Nieporęt. Nie tylko Michałów-Grabina zagrożona. Problem może dotyczyć też innych miejscowości

michalow-grabina

Fot. Spotkanie mieszkańców ul. Żywicznej z przedstawicielami Urzędu Gminy Nieporęt (fot. GP/iwp)

Pisaliśmy niedawno o potencjalnym poważnym zagrożeniu zdrowia mieszkańców ulicy Żywicznej w miejscowości Michałów Grabina. Okazuje się, że problem może dotyczyć większej liczby ulic. Jest też stanowcza reakcja urzędu.

Przypomnijmy, na wspomnianej  drodze w Michałowie Grabinie zostało wysypane kruszywo zawierające najróżniejszego rodzaju śmieci, prawdopodobnie również te groźne dla zdrowia zawierające azbest. Mieszkańcy ul. Żywicznej o tym fakcie niezwłocznie powiadomili policję, straż miejską, inspektora ochrony środowiska oraz władze gminy.

Spotkanie na Żywicznej

W kilka dni po powiadomieniu Urzędu Gminy z mieszkańcami spotkała się Sekretarz Gminy Barbara Kopcińska , radna reprezentująca Michałów Grabinę Monika Kamińska oraz sołtys Ryszard Zając. Na spotkaniu omawiano nie tylko sposób utwardzenia nawierzchni, ale także inne problemy z jakimi na bieżąco borykają się mieszkańcy. Ulica Żywiczna jest bowiem drogą dojazdową nie tylko do ich domów, ale także do pobliskich terenów amatorskich rajdów terenowych. Nieodpowiednia nawierzchnia i prędkość poruszających się pojazdów (głównie quadów), powoduje wzniecanie ogromnej ilości pyłu, który w czasie bezdeszczowej pogody godzinami utrzymuje się nad drogą i sąsiadującymi z nią działkami. Obecność azbestu w nawierzchni (i w zawieszonym w powietrzu pyle) jest dla mieszkańców nie do przyjęcia i powoduje ich zdecydowany sprzeciw oraz żądania podjęcia odpowiednich działań przez gminę. Zarówno pani sekretarz Kopcińska jak i radna Kamińska zapewniły mieszkańców, że na bieżąco będą informowani o wynikach postępowania wyjaśniającego.

 

Kto i dlaczego utwardzał?

W marcu Urząd Gminy Nieporęt przeprowadził przetarg na bieżącą konserwację i utrzymanie gminnych dróg nieutwardzonych. W wyniku postepowania podpisano umowę z firmą CEM-BUD.  W ramach zadania firma miała uzupełnić ubytki w drogach wcześniej utwardzonych kruszywem oraz wyprofilować lub zwałować drogi gruntowe.  Prace na ulicy Żywiczej rozpoczęły się 5 kwietnia i miały objąć uzupełnienie ubytków w drodze oraz wyprofilowanie i ubicie podłoża walcem. Podobne prace firma przeprowadziła także na ulicy Kasztanowej w Michałowie Grabinie , ul. Piastowskiej w Józefowie, Tulipanowej w Nieporęcie.

Jaka reakcja gminy?

Po wysypaniu na ul. Żywiczną różnych niskiej jakości kruszyw zawierających gwoździe, druty a prawdopodobnie także elementy zawierające azbest o problemie z utwardzaniem dróg zaalarmowano  Urząd Gminy Nieporęt. W reakcji na zgłoszenie urząd wstrzymał wszelkie prace wykonywane przez firmę CEM-BUD, a materiał użyty do naprawy dróg został według informacji gminy usunięty. Ponadto wójt powołał komisję w celu sprawdzenia działań związanych z realizacją umowy przez firmę CEM-BUD oraz prowadzenie stałej kontroli materiałów zanim zostaną wysypane i wałowane na drogach.

Próbki zbada WIOŚ

Poza wprowadzeniem szczegółowej kontroli używanych materiałów Urząd Gminy Nieporęt wystąpił z wnioskiem do Delegatury Mazowieckiego WIOŚ w Ciechanowie o wykonanie badań gruntu na ul. Żywicznej i Kasztanowej w Michałowie-Grabinie a także ul. Tulipanowej w Nieporęcie na obecność odpadów i materiałów niebezpiecznych.  W zależności od wyników analizy urząd  zapowiada podjęcie dalszych decyzji w tej sprawie.

Do sprawy będziemy wracać w kolejnych wydaniach Gazety Powiatowej.

Irena Werner-Peroń

Fot. Spotkanie mieszkańców ul. Żywicznej z przedstawicielami Urzędu Gminy Nieporęt (fot. GP/iwp)