Legionowo. Bohater Węgier Franciszek II Rakoczy w Muzeum Historycznym

27.10.15

graf. Muzeum Historyczne w Legionowie

W Muzeum Historycznym w Legionowie dostępna jest już wystawa „Z Bogiem za ojczyznę i wolność. O Franciszku II Rakoczym bohaterze Węgier”. Wystawę będzie można oglądać do połowy grudnia.

Wystawę o Franciszku II Rakoczym będzie można oglądać od 25 października do 11 grudnia w Muzeum Historycznym znajdującym się przy ul. Mickiewicza 23 w Legionowie. Zwiedzanie wystawy jest w pełni bezpłatne. Dodatkowo, muzeum umożliwia także zamawianie lekcji muzealnych realizowanych na wystawie dla każdego poziomu edukacji.

Franciszek II Rakoczy był ważną postacią nie tylko dla Węgrów ale także dla Słowaków i Polaków. Był przywódcą największego powstania antyhabsburskiego na Węgrzech tzw. Powstania Rakoczego (1703-1711), a jego bohaterska postawa wyraża ważne dla Rzeczpospolitej tamtego okresu wartości. Dlatego też Franciszek II zyskał poparcie polskiej magnaterii i związany był z rodem Sieniawskich, dzięki którym objął w posiadanie zamek w Jarosławiu. Współcześnie uważany jest za jednego z węgierskich bohaterów narodowych.

Przywódca powstania antyhabsburskiego

W czasie dominacji Cesarstwa Austriackiego, po upadku jednego z węgierskich powstań Franciszek II Rakoczy został zabrany do niewoli austriackiej. Po powrocie na Węgry zaczął organizować spisek antyhabsburski, który wykryły władze. Franciszka II osadzono w twierdzy Wiener Neustadt. Stamtąd udało mu się uciec do Polski. Tutaj poznał miłość swojego życia, Elżbietę Sieniawską. W latach 1703-1711 Franciszek II Rakoczym stał na czele największego powstania antyhabsburskiego na Węgrzech. Przeprowadził reformy w gospodarce i nauce, rozpoczął tworzenie regularniej armii. Po klęsce powstania uciekł do Polski, potem przebywał we Francji oraz Turcji, gdzie w 1735 r. zmarł.

Międzynarodowa wystawa

Wystawa organizowana w legionowskim muzeum jest wystawą międzynarodową. W jej przygotowanie zaangażowano 9 instytucji, w tym także Muzeum Historyczne w Legionowie. Opiekę nad wydarzeniem objął Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Kuratorami organizowanej wystawy są Marek Zalewski, Tischler János, Bene János, Tamás Edit, Keresztes Gáspár. Na wystawie można podziwiać rekonstrukcje mundurów węgierskich z przełomu XVII i XVIII wieku oraz rekonstrukcje broni z tamtych czasów.

Franciszek II Rakoczy – pamiętniki i wyznania

Dodatkowo, na niedzielę (8 listopada) o godzinie 15.00 w pawilonie muzeum przy ul. Mickiewicza 23 zaplanowano prezentację „Franciszek II Rakoczy – pamiętniki i wyznania”. – Część zatytułowana „Wyznania” odnosi się do niewoli Franciszka II, odebranego matce Ilonie Zrinyi, wychowywanego przez jezuitów. – mówi autorka prezentacji Aleksandra Jakóbczyk-Gola z Muzeum Historycznego w Legionowie. – Pamiętniki prezentują natomiast losy słynnego powstania na Węgrzech, w którym wziął udział Franciszek II. Prezentacja ma za zadanie ukazać dzieło literackie Rakoczego oraz dzieło jego życia w kontekście kultury przełomu XVII i XVIII w. – dodaje.