Wszelkie wydatki i inwestycje muszą wynikać z potrzeb i oczekiwań społecznych .
Być może niepokój wynika z tego, że jest to perspektywa 2014 -2020. Mamy 2015 rok, więc można by myśleć, że wszystkie projekty ruszyły. Tak nie jest.
Oczywiście rząd od wielu miesięcy zapewniał wielokrotnie, że te programy ruszą jak najszybciej. Jednak de facto decyzja leży po stronie marszałków, gdyż Oni odpowiadają za uruchomienie konkretnych programów, bardzo istotnych dla wielu gmin. Nie ma sensu kierować się emocjami i stawiać zarzuty. Wniosków nie składa się na zapas. Oczywiście jest jeszcze wiele programów ministerialnych, które są daleko zaawansowane i sukcesywnie uruchamiane i do których też w zależności od potrzeb będziemy aplikować.
Dziękuję za rozmowę.
Zdjęcie: Burmistrz Serocka – Sylwester Sokolnicki, fot: GP/AM