Legionowo. Seniorzy zaangażowani w wolontariat

senior-wolontariat

W ustawie zapisano, że wolontariuszem jest to każda osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia uprawnionych organizacji i instytucji na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Tak mówi suchy zapis ustawowy.

 

W naszym mieście mieszka prawie 60 tysięcy mieszkańców, w tym 24% osób powyżej 60-tego roku życia, czyli w liczbach bezwzględnych będzie to ok. 12 000 mieszkańców. W większości są to osoby na zasłużonej emeryturze lub rencie. Bardzo mało z nich jest jeszcze aktywnych zawodowo. Jedni pracują, bo nie wyobrażają sobie życia bez pracy i w ogóle egzystencji na emeryturze, druga grupa liczyła dni, kiedy będą mogli przejść na emeryturę, bo mają dość pracy po bardzo wielu latach. Jest to wybór każdego z 60-latków i dobrze, że go mamy.

Społeczeństwo miasta Legionowo i Polski odnosi się do grupy seniorów bardzo różnie. Jedni uważają, że seniorzy zasługują na uznanie i szacunek a inni uważają, że seniorzy powinni siedzieć w domu i nie zabierać miejsc pracy młodym.

 

Srebrna gospodarka

My seniorzy mamy za sobą wiele lat życia, mamy za sobą ogromne doświadczenie zawodowe i społeczne, posiadamy ogromną wiedzę, inaczej mówiąc jesteśmy „kapitałem” do wykorzystania. Mówi się często opisując ten problem i nas o tzw. SREBRNEJ GOSPODARCE, czyli systemie usług i wytwarzaniu dóbr ukierunkowanych na wykorzystanie potencjału nabywczego osób starszych (każdy z nas ma przecież stały dochód w postaci emerytury lub renty) oraz zaspokojeniu naszych potrzeb konsumpcyjnych, bytowych i zdrowotnych. Największą częścią srebrnej gospodarki jest opieka medyczna i pielęgnacyjna rozproszona i stacjonarna.

Senioralne Centrum Wolontariatu

Znając ten problem, w naszym mieście Legionowie Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym NADZIEJA, wspólnie z Fundacją Pracownia Kompetencji i OPS Legionowo realizowało projekt, którego celem było powołanie  Senioralnego Centrum Wolontariatu. Projekt ten był finansowany ze środków EOG i Fundacji Batorego.  Powstała strona internetowa SCW https://www.facebook.com/scw.legionowo/?fref=ts,  na której znajdziecie informacje o podejmowanych działaniach.

W ciągu całego roku w projekcie udział wzięło ponad 100 legionowskich seniorów, 70 z nich aktywnie udzielało się we wszystkich zaplanowanych w projekcie działaniach. Seniorzy uczestniczyli w warsztatach aktywizujących „nieaktywni zawodowo – aktywni społecznie, warsztatach   „wolontariat”, na których poznali uwarunkowania prawne wolontariatu seniorów oraz dobre praktyki wolontariatu w Polsce i Unii Europejskie. Mieli możliwość uzyskania wsparcia prawnego i porad obywatelskich  we wszystkich sprawach dotyczących  funkcjonowania seniora w mieście.

Skorzystali z wizyty studyjnej do wolontariuszy seniorów w Gdańsku. Powstało 5 grup wolontariackich, które wybrały swoich liderów. Wolontariusze wykonywali  posługi wolontariackie  w Domu Pomocy Społecznej KOMBATANT w Legionowie, w Domu Dziennego Pobytu  i wielu innych miejscach poświęcając swój wolny czas pomagali innym seniorom potrzebującym pomocy również w domach prywatnych.

Projekt dobiegł końca. Spotkanie podsumowujące projekt odbyło się 21 kwietnia w Ryni w Ośrodku Wypoczynkowym „Rewita”. Koordynatorzy i prowadzący projekt ; Roman Biskupski, Agnieszka Żychalak i Anna Brzezińska  podsumowali całoroczną działalność wręczając przybyłym wolontariuszom dyplomy udziału w projekcie. Roman Biskupski prezes SPP NADZIEJA przedstawił zebranym wolontariuszom dalszą perspektywę funkcjonowania Centrum Wolontariatu Seniorów w Legionowie.

Dołącz i Ty!

Zwracamy się do wszystkich osób – seniorów , którzy chcą poświęcić cząstkę swego czasu wolnego na rzecz innych potrzebujących pomocy, aby zgłaszali się SPP NADZIEJA w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 3 i zadeklarowali chęć współpracy. Rodzaj wolontariatu może być bardzo różny, możemy pomagać osobom starszym, dzieciom w nauce, opiekować się zwierzętami, organizować koncerty i  imprezy sportowe, projektować materiały graficzne, tłumaczyć teksty, pisać artykuły i redagować teksty do naszej gazety, pomagać w pracach biurowych, administrować stroną internetową itp.

Zgłoś się do nas , a na pewno znajdziemy coś dla ciebie, co odpowiada Twoim kwalifikacjom i zainteresowaniu.

Roman BISKUPSKI – koordynator projektu i prezes SPP NADZIEJA