Gmina Nieporęt uchwaliła Program polityki zdrowotnej w zakresie rehabilitacji leczniczej. Program ten będzie w całości finansowany ze środków budżetu gminy, a nie ze środków NFZ.
Akcję oparto na priorytetach zdrowotnych oraz danych uzyskanych od lekarzy świadczących pomoc w ramach kontraktów z NFZ. Rehabilitacja lecznicza ma na uwadze między innymi: ograniczenie negatywnych skutków schorzeń układu mięśniowego oraz centralnego i obwodowego układu nerwowego. Obejmuje również ograniczenie skutków urazów powstałych w wyniku wypadków, w szczególności skuteczną pomoc dla osób poszkodowanych. Kolejnym ważnym założeniem programu jest zmniejszenie przedwczesnej zachorowalności i ograniczenie negatywnych skutków przewlekłych schorzeń układu kostno-stawowego.
Zapotrzebowanie na zabiegi
W Gminie Nieporęt działa tylko jedna jednostka świadcząca usługi rehabilitacyjne. Mieszkańcy muszą więc korzystać z placówek w Legionowie i Warszawie. Pokonywanie odległości 15-20 km jest szczególnie uciążliwe dla osób starszych, schorowanych lub nieposiadających własnego środka transportu. Liczba zabiegów rehabilitacyjnych wykonywanych dotychczas i refundowanych przez NFZ jest daleko niewystarczająca wobec potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców gminy i pracujących na jej terenie lekarzy. Obecnie w gminie Nieporęt zameldowanych jest na pobyt stały 13 139 osób. Dominująca grupa ludności to osoby w wieku 40-60 lat. Są to więc osoby w wieku produkcyjnym, czynne zawodowo. Ponad 3600 to osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia. Gmina ma zamiar wesprzeć tych mieszkańców w utrzymaniu ich w jak najwyższej sprawności fizycznej. Potrzeby mieszkańców mogą być zaspokojone dzięki uruchomieniu i wdrożeniu programów gminnych we współpracy z lokalnymi gabinetami i poradniami rehabilitacyjnymi.
Żyjemy dłużej
Z najnowszych danych GUS wynika, że przeciętny Polak żyje 72,7 roku, przeciętna Polka – 81 lat. To trzy lata dłużej niż w 2000 roku i około 6 lat dłużej niż 20 lat temu. Wydłużenie okresu naszego życia jest efektem rozwoju nowych technologii medycznych i nowoczesnych metod diagnostycznych oraz poprawy kondycji zdrowotnej obywateli. Szacuje się, że w 2035 roku 23 procent Polaków będzie miało powyżej 65 lat a w 2050 roku tę granicę przekroczy już co trzeci Polak.
Jakość życia
Najważniejszym wśród pojęć związanych z długim życiem jest jego jakość. Rehabilitacja i prawidłowo prowadzona terapia jako proces leczenia, wcześnie rozpoczęta i prawidłowo prowadzona, zmniejsza fizyczne i psychiczne następstwa chorób, polepszając znacznie w/w jakość życia. Rehabilitacja lecznicza przyśpiesza powrót do zdrowia, poprawia kondycję fizyczną i psychiczną, jest więc najtańszą formą leczenia, trudną i niemożliwą do zastąpienia. Efektem wprowadzenia programu rehabilitacji leczniczej, będzie poprawa jakości życia mieszkańców, wzrost aktywności i sprawności ruchowej. Ważnym czynnikiem gwarantującym sukces programu wprowadzanego przez gminę jest również wzrost wiedzy mieszkańców na temat niepełnosprawności i rehabilitacji. Ograniczona dostępność świadczeń rehabilitacyjnych i terapeutycznych, finansowanych ze środków NFZ potwierdza słuszność i potrzebę istnienia tego typu działalności organizowanej przez Gminę Nieporęt.
Kto może wziąć udział w programie?
Do udziału w programie upoważniony jest każdy zameldowany na pobyt stały mieszkaniec gminy, który uzyska skierowanie od lekarza specjalisty lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Kwalifikacji pacjenta na określony rodzaj zabiegów będzie dokonywać uprawniona jednostka medyczna, uczestnicząca w programie. Udzielanie świadczeń rehabilitacyjnych odbywać się będzie wyłącznie na terenie gminy a zabiegi będą dobrowolne i bezpłatne.
Wykonawca świadczeń
Jednostka świadcząca usługi zostanie wybrana poprzez otwarty konkurs i będzie musiała spełnić rygorystyczne wymogi medyczne oraz prawne. Obecnie Urząd Gminy przygotowuje dokumentację konkursową. Gmina będzie również prowadziła akcję informacyjną dla potencjalnych uczestników programu. Mieszkańcy będą mogli znaleźć więcej informacji na stronie internetowej gminy, w lokalnych gazetach oraz na tablicach ogłoszeń w sołectwach.