To, że wraz z upływem lat potrzebujemy mniej snu, jest mitem. Tak naprawdę powinniśmy spać tak samo długo jak dwudziestolatki, a często zdarza się, że po 60 z wielu różnych powodów cierpimy na chroniczny brak snu.
Poważnie nie dosypiają
Insomnia, czyli szkodliwy dla zdrowia brak snu, pojawia się najczęściej w grupie wiekowej seniorów. Mają na to wpływ częste choroby, przyjmowane lekarstwa i stany lękowe, które często nękają tę grupę wiekową. Bezdech senny, czy tzw. zespół niespokojnych nóg, to schorzenia, które również nasilają się z wiekiem. Tak prozaiczne zjawiska, jak potrzeba częstego oddawania moczu czy ból reumatyczny, też znacząco utrudniają wysypianie się seniorom.
Zasypiać i budzić się wcześniej
Wraz z wiekiem nasz wewnętrzny system regulacji snu każe nam zasypiać i budzić się wcześniej. Potrzeba głębokiego snu utrwala się we wcześniejszych godzinach (około 22). Kiedy kładziemy się spać po północy, bo takie mamy nawyki z młodych lat, możemy tak naprawdę nigdy się nie wyspać. W tym wypadku znacząco różnimy się od dwudziestolatków bo oni bez problemu odrabiają stracone w nocy godziny snu o poranku. My, niezależnie od tego, o której położymy się spać, i tak obudzimy się we wczesnych godzinach porannych.
Miernik zdrowia
Jeśli z reguły źle śpimy i nie możemy ustalić przyczyny tego problemu, warto odwiedzić lekarza. Często problemy ze snem są tylko wierzchołkiem góry lodowej i wskazówką dla nas, że powinniśmy się porządnie przebadać. Zdrowy sen to dowód na dobre zdrowie w każdym wieku. Należy jednak pamiętać, że często sam brak snu, spowodowany złymi nawykami zdrowotnymi czy życiowymi może być powodem początków problemów ze zdrowiem. Ludzie, którzy chronicznie nie dosypiają, niezależnie od wieku, narażeni są na problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.
Uwaga na bezdech senny
Mimo tego że bezdech senny, może się przydarzyć w każdym wieku, najczęściej pojawia się w wieku starszym. Choroba polega na występowaniu około 10 sekundowych przerw w oddychaniu w trakcie snu. Śpiący budzi się gwałtownie, ponieważ ilość tlenu w jego krwi znacząco spada. Przyczyn bezdechu sennego może być wiele, najczęściej jest to otyłość. Bezpośrednim zagrożeniem nieleczonego bezdechu sennego są choroby wieńcowe a nawet przedwczesna śmierć. Możemy podejrzewać te schorzenie u głośno chrapiących i często budzących się ludzi.
Wskazówki na poprawienie jakości snu
Jeśli cierpicie na problemy ze snem, warto skorzystać z tych wypróbowanych metod:
- Uregulowany rytm dnia
- Jeśli będziemy jeść posiłki o tych samych porach dnia oraz ćwiczyć regularnie w tych samych przedziałach czasowych, mamy lepsze szanse na to, że rytm naszego snu też się ustabilizuje.
- Promienie słoneczne
- Niezależnie od wieku każdy z nas potrzebuje przebywać jak najwięcej w naturalnym świetle dziennym. Postarajmy się o to, żeby jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, wtedy nasz mózg będzie mógł lepiej wyregulować cykl aktywności dziennej i snu.
Konsultacja lekarska
Nie obawiajmy się wspomnieć lekarzowi o swoich problemach ze snem, być może uda się zmniejszyć dawkę leków, które powodują nasze nocne problemy albo zastosować alternatywne zamienniki.
Jennifer Dixon. „Seniors and Sleep.” WebMD. M.J. Breus PhD, Sept. 2015.