Kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników

elzbieta-szczepanska-dyrektor-pup

Elżbieta Szczepańska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy

Urząd pracy może pomóc pracodawcy sfinansować kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS).

KFS stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy – corocznie będzie to pula 2% przychodów Funduszu Pracy uzyskanych z obowiązkowych składek na Fundusz Pracy w roku poprzedzającym rok, dla którego jest sporządzany plan finansowy, co oznacza kwotę ok. 200 mln zł. rocznie.
W tajniki możliwości pozyskania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego wprowadziła nas Elżbieta Szczepańska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie.

Pani dyrektor, podstawowe pytanie nasuwa się samo, kto ustala sposób wydatkowania środków na Krajowy Fundusz Szkoleniowy?
Minister właściwy do spraw pracy corocznie ustala priorytety wydatkowania, sposób podziału i plan wydatków 80% środków KFS, po zasięgnięciu opinii Rady Rynku Pracy, skupiającej m.in. partnerów społecznych. Pozostałe 20% środków stanowi rezerwę KFS. O przeznaczeniu tej części decyduje Rada Rynku Pracy, wyznaczając własne priorytety. W latach 2014-2015 grupą docelową objętą wsparciem środkami KFS są osoby pracujące w wieku 45 lat i więcej. Informacje o przyjętych w kolejnych latach priorytetach, wzorze podziału środków KFS i planie ich wydatkowania udostępniane są corocznie na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Jakie podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego?
W latach 2014-15 o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracujących w firmie osób starszych, w wieku 45 lat i więcej. Wsparcie na kształcenie ustawiczne może uzyskać także pracodawca w wieku 45 lat i więcej.
W kolejnych latach o wsparcie środkami KFS będą mogli ubiegać się pracodawcy zamierzający inwestować w podnoszenie kompetencji osób pracujących, określonych w priorytetach przyjętych na dany rok.
Trzeba jednak zaznaczyć bardzo ważną rzecz, o której wiele osób zapomina, że nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika.

Co mogą zyskać pracodawcy korzystający z pomocy na kształcenie ustawiczne?
Pracodawca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie:
1) 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
2) 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli należy do grupy mikroprzedsiębiorców (zatrudnia do 10 osób) – nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika
Ze środków KFS można sfinansować:
1) określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego, które można będzie zaspokoić dzięki środkom KFS,
2) kursy i studia podyplomowe, w których wezmą udział pracownicy z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
3) egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
4) badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia ustawicznego lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
5) ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.
Trzeba jednak zaznaczyć, że środki KFS przeznaczone są na dofinansowanie kursów rozumianych jako pozaszkolne zajęcia zaplanowane i zrealizowane przez instytucję szkoleniową w określonym czasie, według ustalonego programu. Nie są przeznaczone na finansowanie szkoleń wewnątrzzakładowych.

W jaki sposób można ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego?
Pracodawca zainteresowany wsparciem powinien złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego, zawierający:
a) dane pracodawcy: nazwa pracodawcy, adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności, numer identyfikacji podatkowej NIP, numer identyfikacyjny REON, oznaczenie przeważającego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej według PKD, informacja o liczbie zatrudnionych pracowników, imię i nazwisko osoby wskazanej przez pracodawcę do kontaktów, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej;
b) wskazanie działań do sfinansowania ze środków KFS (określenie potrzeb pracodawcy, kursy, studia podyplomowe i egzaminy, badania lekarskie i psychologiczne, ubezpieczenie NNW), liczba osób według grup wieku 15-24 lata, 25-34 lata, 35-44 lata, 45 lat i więcej, których wydatek dotyczy oraz termin realizacji;
c) określenie całkowitej wysokości wydatków, które będą poniesione na działania związane z kształceniem, wnioskowanej wysokości środków KFS oraz wysokości wkładu własnego wnoszonego przez pracodawcę;
d) uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy.
Ponadto, każdy urząd pracy może prosić pracodawcę o wskazanie dodatkowych informacji, niezbędnych do prawidłowego rozpatrzenia wniosku. Wzory wniosków powinny być udostępniane na stronach internetowych urzędów pracy. Pracodawca będący beneficjentem pomocy w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn. zm.) do wniosku musi dołączyć zaświadczenia lub oświadczenie o uzyskanej wcześniej pomocy de minimis oraz informacje dla podmiotu ubiegającego się o pomoc de minimis, określone w art. 37 ww. ustawy.

W jaki sposób realizowane jest dofinansowanie kształcenia ustawicznego?

Urząd pracy rozpatruje wnioski zgodnie z kolejnością ich wpływu i informuje pracodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku w terminie 30 dni od dnia jego złożenia. Jeśli wniosek wymaga uzupełnienia, pracodawca jest o tym informowany i w terminie 7 dni powinien uzupełnić wniosek. W przypadku odrzucenia wniosku – urząd przekazuje pracodawcy uzasadnienie. Realizacja wniosków możliwa jest do wysokości limitu środków KFS, jakim dysponuje powiatowy urząd pracy. Przypominam jednak, że urząd pracy wybór instytucji szkoleniowych i programów kształcenia pozostawia pracodawcy, który wnioskuje o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku urząd pracy zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy. Umowa zawierana jest na określony okres i m.in. wskazuje:
– wysokość środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na dofinansowanie działań, o których mowa we wniosku o dofinansowanie;
– sposób i termin rozliczenia otrzymanych środków oraz dokumenty potwierdzające wydatkowanie środków;
– warunki zwrotu środków w przypadku nieukończenia kształcenia ustawicznego przez uczestnika (zwłaszcza w przypadku rozwiązania stosunku pracy w trybie dyscyplinarnym), a także warunki zwrotu środków niewykorzystanych lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem;
– zobowiązanie pracodawcy do przekazania na żądanie urzędu danych dotyczących liczby osób objętych działaniami finansowanymi z udziałem środków KFS (w podziale według płci grup wieku 15-24 lata, 25-43 lata, 35-44 lata, 45 lat i więcej, poziomu wykształcenia oraz liczby osób pracujących w szczególnych warunkach lub wykonujących prace o szczególnym charakterze) oraz liczby osób, które rozpoczęły i ukończyły działania finansowane z udziałem środków KFS.
Trzeba pamiętać, że integralną część umowy stanowi załączony do niej pozytywnie rozpatrzony wniosek o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS. Dodatkowo urząd pracy ma prawo kontrolować realizację umowy w zakresie m.in. przestrzegania postanowień umowy o dofinansowanie kształcenia ustawicznego, wydatkowania środków KFS zgodnie z przeznaczeniem, właściwego dokumentowania oraz rozliczania otrzymanych i wydatkowanych środków.