Legionowo. Zgoda na sprzedaż siedziby SMLW i brak zmian w statucie SMLW

520469304d31f.jpg

SMLW w Legionowie, fot. archiwum GP

 

Nieupoważnienie zarządu legionowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW) do zbycia swojej obecnej siedziby, odwołanie 5 członków spółdzielczej rady nadzorczej, czy wreszcie zmiana spółdzielczego statutu – to wszystko, jak się okazuje przepadło z kretesem w głosowaniach, które odbyły się podczas 6 tegorocznych walnych zebrań w SMLW.

 

Zmiany, za którymi optowali spółdzielcy zrzeszeni w mocno krytykującym działania legionowskiej SMLW Stowarzyszeniu Legionowskich Lokatorów (SLL), nie znalazły akceptacji wśród pozostałych spółdzielców. Spółdzielcze kolegium już podsumowało głosowania, które odbyły się w czerwcu podczas wszystkich 6 walnych zebrań w SMLW. Z raportu tego wynika, że w spółdzielczym statucie nie udało się wprowadzić proponowanych m. in. przez członków SLL zmian, polegających na zredukowaniu liczby corocznych walnych zgromadzeń w SMLW z dotychczasowych sześciu do jednego. Ta jedna postulowana statutowa zmiana, przejawiająca się w aż 42 kosmetycznych poprawkach, zyskała poparcie tylko u łącznie 40 członków spółdzielni. Aż 155 spółdzielców zagłosowało przeciw jej wprowadzeniu. Również 5 innych projektów uchwał autorstwa spółdzielców z SLL, dotyczących odwołania aż 5 obecnych członków spółdzielczej rady nadzorczej (Henryka Świrskiego, Ewy Skoniecznej, Andrzeja Głuchowskiego, Agnieszki Chudorlińskiej i Wojciecha Babeckiego) z uwagi na „niemoralne” pobieranie przez nich 2 spółdzielczych diet wynikających z łączenia przez nich funkcji członków rady nadzorczej SMLW z funkcjami członków rad 4 spółdzielczych osiedli podzieliło los tej pierwszej „statutowej”. Wspomniane osoby w wyniku spółdzielczych głosowań zachowały bowiem swoje dotychczasowe funkcje w SMLW.

 

Zgoda na sprzedaż siedziby

Mimo iż większość spółdzielców zrzeszonych w SLL było przeciwnych zbyciu blisko 3 tys. m² działki wraz ze stojącą nań spółdzielczą siedzibą przy ulicy Jagiellońskiej 11 w Legionowie, uchwała w tej sprawie została jednak podjęta. Łącznie za jej przyjęciem zagłosowało 164 członków SMLW. Przeciwko niej rękę podniosło 33 spółdzielców, zaś kolejnych 7 wstrzymało się od głosowania. Taki wynik głosowania oznacza, że spółdzielnia będzie mogła spieniężyć tę atrakcyjną legionowską nieruchomość. Kiedy to nastąpi, czas wkrótce pokaże…

Znów bez opłaty

Wśród innych uchwał podjętych podczas tegorocznych czerwcowych walnych zebrań w legionowskiej SMLW, oprócz tych zatwierdzających sprawozdania z działalności i finansowe zarządu i rady nadzorczej SMLW za 2015r. oraz udzielających absolutorium członkom spółdzielczego zarządu, podjęto również decyzję o przystąpieniu SMLW do działającej w branżach IT i telekomunikacyjnej łódzkiej spółki „Max TV Media”. Dzięki temu zakup licencji na nadawanie kanałów telewizyjnych w spółdzielczej kablówce ma być tańszy. W tym roku, już zresztą po raz kolejny, spółdzielcy nie zgodzili się na wprowadzenie do comiesięcznych spółdzielczych czynszów mieszkaniowych opłaty na spółdzielczą działalność społeczno-kulturalną. Przeciw wprowadzeniu tego rodzaju taksy było łącznie 81 członków SMLW. Za jej wprowadzeniem rękę podniosło 75 spółdzielców, zaś kolejnych 19 wstrzymało się od głosowania w tej sprawie.