Starostwo Powiatowe przeznaczyło blisko 115 tys. złotych na auto słuźbowe dla Starosty Jana Grabca. Zakup wzbudził zazdrość wśród urzędników i emocje wśród mieszkańców. Sprawdziliśmy czym i za ile jeźdźą włodarze naszych gmin.
Według powiedzenia, najlepszym samochodem jest samochód słuźbowy. Zwykle rządzi nim prezes, prezydent, burmistrz, starosta, dyrektor… – czyli po prostu szef. Nie kaźdy szczęśliwiec dostępuje zaszczytu korzystania ze słuźbówki, bowiem dostęp do auta regulują odpowiednie przepisy. W rezultacie dostęp do samochodu uzyskuje tylko kilka osób, a kaźda z nich musi złoźyć do szefa pisemną prośbę wraz z uzasadnieniem potrzeby skorzystania z pojazdu. Kaźdy kto korzysta z auta, podpisuje Deklarację Odpowiedzialności Materialnej oraz kartę drogową. Osobne przepisy lub decyzja szefa reguluje kwestie moźliwości wyjazdu poza teren powiatu, miasta, kraju, a takźe korzystania z pojazdu w dni wolne od pracy. Samochód musi być odpowiednio garaźowany, a za wszelkie szkody spowodowane kolizją odpowiada pracownik, który kierował pojazdem. Reguluje to Kodeks pracy art. 114 i 122 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r., który mówi o odpowiedzialności materialnej za powierzony samochód.
Komu zwrot za benzynę?
Limit na rozmowy telefoniczne ze słuźbowego telefonu komórkowego, ryczałt na korzystanie z samochodu prywatnego do celów słuźbowych dla prezydenta, wójta, burmistrza określa osoba upowaźniona, zastępująca prezydenta lub sekretarz. Ograniczenia dotyczące zakazu korzystania z samochodów słuźbowych dla osób trzecich są praktykowane, poniewaź uźyczenie pojazdu moźe owocować wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczalni z tytułu AC. Jedynie szef jest wolny od biurokratycznego składania zamówień o wykorzystanie samochodu słuźbowego. Ale jeśli samochód słuźbowy nie spełnia określonych wymagań, jest wykorzystywany do innych celów, w tym jest mało reprezentacyjny, szef moźe wykorzystywać własny, prywatny wóz, starając się o zwrot kosztów. Określa to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów uźywania do celów słuźbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy.
Ile kilometrów moźna przejechać?
Miesięczny limit wykorzystania samochodu prywatnego i zwrotu kosztów jest określany według liczby mieszkańców danego rejonu: 300 km – do 100 tys. mieszkańców, 500 km – ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkańców, 700 km – ponad 500 tys. mieszkańców. Limit nie obowiązuje pojazdów przeznaczonych do słuźby leśnej (nie moźe przekroczyć 1500 km) oraz przeznaczonych do celów ratowniczych, usuwania skutków klęsk źywiołowych, skutków katastrof ekologicznych – w miesiącu nie moźe przekroczyć 3000 km.
iw
Jakimi luksusami dysponują nasi włodarze?
Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec
1. Rok zakupu – 2011, rocznik 2010
2. Marka samochodu – Subaru Forester
3. Dotychczasowy przebieg – 2 tys km
4. Wersja wyposaźenia – wersja 2,0D Comfort
5. Dodatkowe wyposaźenie – brak
6. Koszt zakupu samochodu – 112.499,99 zł
Samochód został kupiony dla potrzeb Starosty oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. Połączono dwie funkcje samochodu reprezentacyjnego oraz samochodu terenowego, który ma słuźyć w akcjach kryzysowych.
Nieporęt
Wójt Gminy Sławomir Maciej Mazur
1. Rok zakupu – 2007
2. Marka samochodu – Skoda Superb
3. Dotychczasowy przebieg – około 78 tys. km
4. Wersja wyposaźenia – standard
5. Dodatkowe wyposaźenie – brak
6. Koszt zakupu samochodu w 2007 roku wyniósł 50 tys. zł
Z samochodu korzysta Wójt. Gmina Nieporęt nie planuje zakupu nowego samochodu.
Jabłonna
Wójt Olga Muniak
1. Marka samochodu – Volkswagen Transporter
2. Rok zakupu – 2001, pojazd wyprodukowano w 2000 r.
3. Dotychczasowy przebieg – ok. 281 tys. km
4. Wersja wyposaźenia – pojazd przystosowany do przewozu osób oraz towarów, przestrzeń bagaźowa oddzielona kratką, silnik 2,5 l, diesel.
5. Dodatkowe wyposaźenie – radio z odtwarzaczem CD
6. Koszt zakupu samochodu – brak informacji.
Urząd Gminy Jabłonna posiada samochód słuźbowy, który wykorzystywany jest zarówno do przewozu osób jak i większych przedmiotów. Ze względu na wiek samochodu i jego dotychczasową eksploatację, być moźe wkrótce zaistnieje konieczność jego wymiany. W tym momencie nie ma jednak konkretnych planów z tym związanych. Na co dzień wójt Olga Muniak korzysta z auta prywatnego.
Serock
Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki
1. Marka samochodu – Skoda Octavia II
2. Rok zakupu – 2008
3. Dotychczasowy przebieg – 63.120 km
4. Wersja wyposaźenia – elegance
5. Dodatkowe wyposaźenie – brak
6. Koszt zakupu samochodu – 77.494,40 zł
Samochód słuźbowy przeznaczony do dyspozycji burmistrza. Nie ma planów zakupu nowego auta.
Legionowo
Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski
1. Marka samochodu – Skoda Superb
2. Rok zakupu – 2007, rok produkcji 2005
3. Dotychczasowy przebieg – 11,2 tys. km
4. Wersja wyposaźenia – standardowa (2 poduszki, klimatyzacja)
5. Dodatkowe wyposaźenie – brak
6. Koszt zakupu samochodu – 49 tys. zł
Brak planów zakupu nowego auta.
Wieliszew
Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki
1. Marka samochodu – Volkswagen Passat Variant
2. Rok zakupu i rok produkcji 2009
3. Dotychczasowy przebieg – 42,6 tys. km
4. Wersja wyposaźenia – Comfortline 2,0 TDI 170 KM
5. Dodatkowe wyposaźenie – brak
6. Koszt zakupu samochodu – 107.700,00 zł
Brak planów zakupu nowego auta.