Nazwa Fatima przez długi czas nikomu nie kojarzyła się z treściami chrześcijańskimi. To imię, które nosiła córka Mahometa. Stało się jednak tak, że to właśnie w miejscowości o nazwie Fatima 13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się po raz pierwszy trojgu portugalskim pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie.
W trzecim roku I Wojny Światowej Maryja zstąpiła na ziemię po to, aby przekazać orędzie pokoju. Wzywała do głębokiej wiary w rzeczywistą obecność Boga, która ma się wyrażać w codziennej, wytrwałej modlitwie, odmawianiu różańca, częstym przystępowaniu do sakramentów pokuty i Eucharystii oraz miłości bliźniego. Objawienia powtarzały się każdego 13 dnia miesiąca i trwały aż do października. Podczas ostatniego z nich, miał miejsce Cud Słońca obserwowany przez ponad 70 tys. osób. Istnieje wiele zdjęć, które dokumentują zgromadzony wówczas tłum i jego reakcje. Objawienia i proroctwa przekazane w Fatimie zostały podzielone na trzy części ze względu na treść. Trzecia część była długo nieujawniana i zdeponowana w Tajnym Archiwum Watykańskim. Jan Paweł II przeczytał ją po zamachu na swoje życie, który miał miejsce 13 maja 1981 r – w rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Cztery dni po tym tragicznym wydarzeniu w przemówieniu na Anioł Pański nagranym na taśmie powiedział: – Zjednoczony z Chrystusem Kapłanem-Ofiarą, składam moje cierpienie w ofierze za Kościół i świat. Tobie, Maryjo powtarzam: <<Totus Tuus ego sum>>.
Historia Parafii
Parafia Matki Bożej Fatimskiej jest najmłodszą w Legionowie. Ośrodek duszpasterski został powołany przez Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej Biskupa Kazimierza Romaniuka 29 czerwca 1996 r. Wówczas administratorem ośrodka został ks. Krzysztof Gołaś. 6 maja 2003 r., w momencie erygowania parafii, objął jej probostwo. Pierwsza Msza Święta w nieukończonej jeszcze kaplicy została odprawiona 28 IV 1997 r. Rok później zakończono jej budowę oraz plebanii, a w 1999 wykończono ich wnętrze. W lipcu 2006 r. proboszczem parafii został ks. Tomasz Chciałkowski. Przystąpił on do zagospodarowania terenu kościelnego. Budowa Kościoła rozpoczęła się 3 sierpnia 2007 r. Najpierw zajęto się wycinką drzew i wyrównaniem terenu. Kolejnym etapem było wykonanie wykopu pod fundamenty, ogrodzenie terenu i doprowadzenie oświetlenia. Następnie wylano fundamenty, po czym Kościół zaczął rosnąć i nabierać kształtu. W lutym 2008 r. rozpoczęto wznoszenie murów, a w kwietniu Abp. Sławoj Leszek Głódź poświęcił mury nowo wznoszonej świątyni. W maju 2009 r rozpoczęto krycie dachu. Pasterka tego roku odbyła się już w nowo wybudowanym budynku. 14 maja 2011 r Abp. Henryk Hoser dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego.
Parafia dziś
Parafia Matki Bożej Fatimskiej liczy obecnie ok. 4,5 tys. mieszkańców. Odpust sprawowany jest 13 maja, w rocznicę pierwszego objawienia w Fatimie. Parafia w szczególny sposób skłania się w kierunku najmłodszych. Nie tylko sprawowane są tutaj Msze Święte i nabożeństwa dla dzieci. Dwa razy do roku organizowane są wyjazdy kolonijne nad morze, w góry, a nawet za granicę. Ponadto wielokrotnie ks. Chciałkowski organizował dla maluchów jednodniowe wycieczki. To nie wszystko: kapłan na co dzień zaprasza do korzystania ze świetlicy parafialnej, boiska ze sztuczną nawierzchnią, stołów do ping ponga, piłkarzyków i kawiarenki internetowej. Seniorzy mogą tutaj również przyjść z wnukami na plac zabaw. Przy kościele działa prężne Legionowskie Stowarzyszenie Amicus. Zajmuje się ono m.in. pomocą rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, działaniom na rzecz niepełnosprawnych. W parafii spotykają się również grupy DDA oraz AA. Prowadzone są tutaj bezpłatne konsultacje prawne, psychologiczne i logopedyczne.
Ołtarz główny
Na ołtarzu głównym znajduje się 4-metrowa figura Matki Bożej Fatimskiej z różańcem w ręku. Wygląda jak gdyby z zatroskaniem wypatrywała wchodzących do Kościoła. Jej głowa przechylona na bok skłania się w kierunku umieszczonej na lewej ścianie Kościoła ikony Ostatniej Wieczerzy. Tym samym wskazuje na ustanowioną podczas niej Eucharystię, jako źródło, istotę i szczyt obcowania z Bogiem. – Chcesz być ze mną. Ty zapraszasz na swoją ucztę. Ty chcesz mi dać pokarm niebiański i „Chleb aniołów” do spożywania. Nie kogo innego, lecz Ciebie samego, Chleb żywy, który z nieba zstąpiłeś, by dać życie światu – chciałoby się powiedzieć za Tomaszem a Kempisem. Figura umieszczona jest na tle mozaiki wyłaniającej się od podnóża Tabernakulum. Przedstawia ona pąk lilii. Jest to kwiat, którym Matka Boża jest najczęściej nazywana. – O lilijo, jakżeś Ty wspaniała, wszelkich cnót rozlewasz woń – mówią słowa jednej z pieśni o Maryi Pannie. Na ołtarzu wokół głowy Matki Bożej znajduje się umieszczony na mozaice wieniec z gwiazd dwunastu. Nawiązuje to do apokaliptycznej wizji: – Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu (Ap 12,1n). Wieniec to alegoria zwycięstwa. Liczba 12 oznacza dwunastu apostołów, którym została przekazana władza nad dwunastoma pokoleniami Izraela – dlatego należy to rozumieć jako pełnię i całość.
Ołtarz prawy
Na środku prawego ołtarza znajduje się obraz Świętego Jana Pawła II. Pod nim umieszczone są jego relikwie. Po prawej i lewej stronie znajdują się wizerunki świętego i błogosławionej, których znał on za życia i szczególnie cenił – Św. Ojca Pio i Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. U Ojca Pio miał nawet okazję się spowiadać w 1984 r. Jako Wikariusz Kapitulny Krakowa w Polsce napisał do niego list z prośbą o modlitwę w intencji chorej na raka przyjaciółki – matki czwórki dzieci. Po tygodniu dowiedział się, że w sposób niewytłumaczalny dla lekarzy nowotwór zniknął. Osobiste doświadczenia sprawiły, że był entuzjastą procesu beatyfikacyjnego tego świętego, któremu zanim Jan Paweł II został papieżem sprzeciwiała się Kongregacja Doktryny Wiary. Matka Teresa z Kalkuty to również ważna postać dla Ojca Świętego. – W ciszy kontemplacji Matka Teresa z Kalkuty słyszała wołanie Jezusa na krzyżu:<<Pragnę!>>. To wołanie, przenikające do głębi jej serce, kazało jej wyjść na ulice Kalkuty i na wszystkie peryferie świata, aby szukać Jezusa w człowieku ubogim, opuszczonym, umierającym – powiedział Ojciec Święty dwa dni po jej śmierci w Castel Gandolfo, przed modlitwą Anioł Pański. W prawym ołtarzu są także umieszczone dwa witraże upamiętniające ważne wydarzenia z jego życia. Pierwszy z wizerunkiem Jana Pawła II tulącego się do papieskiego krzyża. Na górze widnieje data 16.X.1978 – data rozpoczęcia przez niego pontyfikatu. Drugi witraż nawiązuje do tragicznego dnia zamachu na Jana Pawła II. Wizerunek przedstawia papieża jadącego papamobile. Błogosławi on zgromadzonych wiernych, a oni wyciągają do niego dłonie. Nad Placem Św. Piotra znajduje się wizerunek Matki Bożej Fatimskiej, z którego wypływają promienie łaski, ogarniając wszystkich zebranych.
Godne uwagi
Parafia Matki Bożej Fatimskiej, biorąc pod uwagę jej „młodość”, to świątynia z bardzo bogatym wystrojem. Każdy szczegół jest tutaj przemyślany – również architektoniczny. Szczególnie uwagę przyciągają okna w górnej części sklepienia. Jest ich 12 – tak jak 12 gwiazd wokół głowy Maryi. Wszystkie to witraże przedstawiające określone sceny z życia Jezusa i Maryi. Bardzo ciekawe wydają się również stacje Drogi Krzyżowej. Zarówno stacje jak i witraże w górnych oknach wykonał utalentowany artysta z Legionowa – Andrzej Bochacz. Chciałby on, aby Legionowo kojarzące się kiedyś z balonami, stało się miastem słynnym z witraży. Jego dzieła zostały również umieszczone w latarniach na ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku nasze miasto otrzymało specjalne wyróżnienie za zainstalowanie tak wyjątkowych latarni – „za stworzenie specjalnego klimatu świetlnego poprzez montaż witraży w latarniach oświetleniowych na ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego”.
Nabożeństwa
Msze Święte:
w niedziele i święta:
7:30, 9:00, 11:00 – Msza Święta dla dzieci, 12:30, 18:00 (od 1.X do 30IV) – dla młodzieży i 19:00 (od 1V do 30 IX)
W dni powszednie:
17:00 i 18:00 (od 1X do 30IV)
18:00 i 19:00 (od 1V do 30 IX)
Modlitwa Różańcowa:
w dni powszednie – godz. 17:30(od X do IV), 18:30 (od V do X)
w niedziele – godz. 17:30
dla dzieci w pn, śr, pt godz. 16:30 (październik)
Nabożeństwa okresowe:
Nabożeństwa majowe, czerwcowe i październikowe po Mszy Świętej wieczornej, a w niedzielę i święta 30 min przed Mszą Świętą wieczorną.
Droga Krzyżowa:
w okresie Wielkiego Postu w każdy piątek:
– dla dzieci – 16:45
– dla dorosłych i młodzieży – o 18:45
Gorzkie Żale:
we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 17:30
Proboszcz:
Ks. Tomasz Chciałkowski
Patron: Matka Boża Fatimska