Gmina Jabłonna poważnie rozważa modernizację oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Nic dziwnego, za energię na oświetlenie uliczne wydano w ostatnim roku 327 tys. zł. Modernizacja miałaby się odbyć przy zastosowaniu formuły ESCO. W jej ramach dotychczasowe oświetlenie wymieniono by na energooszczędne LED.
Inicjatywa zmian w kierunku zwiększenia energooszczędności oświetlenia została zapoczątkowana wnioskiem radnych Wojciecha Nowosińskiego i Mariusza Grzybka z dnia 11 listopada bieżącego roku. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie na ostatniej sesji Rady Gminy (25 listopada) prezentacji na temat poprawy efektywności energetycznej w celu osiągnięcia oszczędności w jednostkach samorządu terytorialnego. W tym celu na posiedzeniu w Domu Ogrodnika pojawił się Włodzimierz Maciejewski, ekspert w dziedzinie efektywności energetycznej współpracujący m.in. z Politechniką Łódzką.
„Filozofia” ESCO
W ramach ESCO (Energy Saving Company) wymiana oświetlenia na LED następuje bez udziału środków własnych gminy. Zakup technologii pokrywa wybrana firma lub firmy środkami własnymi. Gmina nie musi w to angażować własnego budżetu, a inwestycję spłaca z oszczędności uzyskanych za sprawą mniejszego zużycia energii elektrycznej, które niekiedy wynosi nawet 80%. W praktyce wygląda to tak, że jeszcze przez kilka lat gmina ponosi tak samo wysokie koszty, co przed wprowadzeniem zmian. Różnica między kosztami przed wprowadzeniem i po wprowadzeniu modernizacji, stanowi przez pierwsze lata zysk firmy wprowadzającej ową modernizację. Po zakończeniu tego okresu gmina posiada zmodernizowane oświetlenie i płaci zdecydowanie mniejsze rachunki. Założenie jest takie, iż w następnych latach osiągnięte oszczędności z określonego obszaru gminy pozwolą sfinansować kolejny, gdzie również zostaną zastosowane diody elektroluminescencyjne LED. Kolejny etap może stanowić zmodernizowanie oświetlenia wewnątrz budynków zarządzanych przez gminę i tym samym osiąganie jeszcze większych oszczędności. Oczywiście w ramach umowy możliwe jest małe odstąpienie od głównych założeń np. gmina nie musi przez pierwsze lata przekazywać całych rocznych oszczędności firmie działającej w ramach ESCO. Może to być ich część, jednak wtedy „spłata zobowiązania” będzie trwała dłuższy czas.
Bez szczegółów
Jeszcze nie wiadomo, czy program zostanie wdrożony w gminie Jabłonna, ponieważ oprócz opisu głównych założeń ESCO wniosek radnych zawiera niewiele szczegółów. – W ramach ww. projektu firma, która zostanie wybrana do realizacji zadania, dokona pomiarów i dobierze zamienniki LED, tak aby zapewniały większą jasność oraz spełniały normy danej kategorii drogi, czy też budynku. Dzięki temu będziemy mogli szybko osiągnąć efekt wizualny, ponieważ większa jasność poprawi bezpieczeństwo na drogach oraz wygląd naszych miejscowości – argumentują we wniosku Nowosiński i Grzybek.
Trudności w Polsce
Firmy działające wg formuły ESCO rozwijają się dużo gorzej w Polsce niż w krajach o podobnych warunkach ekonomicznych i gospodarczych (np. Słowacja, Węgry, Chorwacja). Wynika to z szeregu barier legislacyjnych i regulacyjnych, ale nie tylko. Dużą przeszkodą są również bariery wewnętrzne w podmiotach rozważających skorzystanie z ESCO. Należą do nich m.in. bariery informacyjne (brak wiedzy i świadomości dotyczącej możliwości poprawy efektywności energetycznej), bariery technologiczne (brak wiedzy na temat rozwiązań technologicznych poprawiających efektywność energetyczną) oraz tzw. bariery zachowań ludzkich (niechęć do aktywnego działania i stosowania nowych rozwiązań oraz dzielenia się korzyściami wygenerowanymi przez projekt).
Co dalej?
Wicewójt gminy Jabłonna Marcin Michalski informuje, że aby wprowadzić wyżej wspomniane plany w życie, potrzebna będzie uchwała Rady Gminy. Zanim to jednak nastąpi, Urząd musi podjąć kilka działań. – Przygotujemy inwentaryzację istniejącego systemu i zrobimy rozeznanie ofertowe – wyjaśnia wicewójt. Nie wiadomo, czy projekt uchwały będzie gotowy na najbliższą sesję, jednak Michalski zapewnia, że Urząd podejmie kroki w tym zakresie.