Trzy wyprodukowane w USA i warte łącznie 3 mln euro silniki zasilane gazem rozpoczęły pracę w PEC Legionowo. Urządzenia będą produkowały ciepło i energię elektryczną.
PEC Legionowo modernizuje swój zakład położony przy ul. Olszankowej 36 w Legionowie. Proces przebudowy ciepłowni rozpoczął się cztery lata temu, kiedy podjęto decyzję o budowie źródła kogeneracyjnego. Przez trzy lata trwało zdobywanie zezwoleń i przygotowanie dokumentacji przetargowej. W czerwcu ubiegłego roku podpisano umowę inwestycyjną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Budowa w 75% procentach sfinansowana została niskooprocentowaną pożyczką w ramach Inicjatywy JESSICA, reszta środków to fundusze własne, pożyczki i kredyty komercyjne. Po przeprowadzeniu przetargu, 24 września ubiegłego roku, rozpoczęto budowę.
Co zbudowali?
W ramach budowy systemu kogeneracji PEC Legionowo stworzył instalację składającą się z trzech silników gazowych o łącznej mocy elektrycznej ok 6 MW i mocy cieplnej ok. 5,7 MW oraz kotła gazowego o mocy ok 8 MW. Układ powstał w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się kotły K5 i K6 zasilane węglem. Kocioł gazowy do produkcji ciepła zlokalizowany jest w nowo wybudowanym budynku kotłowni gazowej. W wyniku rozbudowy PEC będzie mógł wytwarzać rocznie 48 000 MWh energii elektrycznej oraz ok 160 000 GJ ciepła. Aby zasilić silniki i kocioł gazowy konieczne okazało się wybudowanie 5 kilometrowego gazociągu ze stacją redukcyjną w Wieliszewie. Gazociąg jest na tyle duży, że możliwe jest kierowanie płynącego nim błękitnego paliwa do innych odbiorców.
Jak to będzie działało?
Elektrociepłownia oparta na trzech agregatach kogeneracyjnych będzie pracować w trybie ciągłym, przez cały rok produkując energię cieplną i elektryczną. W lecie silniki gazowe będą jedynym źródłem zasilania miasta w ciepło na potrzeby c.w.u. W zimę silniki będą wspierane kotłami węglowymi. W razie nagłego zapotrzebowania na ciepło, gdy wygaszone będą kotły węglowe, układ silników gazowych wspierany będzie przez kocioł zasilany gazem, lub w ramach potrzeb także olejem.
Dzięki takim rozwiązaniom PEC Legionowo będzie zużywał o 1/3 mniej paliw stałych niż do tej pory. To dobra wiadomość zarówno pod względem finansowym jaki i zdrowotnym, bo spalanie gazu eliminuje problem emisji do atmosfery szkodliwych pyłów i siarczanów. PEC Legionowo będzie teraz produkował ciepło, energię elektryczną, a po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń będzie mógł handlować gazem. Jak zapowiada PEC, dzięki inwestycjom możliwe będzie utrzymanie obecnie obowiązujących cen ciepła.
KOGENERACJA: Kogeneracja to równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w trakcie tego samego procesu technologicznego. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie sprawności (efektywności) produkcji i zmniejszenie ilości zużytego paliwa w porównaniu do produkcji tej samej energii oddzielnie.