W razie nagłego zachorowania, w godzinach od 18.00 do 8.00 pacjenci mogą uzyskać bezpłatną opiekę lekarską i pielęgniarską. Z powodu braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, przychodnia przy ulicy Sowińskiego 4 świadczy usługi nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej z własnych środków. Dlaczego tak się stało? Jakie są przyczyny fiaska negocjacji prowadzonych z NFZ? Rozmowa z Dyrektorem NZOZ „Zdrowie” Sebastianem Petrykowskim.
Czy to prawda źe Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Legionowo” nie podpisał jeszcze kontraktu z NFZ na świadczenie nocnej pomocy lekarskiej?
Zespół Opieki Zdrowotnej „Legionowo” Sp. z o.o., który utworzył Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Legionowo” na chwilę obecną nie podpisał umowy z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w w/w zakresie.
Jaki przepis określa ile zespołów powinno przypadać na nasz powiat?
Zarządzenie Nr 85/2010/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 grudnia 2010 r. jest aktem prawnym określającym funkcjonowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zarządzenie określa jeden zespół na kaźde rozpoczęte 50 000 mieszkańców. Fundusz przyjmuje, źe w obszarze zabezpieczenia tj. powiat legionowski znajduje się 104 000 mieszkańców. Zespół składa się z lekarza i pielęgniarki.
Na czym polegają kłopoty z NFZ? Czy rzeczywiście NZOZ zaproponował niewspółmierne stawki do rzeczywistości?
Przed przeprowadzonym postępowaniem konkursowym w Wiadomościach ukazała się informacja o działalności nocnej opieki oraz o obawach, jakie wiąźą się z wprowadzeniem nowych zasad nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Po nadanych Wiadomościach zebrał się zespół składający się z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W wyniku spotkania powstał nowy dokument, tj. Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 lutego 2011 Nr 10/2011/DSOZ, który wskazuje, iź Świadczeniodawca moźe stworzyć dodatkowy zespół, ale kwota „ryczałtu miesięcznego” nie zwiększy się (czytaj: moźesz stworzyć dodatkowy zespół ale koszty są po twojej stronie). Na Powiat Legionowski ogłoszono postępowanie dla dwóch zespołów z kwotą określoną dla dwóch zespołów. ZOZ „Legionowo” Sp. z o.o. złoźył dokumenty do konkursu dla trzech zespołów z kwotą określoną adekwatnie dla tych trzech zespołów. Przed i po ogłoszonym konkursie odbyły się spotkania z personelem medycznym, który te świadczenia realizuje. Po przeprowadzonych spotkaniach i dokonanych analizach jako podmiot uznaliśmy, źe nie jesteśmy w stanie tego odpowiedzialnie realizować przy pomocy dwóch zespołów. W dniu 22.02.2011 o godz. 10.20 odbyły się negocjacje z MOW NFZ, w których to Fundusz nadal podtrzymywał swoje stanowisko określone dla dwóch zespołów. W dniu negocjacji argumentowałem, źe zmniejszenie liczby personelu medycznego do dwóch zespołów spowoduje wydłuźenie oczekiwania na wizytę u lekarza, bo trzeba pamiętać, źe lekarze jak i pielęgniarki mają obowiązek przyjmować pacjentów i udzielać wizyt wyjazdowych jeźeli zachodzi taka potrzeba. Proponowałem Funduszowi obsadę 3 zespołów z kwotą adekwatną do dzisiejszej, obowiązującą w starej umowie, ze strony NFZ byłaby to kwota większa od proponowanej o 7 000 złotych miesięcznie, na co usłyszałem, źe to niemoźliwe. Od dnia 1 marca udzielamy tych świadczeń przy pomocy 3 lekarzy i 2 pielęgniarek, czyli jak było do tej pory. Z pomocy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej moźe skorzystać kaźda osoba bez względu na miejsce zamieszkania, która wymaga tego typu pomocy.
Czy z tej pomocy korzystają jedynie mieszkańcy Legionowa, czy równieź powiatu?
Naleźy podkreślić, źe w większości miejsc pacjent ma całodobową zapewnioną opiekę bez znacznego dojazdu w zakresie: szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć, zespołów ratownictwa medycznego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W naszym przypadku w najbliźszym otoczeniu pozostają dwie ostatnie opcje bez dalszej podróźy. Biorąc równieź pod uwagę jak zakończy się proces kontraktowania świadczeń, naleźy nadmienić, iź w chwili obecnej umowy nie ma podpisanej szpital w Nowym Dworze Mazowieckim jak i cała Białołęka musi korzystać z tego typu pomocy na Bródnie, co z moźe spowodować wzrost ilości pacjentów z miejsc, które są połoźone bliźej Bródna czy Nasielska, nie ma rejonizacji.
Jakie są orientacyjne koszty, które w tej chwili ponosi NZOZ z własnych środków?
Orientacyjne miesięczne koszty tylko osobowe kształtują się na poziomie 108 000 złotych. Działania ogłoszone w zakresie nowego konkursu są podejmowane na bieźąco zarówno przez spółkę, jak i jednostki samorządu terytorialnego, które równieź „widzą” specyfikę funkcjonalności powiatu. Do czasu zakończenia procedur konkursowych i podpisania kontraktu z Funduszem, dyźury będą utrzymane ze środków własnych przychodni – tak brzmi informacja na stronach oficjalnych powiatu.
Kiedy jest przewidywane podpisanie kontraktu z NFZ?
Myślę źe do końca marca wszystko się znormalizuje.
iw
Dyrektor NZOZ „Zdrowie” Sebastian Petrykowski