Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Jabłonna. Pałacowe spotkania z muzyką

15 listopada 2015 o 13:00 - 17:00

Serdecznie zapraszamy na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” poprzedzający otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”. Koncert odbędzie się 15 listopada 2015r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.

RECITAL PIEŚNI POLSKICH

Pieśni op. 74 to zbiór 19 pieśni Fryderyka Chopina, skomponowanych na głos (sopran i tenor) oraz fortepian w latach 1827-1847. Były to najczęściej utwory okolicznościowe, wykonywane podczas spotkań towarzyskich i niejednokrotnie dedykowane przyjaciołom. Powstały do słów znanych polskich poetów romantyzmu, przede wszystkim Stefana Witwickiego. Opublikowane zostały przez Juliana Fontanę w 1859 roku.
Stanisław Moniuszko jest twórcą ponad 300 pieśni. Komponował je do słów współczesnych sobie poetów polskich. Większość z nich została zebrana w 12 tomów „Śpiewników domowych”, z których pierwszy został wydany za życia kompozytora, reszta natomiast już po jego śmierci. Prostota formy miała sprzyjać wykonywaniu ich nie tylko przez artystów, ale także muzyków – amatorów. W czasach zaborów kompozytorowi zależało, by ocalić jak najwięcej z kultury polskiej a także ze spuścizny muzyki i poezji ludowej.
Mieczysław Karłowicz pozostawił zaledwie 22. pieśni oraz kilka szkiców. Są to jednak miniaturowe arcydzieła muzyki romantycznej, pisane w bardzo osobistym tonie, dającym wgląd w głębię wewnętrznych przeżyć kompozytora. Szczególnie bliska była mu poezja K. Tetmajera, nazywanego „czołowym dekadentem literatury polskiej”, który tak jak
i on sam, był wielkim miłośnikiem Tatr.
Witold Lutosławski był twórcą wszechstronnym, posiadającym swój własny język stylistyczny. Nie poddawał się trendom ani modom konsekwentnie podążając swoją własną drogą. Jego muzyka charakteryzuje się niezwykłą przejrzystością formy oraz jasnością przekazu. Tworzył zarówno wielkie formy symfoniczne, jak i drobne, w tym cykle kolęd, pieśni oraz piosenek dziecięcych, z których wiele napisanych zostało do słów Juliana Tuwima. Piosenki te charakteryzują się niezwykłą prostotą formy i nawiązaniami do muzyki ludowej.
Magdalena Rostworowska
PROGRAM:

Fryderyk Chopin (1810 – 1849) – wybór pieśni
Czary op. 74 nr 18 (sł. St. Witwicki)
Dwojaki koniec op. 74 nr 11 (sł. B. Zaleski)
Moja pieszczotka op. 74 nr 12 (sł. A. Mickiewicz)
Dumka (sł. B. Zaleski)
Wojak op. 74 nr 10 (sł. St. Witwicki)

Mieczysław Karłowicz (1876 – 1909) – wybór pieśni
W wieczorną ciszę op. 3 nr 8 posth. (sł. K. Tetmajer)
Pamiętam ciche, jasne, złote dnie op. 1 nr 5 (sł. K. Tetmajer)
Czasem gdy długo (sł. K. Tetmajer)
Mów do mnie jeszcze op. 3 nr 1 (sł. K. Tetmajer)
Idzie na pola op. 3 nr 2 (sł. K. Tetmajer)

Stanisław Moniuszko (1819 – 1872) – wybór pieśni:
Dwie zorze (sł. T. Lenartowicz)
Morel (sł. A Chodzki)
Swaty (sł. E. Wasilewski)
Czarny krzyżyk (sł. B. Bielawski)
O Matko moja (sł. B. Prusinowski)

Witold Lutosławski (1913 – 1994) – 6 Piosenek dziecinnych na głos i fortepian do słów Juliana Tuwima
Taniec
Rok i Bieda
Kotek
Idzie Grześ
Rzeczka
Ptasie plotki

Wykonawcy:
Tomasz Piluchowski – tenor
Ewa Pelwecka – fortepian

Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński

Tomasz Piluchowski – tenor. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (2007 r.) Laureat Internationales Gesangswettbewerb w Berlinie (Deutsche Oper) oraz XII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Ma
w repertuarze partie w operach m.in.: Bizeta, Czajkowskiego, Donizettiego, Haydna, Kurpińskiego, Masseneta, Moniuszki, Pendereckiego, Pucciniego, Smetany, Verdiego, a także w operetkach i musicalach. Występuje również w repertuarze oratoryjno-kantatowym, a także kameralnym i pieśniarskim. Jest cenionym wykonawcą muzyki współczesnej. Współpracuje ze znakomitymi dyrygentami, orkiestrami i reżyserami. Bierze udział w koncertach
i festiwalach w Polsce oraz za granicą. Od 2009 roku jest związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Współpracuje także z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Ewa Pelwecka jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. K. Gierżoda i prof. M. Szpinalskiej, oraz w klasie kameralistyki prof. B. Hałacz. W latach 1994 -2012 była pianistką i klawesynistką w Warszawskiej Operze Kameralnej. Od 2012 r. pracuje jako pianista-korepetytor solistów w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Jest także akompaniatorką w Warszawskim Uniwersytecie. Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie dyrygentury prof. A. Wita. Równocześnie prowadzi szeroką działalność koncertową w kraju i za granicą. Koncertuje jako solistka, jak również kameralistka, współpracując z wybitnymi muzykami, w szczególności z czołowymi śpiewakami operowych scen polskich.

Szczegóły

Data:
15 listopada 2015
Czas:
13:00 - 17:00

Miejsce

Zespół pałacowo-parkowy PAN w Jabłonnie
Modlińska 105
Jabłonna, mazowieckie 05-110 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 76 77 300
Strona internetowa:
www.jablonna.pl

Dodaj komentarz