Sławomir Maciej Mazur, wójt Gminy Nieporęt, udzielił Gazecie Powiatowej wywiadu, w którym zaprezentował kierunki rozwoju lokalnej infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej.
Dlaczego Gmina Nieporęt zajęła się zarządzaniem terenami rekreacyjnymi?
W 2013 roku radni Gminy Nieporęt uznali, iż dotychczasowi dzierżawcy nie zapewnią dalszego rozwoju Portowi Nieporęt i Portowi Pilawa, dlatego gmina przejmie nad nimi zarząd. Powstał Kompleks Rekreacyjno – Wypoczynkowy Nieporęt – Pilawa.
Co było potem?
Intencją Gminy jest podniesienie walorów sportowych i rekreacyjnych terenu, o którym mówimy. Opracowaliśmy koncepcję kierunków zagospodarowania, która z kolei będzie podstawą programu inwestycyjnego. Przejęcie zarządu nad terenem odbyło się nie poprzez wypowiedzenie umów dzierżawy, a nie przez przedłużenie ich. Przejęliśmy już część administrowaną przez dotychczasowego dzierżawcę. Gmina uporządkowała tereny zielone, wywiozła nagromadzone śmieci, wykonała remont bosmanatu, zakupiła trzy nowoczesne pomosty, zadbała o wygląd, bezpieczeństwo i parkingi dla gości.
A co z klubami żeglarskimi?
Rozumiemy znaczenie sportu. Teren dzierżawiony do tej pory przez kluby, według przyjętej koncepcji zagospodarowania otrzymał inną funkcję. Dla działalności tych klubów przewidziany jest obszar w rejonie zatoki Portu Pilawa. Dlatego klubom zaproponowaliśmy, aby po wygaśnięciu obecnych dzierżaw z końcem listopada tego roku, przeniosły się właśnie tam. Do tej pory kluby nie zaakceptowały oferty i czynią zabiegi, by pozostać w dotychczasowym miejscu. Nie przyjmują do wiadomości, że to jest już niemożliwe.
Co przewiduje koncepcja w zakresie kierunków zagospodarowania gminnego Kompleksu Rekreacyjno – Wypoczynkowego Nieporęt – Pilawa?
Najważniejszą przesłanką, którą się kierujemy, jest by obiekt był ogólnodostępny – dla mieszkańców Nieporętu, powiatu legionowskiego oraz gości ze stolicy, którzy bardzo licznie nas odwiedzają, słowem dla wszystkich zainteresowanych. Obiektem centralnym pozostaje zatoka Port Nieporęt z mariną jachtową wraz z zapleczem i stacją paliw, a na terenach wokół przewidujemy takie obiekty jak centrum windsurfingu, centrum sportów wodnych, plaże – piaszczyste i trawiaste, park linowy, boiska, skate park, ścieżkę dla nartorolek i nowość – promenadę widokowo – spacerową, która stanowi główny element tego założenia architektonicznego. Oczywiście będą też usługi noclegowe i gastronomiczne, miejsce dla sklepów. Z myślą o ekologii zakładamy szerokie wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych oraz przewidujemy, w dalszej perspektywie, zapewnienie możliwości ładowania baterii łodziom z napędem elektrycznym, gdy takie pojawią się na naszym akwenie.
Czy jest już plan inwestycji?
Jesteśmy na etapie zlecania pierwszego projektu, którym będzie projekt zagospodarowania Kompleksu Rekreacyjno – Wypoczynkowego Nieporęt – Pilawa. Ten projekt obejmuje: ogólnodostępną promenadę spacerowo – widokową biegnącą wzdłuż nabrzeża jako element centralny, ścieżki rolkowe, nartorolkowe i rowerowe, boiska do piłki siatkowej i skate park, siłownię zewnętrzną oraz urządzenie terenów zielonych.
W kolejnym etapie będzie zrobiony projekt centralnego obiektu – budynku administracyjno -biurowego z funkcjami uzupełniającymi, tzw. bosmanatu. Będzie się on znajdował, podobnie jak i duży fragment promenady spacerowej, na terenie zajmowanym dziś przez kluby sportowe. Dlatego, by mógł powstać, kluby powinny przeprowadzić się do strefy wyznaczonej dla centrum sportów wodnych.
Jaki jest koszt tych inwestycji?
Póki nie ma projektów technicznych, za wcześnie jest, by mówić o konkretnych kwotach. Wstępne szacunki sięgają łącznie nawet 50 – 60 milionów złotych.
Skąd będą pochodzić środki?
Aktualne zasady przewidują, iż dopiero mając dokumentację projektową potwierdzoną prawomocnym pozwoleniem na budowę, można ubiegać się o zewnętrzne środki finansowe. Oczywiście, planujemy aplikować o dofinansowanie Unii Europejskiej. Bierzemy pod uwagę Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko oraz poprzez Lokalną Grupę Działania skorzystanie ze środków na infrastrukturę rekreacyjną.
Do redakcji dotarły pogłoski o planowanym także na tym terenie centrum szkolenia straży pożarnej?
Nie ma takich planów jako oddzielnej inwestycji. Potwierdzam, że w 2015 roku Gmina podpisała intencyjne porozumienie o ewentualnym partnerstwie w zakresie pozyskiwania środków na innowacyjność ze Szkołą Główną Szkoły Pożarniczej w Warszawie. Porozumienie to nie przewiduje, by straż pożarna realizowała samodzielne inwestycje w Porcie Nieporęt. Aktualnie zasady dofinansowania ze środków zewnętrznych premiują wspólne przedsięwzięcia kilku partnerów o innowacyjnym charakterze i z tego chcemy skorzystać. W przypadku decyzji o partnerstwie w celu ubiegania się o środki, na przykład unijne, dopuszczamy udostępnienie SGSP niektórych sal w bosmanacie.
Ostatnie pytanie – kiedy te inwestycje zostaną zrealizowane?
Interesuje nas skorzystanie ze środków unijnych w ramach perspektywy finansowej na lata 2013 – 2020.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Sławomir Chowaniec
FOTO: Sławomir Maciej Mazur, wójt Gminy Nieporęt