Najlepszy współczesny jazz powraca do Legionowa. Już w połowie października br. na legionowskich scenach wystąpią m. in. Lora Szafran i Włodek Pawlik.
Lora Szafran i przeboje „Kabaretu Starszych Panów”
Nowy cykl jesiennych festiwali „Jazz Jam” rozpocznie Lora Szafran, jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. Artystka w sali widowiskowej legionowskiego ratusza już 14 października br. zaprezentuje przeboje „Kabaretu Starszych Panów”, czyli Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory w jazzowych interpretacjach Bogdana Hołowni. Jako jej suport wystąpi zespół „Skicki-Skiuk”, który jeszcze zimą br. wzbudził zainteresowanie organizatorów festiwalu jazzu w Legionowie, po czym wygrał muzyczne zmagania podczas prestiżowego „Jazz nad Odrą”.
Wybitna jazzmanka
Lora Szafran współpracowała z czołowymi grupami jazzowymi takimi jak „Walk Away”, „New Presentation”, czy też „Big Stars”. Jest laureatką licznych festiwali. W wokalistyce nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej. Jej płyty „Śpiewnik Nahornego”, „Droga do Ciebie”, „Tylko Chopin”, „Sekrety życia według Leonarda Cohena”, czy też „Nad ranem” ukazują znakomity i rozległy talent wokalny oraz wrażliwość na artystyczny przekaz łączący harmonijnie tekst i muzykę. Stylistyczne zróżnicowanie wykonywanych przez nią utworów czyni koncerty niepowtarzalnymi wydarzeniami, pełnymi napięcia i wdzięku, ale też estetycznie spójnymi.
„Wielcy trzydziestoletni” z koncertem Włodka Pawlika w tle
Drugi dzień (15 października br.) legionowskiego festiwalu „Jazz Jam” odbędzie się pod hasłem „Wielcy trzydziestoletni” i będzie „de facto” hołdem złożonym Krzysztofowi Komedzie, Andrzejowi Trzaskowskiemu i całej plejadzie artystów, których talenty rozbłysły, kiedy sięgali oni trzydziestki – Hłasko, Tyrmand, Kofta, Osiecka, Stańko, Namysłowski, Polański, Cybulski i Kobiela. Tego dnia w sali widowiskowej legionowskiego ratusza zagra gwiazda jazzowej pianistyki, uhonorowana niedawno prestiżową nagrodą „Grammy” Włodek Pawlik z zespołem. W Legionowie tej światowej sławy artysta zaprezentuje głównie utwory z ostatniej płyty „America”. Zagra też i starsze kompozycje. Występ Pawlika będzie poprzedzony prezentacją młodego, ale już uznanego pianisty Miłosza Wośki, który zagra utwory różnych kompozytorów, wśród których najważniejsze jednak będą kompozycje Krzysztofa Komedy, w autorskich aranżacjach pianisty.
„Włodek Pawlik Trio”
Włodzimierz Pawlik to polski kompozytor, pianista jazzowy i pedagog. Jest kompozytorem i wykonawcą kilkunastu autorskich płyt z muzyką jazzową, autorem muzyki filmowej i teatralnej. Od lat 90. przewodzi zespołowi „Włodek Pawlik Trio”, w którym gościło wiele znakomitości polskiego i światowego jazzu. Grali w nim m. in. Randy Brecker, Billy Hart, Richie Cole. Artysta współpracuje z amerykańskim zespołem „Western Jazz Quartet”. W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 20 albumów, szereg dzieł muzyki filmowej oraz kompozycji współczesnych. W 2014r. jego zespół „Włodek Pawlik Trio”, wspólnie z Filharmonią Kaliską i Randy Breckerem, zdobył nagrodę „Grammy” w kategorii „Best Large Jazz Ensemble Album”.
Wystawy i warsztaty jazzowe
Powyższym koncertom będą towarzyszyły wystawy fotografii tematycznie związane z instrumentalnymi i wokalnymi prezentacjami. Zdjęcia uznanego fotografa jazzowych wydarzeń, Marka Karewicza oraz wystawę informacyjno-edukacyjną, prezentującą twórczość i życie Krzysztofa Komedy będzie można obejrzeć w „Galerii Sztuki Ratusz”. Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego „Jazz Jam” będą warsztaty jazzowe prowadzone przez gitarzystę i kompozytora Krzysztofa Ścierańskiego oraz klarnecistę, saksofonistę, flecistę, wokalistę i kompozytora Lecha Szprota.
„Jazz Jam” zamiast „Jazz Jamboree”
– Naszą intencją jest uczynienie z tego cyklicznego wydarzenia znanej i kojarzonej z najlepszą muzyką marki kulturalnej, rozpoznawalnej podobnie jak niegdyś „Jazz Jamboree”. Dysponując tradycją w tej dziedzinie, doświadczeniem i niezbędną infrastrukturą mamy szansę zgromadzić wokół festiwalu liczne wciąż w Polsce środowisko miłośników jazzu na najwyższym poziomie, oferując publiczności bliski kontakt z artystami w sporej, lecz przyjaznej sali widowiskowej – zapowiadają organizatorzy jesiennego „Jazz Jam” z Zenonem Durką, szefem Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK) w Legionowie na czele.
Legionowo stolicą jazzu?
Legionowo powraca do festiwalowej formy koncertów jazzowych. W przeszłości, obok warszawskiej „kongresówki”, legionowski MOK był jedyną firmą samorządową organizującą jesienne festiwale „Jazz Jamboree”. Odbywały się one w mieście w latach 1993-2007. Gościły u nas takie gwiazdy polskiego i światowego jazzu jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Karolak, Zbigniew Nahorny, Deborah Brown, Bob Berg, Ernie Adams, Wayne Bartlet, Carlios Johnson, Denis Gonzales, czy też Jouse Hurley.