Nieporęt kusi atrakcjami: plaża, port, sporty wodne, park linowy i jedzenie

Karczma_Strzecha_mikro_ZOO_baranek_01

Minizoo w Karczmie Strzecha fot. GP/SCh

Gmina Nieporęt ma  unikalne położenie w skali całego województwa. Zajmuje najbardziej atrakcyjne pod względem sportu, wypoczynku i rekreacji tereny nad największym na Mazowszu zbiornikiem wodnym – Jeziorem Zegrzyńskim.

Trzy tysiące hektarów lustra wody dla amatorów plażowania, pływania, żeglowania, sportów motorowodnych i turystyki. A wszystko zlokalizowane na wodnym szlaku tranzytowym z Warszawy na Mazury i dalej, do dorzecza Niemna i Dniepru.

Dla tysięcy mieszkańców powiatu legionowskiego oraz stolicy Nieporęt jest stałym celem wypadów wypoczynkowych od maja do października. Szczyt przypada na lipiec i sierpień, gdy do gości zmotoryzowanych dołącza młodzież szkolna korzystająca z różnych form letniego wypoczynku zorganizowanego i indywidualnego. Bywają dni, kiedy nad Jeziorem Zegrzyńskim panuje prawdziwy tłok.

Dzika Plaża

Jednym z najbardziej popularnych miejsc ogólnodostępnych jest Kompleks Rekreacyjno Wypoczynkowy „Dzika plaża” położony w Nieporęcie między ulicą Zegrzyńską (przebiegającą w ciągu DK 631) a Jeziorem Zegrzyńskim, na zachodnich obrzeżach miejscowości. Plaża jest dzika tylko z nazwy, gdyż gmina pieczołowicie zagospodarowała ten teren, dba o jego bieżące utrzymanie i rozwój. Zajmuje pas terenu o szerokości zmieniającej się od kilkudziesięciu do ponad stu metrów, ciągnący się około 300 metrów wzdłuż brzegu jeziora ze wschodu na zachód.

Kompleks obejmuje piaszczystą strzeżoną plażę, trawniki również przewidziane do wykorzystania przez wypoczywających, ławki ustawione wzdłuż alejek, zewnętrzną siłownię i plac zabaw dla dzieci. Punktem centralnym jest duże, drewniane molo oparte na betonowych podporach, dostępne dla osób niepełnosprawnych. Ciekawą nowością jest tramwaj wodny, który obsługuje dwie linie łączące, oprócz przystanku przy molo Dzikiej Plaży, przystanki w Zegrzu Południowym (Hotel 500), Port Nieporęt i Port Pilawa w Nieporęcie oraz w przystaniach ośrodków Allianz i Panorama w Białobrzegach.

Na  Dzikiej Plaży znajdują się dwa boiska do siatkówki plażowej,  jest także część wydzielona dla miłośników grillowania. Działa sklepik z napojami i słodyczami. Niewielki parking może pomieścić część przyjeżdżających tu samochodów, reszta musi szukać miejsca po przeciwnej stronie ulicy Zegrzyńskiej.

Bezpieczeństwo zapewnia posterunek Straży Gminnej położony na terenie Kompleksu. W tym samym budynku urządzone są sanitariaty dla plażowiczów.

 

Gastronomia i noclegi

Na obu końcach Dzikiej Plaży położone są wypożyczalnie sprzętu pływającego i obiekty gastronomiczne. Od strony Zegrza znajduje się pływająca restauracja „Barka”, słynna z wizyty prezydenckiej oraz wypożyczalnia Water Club oferująca wszystkie rodzaje sprzętu pływającego. Po przeciwległej stronie jest wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków, barek z daniami ciepłymi i napojami oraz dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci (płatne).

Nieco dalej z plażą sąsiadują obiekty hotelowe (***) i kultowa już karczma Strzecha. Warto wiedzieć, że na tyłach tego budynku zorganizowano mikro zoo z placem zabaw pn. „wyspa piratów” dla najmłodszych. Dla znudzonego plażowaniem kilkulatka, a zwłaszcza wyczerpanych jego marudzeniem rodziców, może być to opcja ratunkowa – spotkanie oko w oko z żywą owcą i kucykiem oraz licznymi przedstawicielami ptactwa ozdobnego.

Atrakcje w porcie

Druga część ogólnodostępnych, gminnych obiektów plażowo – wypoczynkowych w Nieporęcie mieści po przeciwnej stronie Kanału Żerańskiego, przy ulicy Wojska Polskiego biegnącej w kierunku Białobrzegów. Jest to Kompleks Rekreacyjno – Wypoczynkowy Nieporęt – Pilawa. Zajmuje teren kilkakrotnie większy od Dzikiej Plaży i posiada znacznie bogatszą ofertę.

Są tu dwie mariny jachtowe – Port Nieporęt i Port Pilawa, w których łącznie może cumować kilkaset łodzi. W Porcie Nieporęt znajduje się stacja paliw Orlen dla jednostek pływających, na dziś jedyna na całym Jeziorze Zegrzyńskim.

Szkolą mistrzów

Czwartą część basenu portowego zajmują Yacht Klub Polski i KS Spójnia, które posiadają tu bazy szkoleń regatowych dla żeglarzy od 8. roku życia. Kluby te prowadzą treningi na łodziach klasy optimist i omega regatowa oraz na deskach windsurfingowych. W przeciwległym zakolu zatoki jest też niewielki pomost szkółki żeglarskiej Uczniowskiego Klubu Sportowego Szkwał z Legionowa, działającego przy tamtejszym Zespole Szkół przy ulicy Zegrzyńskiej 3. Szkwał posiada ofertę dla dzieci w wieku 6 – 15 lat, dla których tego lata organizuje obozy i półkolonie żeglarskie. Zainteresowani mogą jeszcze liczyć na ostatnie wolne miejsca. Prowadzone są zajęcia w klasach optimist i laser. Pomimo iż klub istnieje zaledwie od 2000 roku, może poszczycić się wychowaniem reprezentantów kadry narodowej, medalistów mistrzostw Polski, uczestników mistrzostw Europy i mistrzostw świata, m.in. Jędrzeja Sieciucha, Filipa Kozioła i Jakuba Rosłonia. W tej samej zatoce cumują jachty Szkoły Trawers oferującej różnego rodzaju szkolenia żeglarskie i motorowodne, a ich biuro mieści się przy głównej alei wiodącej od bramy wjazdowej.

Czartery i coraz popularniejszy windsurfing

Komercyjną ofertę żeglarską Kompleksu Rekreacyjno – Wypoczynkowego Nieporęt – Pilawa uzupełniają, korzystające z bezpośredniego dostępu do jeziora od strony plaży, Przystań Między Żaglami oraz LSURF. Pierwsza z wymienionych – Przystań Między Żaglami – specjalizuje się w czarterze godzinowym i dziennym łodzi żaglowych klas omega, RS Vision i Vareo, a dla amatorów szybkiego pływania jest jacht albatros. Wszystkie jednostki są nowe i w bardzo dobrym stanie technicznym. Odbywają się tu szkolenia indywidualne i grupowe, a także comiesięczne regaty dla wszystkich chętnych. Najbliższe już 17 lipca.

LSURF specjalizuje się w szkoleniach windsurfingowych dla każdej kategorii wiekowej od piątego roku życia. Podczas tegorocznych wakacji organizowane są tu półkolonie oraz dla bardziej zaawansowanych adeptów surfowania – klub sobotni. LSURF prowadzi też wynajem desek windsurfingowych, kajaków i rowerów wodnych oraz działa tu całoroczna przechowalnia sprzętu.

Atrakcje dla plażowiczów

Obok atrakcji  związanych ze sportami wodnymi, głównym atutem Kompleksu Nieporęt – Pilawa są kilkuhektarowe tereny zielone i plaża, po części piaszczysta, po części trawiasta, gdzie w wyjątkowo upalne dni jest możliwość skorzystania z cienia pobliskich, rozłożystych, wysokich drzew. Między ich potężnymi pniami wkomponowano trasy parku linowego Radocha oferującego emocje śmiałkom w dowolnym wieku.

Na plaży znajduje się boisko do siatkówki, a przestronne trawiaste połacie są dobrym miejscem dla amatorów aktywności na świeżym powietrzu, którzy chcieliby pograć w badmintona lub porzucać frisbie. Jest dużo przestrzeni na ustawienie leżaka i rozłożenie koca, chociaż nie zawsze przy samej wodzie. Między drzewami przewidziano miejsce na ognisko lub grilla.

Gdzie coś zjeść?

Usługi gastronomiczne w Kompleksie zapewniają Tawerna Portowa w Porcie Nieporęt oraz bardziej kameralny bar U Bosmana w Pilawie, który dysponuje za to uroczym tarasem przy samym basenie jachtowym. W Kompleksie działa też sklepik spożywczy z lodziarnią oraz specjalistyczne sklepy żeglarskie.

Goście mogą korzystać z zadbanych budynków mieszczących sanitariaty, dla zmotoryzowanych jest obszerny płatny parking. Cały teren jest ogrodzony, a nad przestrzeganiem porządku czuwa agencja ochrony.

A może w ciszy?

Ciekawą opcją może być wybranie się na blisko kilometrowy odcinek brzegu Jeziora Zegrzyńskiego położony między Nieporętem a Białobrzegami. Oprócz przepompowni wody, nie ma tam żadnej infrastruktury. Można plażować i wędkować w kameralnych warunkach na niewielkich łachach piaskowych wśród nadbrzeżnej roślinności, rozpalić grilla lub małe ognisko, a nawet zanocować na łonie natury.

Prezentując turystyczno – rekreacyjne atrakcje Nieporętu nie sposób nie wymienić ośrodka PTTK Wodnik zlokalizowanego u samego ujścia Kanału Żerańskiego. Wprawdzie nie jest to miejsce dla masowego gościa, ale ponieważ dysponuje mariną z dwoma basenami jachtowymi dorównującymi pojemnością Portom Nieporęt i Pilawa, jest ważnym miejscem na żeglarskiej mapie Jeziora Zegrzyńskiego. A dokładnie vis-a-vis Wodnika znajduje się niewielka, ale jakże istotna przystań Komisariatu Policji w Nieporęcie, o czym też warto wiedzieć.

Sławomir Chowaniec