Olbrzymie ryby udusiły się w Zegrzu

521c8fa58226a.jpg

Wysoka temperatura oraz niska zawartość tlenu w wodach Jeziora Zegrzyńskiego spowodowała w niektórych rejonach zjawisko zwane przyduchą. Na terenie Zegrza Północnego w zbiorniku przy grobli, padłe ryby wypłynęły na powierzchnię wody. Od 6 rano strażacy monitorują sytuację, zbierają padłe ryby oraz napowietrzają zbiornik.

 

Od wczesnych godzin rannych wędkarze zaalarmowali legionowską Państwową Straż Pożarną o rybach, które pływają na powierzchni wody. Zaraz po zjechaniu z mostu w Zegrzu, po prawej stronie znajduje się zbiornik wodny o trójkątnym kształcie. Na ulicy Profesora Janusza Groszkowskiego, która jest chwilowo zamknięta, ustawiły się pojazdy PSP. Akcją dowodzi asp. sztab.  Tomasz Kołodziński. By zapobiec dalszemu spadkowi zawartości tlenu w wodzie, PSP podłączył pompy i ustawił kurtyny wodne. Dzięki tym działaniom napowietrzają wodę. Przelewają wodę z jeziora do częściowo zamkniętego zbiornika, w którym wystąpiło zjawisko przyduchy. Woda wtłaczana jest do zbiornika z prędkością 11 tysięcy litrów na minutę. Kilkugodzinne działania dały już pozytywne efekty. Wzrasta poziom tlenu.

Na miejsce przyjechali przedstawiciele serockiego urzędu, referatu kryzysowego i ochrony środowiska. Sprawą interesował się też starosta legionowski. W akcji pomagał legionowski WOPR. Zaniepokojenie władz legionowskich wynikało z doświadczenia jakie spotkało powiat w 2009 roku, kiedy to z jeziora wyłowiono kilkadziesiąt ton martwych ryb.

Niepokojąco niski poziom natlenienia wodo, groźny dla ryb, ma miejsce także przy Wodociągu Północnym gdzie stężenie tlenu wynosi 1,4 mg/l przy normie 2,2 mg/l. Służby monitorują sytuację i raczej w Wieliszewie nie powinna się powtórzyć historia z Zegrza. Woda nie jest skażona, a przyducha wystąpiła jedynie w częściowo zamkniętych zbiornikach. Ten w Zegrzu ma tylko głębokość 3-4 metrów, a wysokie temperatury powietrza w ostatnich dniach, pogorszyły sytuację w zbiorniku.

Obecnie według pomiarów dokonanych przez  WIOŚ poziom natlenienia wody w zbiorniku w Zegrzu wynosi już 2,4 mg/l. Przy brzegach zanotowano mniejsze wartości. Z każdą następna chwilą sytuacja się poprawia.

Na wody jeziora zostały wysłane patrole, które monitorują każdy zakątek jeziora. Wydaje się, że zjawisko to wystąpiło tylko miejscowo i sytuacja sprzed kilku lat się nie powtórzy.

 

       

         

         

iw