Starają się odbudować harcerskie tradycje na terenie gminy Nieporęt. Są coraz bardziej aktywni, widać ich na uroczystościach patriotycznych. Aktywnie włączają się w działalność wychowawczą. Rozmowa z pwd. Anetą Sieczką, komendantką Szczepu 14 Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt im. rtm. Witolda Pileckiego.
Dlaczego zdecydowaliście się na reaktywację harcerstwa w gminie Nieporęt? Jak wygląda historię waszego szczepu?
Nasz szczep został powołany do życia w październiku 2012 roku. Decyzja o utworzeniu szczepu była motywowana przede wszystkim potrzebą zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz chęcią przywrócenia działalności ZHP na terenie gminy Nieporęt. Chcemy wspólnie odbudować historię tego terenu i ponownie powołać do życia Hufiec Nieporęt.
Jak uformowała się Wasza grupa? Jak jest zorganizowana?
Pierwszą komendantką szczepu była phm. Danuta Ciszewska, która sprawowała tę funkcję do września 2015 roku, a następnie po wyborach przekazała ster swojemu zastępcy, czyli obecnej komendantce – pwd. Anecie Sieczce. Działamy na terenie trzech szkół: przy Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, przy Szkole Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Józefowie oraz przy Szkole Podstawowej im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie, w której jednocześnie jest siedziba szczepu i w której wszystko się zaczęło.
W jakim wieku są dzieci i młodzież, które skupiacie w Szczepie?
Przynależy do nas 10 jednostek: 3 gromady zuchowe („Tropki”, „Tropiciele”, „Trampy”), 5 drużyn harcerskich („Nietoperki”, „Leśna Brać”, „Orle Gniazdo”, „Puszczyki” i „Puszcza”), 14 Drużyna Artystyczna „Wyszymory” oraz 14 Harcerski Klub Turystyczny „Bór”. Zrzeszamy młodzież w wieku 5-25 lat, czyli od „zerówkowiczów” po studentów. W kadrze szczepu jest 8 instruktorów i 10 wędrowników, których wspólnym celem jest: dbanie o wychowanie podopiecznych w duchu skautowskim przez stawianie wyzwań i inspirowanie, by sami dla siebie, z własnej ochoty uczyli się tego, co będzie im potrzebne do rozwoju wewnętrznego. Wśród naszej kadry jest także 10 Ratowników ZHP. W szczepie działa również Kapituła Stopni Harcerskich i Naramiennika Wędrowniczego, dzięki której nasi harcerze mają możliwość otwierania i zamykania prób na wyższe stopnie harcerskie.
Jakie tradycje chcecie kultywować? Jak przejawia się wasza aktywność tu na miejscu?
Szczep jest bardzo aktywny. Na terenie Gminy Nieporęt bierze czynny udział w uroczystościach gminnych i lokalnych oraz jest organizatorem biwaków, rajdów, Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, Dnia Uśmiechu i akcji charytatywnych. Co tydzień spotykamy się na zbiórkach, na których w swoich drużynach realizujemy wybrany program: zuchowy, turystyczny, survivalowy, artystyczny oraz grunwaldzki. Uczymy najważniejszych wartości, jakimi są Ojczyzna, Nauka, Cnota. Pragniemy, aby nasi członkowie mieli szacunek dla starszych, potrafili się zachować w każdej sytuacji, byli zaradni, pomysłowi, pogodni i odważni w spełnianiu swoich marzeń.
Te wakacje miały dla was duże znaczenie – dlaczego? Proszę opowiedzieć o rajdzie śladami rotmistrza Pileckiego, o spotkaniu z jego synem.
Stawiamy sobie wiele wyzwań, do których wytrwale dążymy. Ostatnio naszym celem było zdobycie imienia rtm. Witolda Pileckiego dla naszego środowiska. Podczas „Kampanii Bohater” zapoznawaliśmy nasze drużyny i gromady z postacią rotmistrza, jego wielkimi czynami i niezłomną postawą. Zwieńczeniem całorocznej pracy był organizowany przez nas Rajd „ZBIEG” śladami ucieczki Witolda Pileckiego z Oświęcimia do Tyńca. Uczestniczyli w nim harcerze starsi, wędrownicy i instruktorzy, którzy mogli w minimalnym stopniu poczuć na własnej skórze, przeżycia naszego bohatera. Wielkim zaszczytem było poznanie syna rotmistrza – pana Andrzeja Pileckiego, który był także naszym gościem honorowym na uroczystości nadania imienia szczepowi. Dodatkowo w naszej tradycji są wakacyjne wyjazdy na obozy letnie i Zlot Grunwaldzki. Mamy już trzy drużyny, które włączone są do rodziny Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich i cały rok realizują rycerski program, a w lipcu wspólnie podbijają Grunwald!
Co jeszcze robiliście w te wakacje?
W tym roku nasz letni obóz przebiegł pod hasłem „Magellanie”. Rozbiliśmy namioty nad Pilicą w miejscowości Kurnędz i rozpoczęła się nasza żegluga po odległych zakątkach świata. Poznawaliśmy kulturę i tradycje Japonii, Peru, Meksyku, plemion Irokezów, Chin, Nowej Zelandii, Madagaskaru, Egiptu, Brazylii i Indii. Mieliśmy możliwość próbowania potraw, nauki języka czy zabaw jak ich rdzenni mieszkańcy.
Jakie najbliższe plany? W jakim kierunku chcielibyście rozwijać Wasz ruch?
A co dalej? To, co kochamy – będziemy uczyć zuchów i harcerzy ciekawych rzeczy, będziemy przekazywać im radość z życia, inspirować ich każdego dnia, aby wyrośli na dobrych ludzi. Nasz ruch chcemy rozwijać w kierunku harcerskich więzi, rycerskich postaw i wartości patriotycznych.
Jeśli chcesz do nas dołączyć, nie wahaj się! Na pewno czeka Cię z nami przygoda;) Wystarczy, że przyjdziesz na zbiórkę wybranej drużyny.
Więcej o Szczepie 14 Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt im. rtm. Witolda Pileckiego w Nieporęcie na www.facebook.com/Szczep-14-DH-i-GZ-Nieporęt-506784759389765/