Dzisiaj po południu (29 stycznia) uczniowie województwa mazowieckiego rozpoczynają ferie zimowe. Nad bezpieczeństwem zarówno tych, który będą wyjeżdżać, i tych, który pozostaną na miejscu, będą czuwać policjanci. Mundurowi przygotowali również kilka porad dla rodziców i dzieci, które powinniśmy wziąć sobie do serca i bezpiecznie spędzić ferie.
W czasie ferii zimowych na ulicach powiatu legionowskiego pojawi się więcej patroli drogówki. Mundurowi będą kontrolować kierowców, sprawdzać ich stan trzeźwości i stan techniczny pojazdów. Podobnie jak w latach ubiegłych, policjanci z wydziału ruchu drogowego będą również, na prośbę organizatora, sprawdzać stan techniczny autokarów przed ich wyjazdem.
Zazwyczaj kilkuosobowe grupy dzieci wyjeżdżają na ferie autokarami. W związku z tym legionowscy policjanci na parkingu przed Komendą Powiatową Policji przy ul. Jagiellońskiej 26b w Legionowie zorganizują punkt kontrolny. W miejscu tym kierowcy będą mogli sprawdzić stan techniczny pojazdów. Kontrole będą odbywały się codziennie od 29 stycznia w godzinach 6.00 – 10.00. Zaplanowane kontrole przed wyjazdami można zgłaszać przez całą dobę dyżurnemu KPP w Legionowie pod numerem (22) 60-48-213 lub w godzinach urzędowania pod nr (22) 60-48-399, (22) 60-48-220.
Przygotowania do podróży
Przed wyjazdem upewnijmy się, że przygotowaliśmy nasz samochód do podróży. Sprawdźmy jego stan techniczny, odwiedźmy stację diagnostyczną, aby naprawić ewentualne usterki. Planując trasę uwzględnijmy przerwy na chwilę odpoczynku, zapoznajmy się również z informacjami o remontach i prowadzonych budowach na wybranej trasie. Upewnijmy się, że posiadamy ważne ubezpieczenie OC, wymagane wyposażenie pojazdu i sprawdźmy stan koła zapasowego. Wyjeżdżając z dziećmi, pamiętajmy o dopasowaniu fotelika do sylwetki dziecka. Przed wyjazdem dobrze wypocznijmy.
Ferie zimowe w mieście
Część dzieci pozostanie jednak na miejscu i wolny czas będzie spędzać na lodowisku. Niektóre z dzieci zdecydują się m.in. na spacery po zamarzniętej rzece, jeziorze czy zabawę blisko ulicy. Przypominamy, że takie zachowanie może doprowadzić do tragedii, dlatego warto wcześniej uświadomić dziecko o niebezpieczeństwach, jakie na niego czekają. Powinniśmy uświadomić dziecko, że nowo poznane osoby czasami mogą okazać się niebezpieczne i powinny być bardzo ostrożne. Ostrzeżmy również przed narkotykami, papierosami czy alkoholem. Przypomnijmy, że nie wolno zjeżdżać z górek znajdujących się w pobliżu drogi czy jeziora. Nie organizujmy kuligu z sankami doczepionymi do samochodu czy traktora. Zadbajmy o to, aby dziecko nosiło elementy odblaskowe i przypomnijmy mu podstawowe zasady ruchu drogowego.
Rady dla najmłodszych
Policjanci przygotowali również kilka rad dla najmłodszych. Wychodząc z domu dzieci powinny poinformować swoich rodziców i opiekunów o tym, gdzie wychodzą i jaką trasą będą udawać się do wybranego miejsca. Powinny pamiętać o tym, aby do zjeżdżania i ślizgania wybierać tylko miejsca do tego przeznaczone, z dala od ulicy czy jeziora i nigdy nie ślizgać się po zamarzniętym jeziorze. Nigdy nie wiemy, jaką lód ma grubość w danym momencie. O tym, jak powinniśmy zachowywać się w sytuacji, kiedy pod kimś załamie się lód pisaliśmy już w tej wiadomości.
Alarmowe numery telefonów
997 – Policja
998 – Państwowa Straż Pożarna
999 – Pogotowie Ratunkowe
112 – numer alarmowy z telefonu komórkowego