Wyrok skazujący, wydany 10 września w sprawie nieporęckich polityków – wójta Sławomira Macieja M. i wiceszefa RG Nieporęt Mariana O.,
daje podstawę do odwołania ich ze sprawowanych w gminie funkcji przed upływem bieżącej kadencji. Czy w związku z tym wójt Nieporętu straci mandat?
Gdyby skazani nieporęccy samorządowcy nie skorzystali z możliwości apelacji od zapadłego w ich sprawie wyroku, zapewne uprawomocniłby on się jeszcze w tym miesiącu. Wówczas zaistniałyby poważne przesłanki do pozbawienia ich sprawowanych w gminie funkcji. Obaj skazani obecne mandaty uzyskali w wyborach samorządowych w 2010r. Wybory te zaś, zostały przeprowadzone na podstawie starych przepisów wyborczych, w tym w oparciu o przepisy ordynacji wyborczej z 1998r. Przepisy powyższe jasno mówiły, że bierne prawo wyborcze nie przysługuje osobom karanym za jakiekolwiek przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, a za takie przestępstwa nieporęccy politycy zostali ostatnio skazani. Gdyby samorządowcy nie odwołali się od tego wyroku, RG Nieporęt zobligowana by była do podjęcia stosownej uchwały w sprawie wygaśnięcia ich mandatów.
Wójt złoży apelację?
Wójt Sławomir Maciej M. i wiceszef RG Nieporęt Marian O. odwołując się od wyroku Sądu Rejonowego w Legionowie do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, póki co nie będą narażeni na żadne działania ze strony RG Nieporęt, odnoszące się do dalszej zasadności posiadanych przez nich mandatów. Rozpatrzenie sprawy przez II instancję, niezależnie od wyroku końcowego, póki co opóźni jedynie uprawomocnienie się jakiejkolwiek decyzji sądu w ich sprawie. Gdyby w przypadku nieporęckich polityków zapadł prawomocny wyrok w ciągu najbliższego roku, to dopiero stanowiłoby podstawę do pozbawienia ich sprawowanych w gminie funkcji.
Nowe zasady wyborcze
Nowy kodeks wyborczy, który obowiązuje w naszym kraju od 1 sierpnia 2011r. zmienia zasady obowiązujące osoby startujące w wyborach w taki sposób, iż określa, że bierne prawo wyborcze, czyli prawo wybieralności w przeprowadzanych wyborach nie przysługuje osobom skazanym prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Zatem zgodnie z jego zapisami, zarówno wójt Sławomir Maciej M., jak i wiceszef RG Nieporęt Marian O. w zbliżających się wyborach w 2014r., pomimo zapadłego wyroku karnego w ich sprawie i nawet gdyby wyrok w takim brzmieniu uprawomocnił się, bez przeszkód będą mogli ubiegać się o mandaty w swojej gminie.
Nie ma jednolitych przepisów
Wątpliwości wśród prawników pojawiają się jedynie w temacie zastosowania przepisów nowego kodeksu wyborczego w stosunków do wyborów, które odbyły się przed jego wejściem w życie. Jedni twierdzą, że od 1 sierpnia 2011r. do już rozpoczętych kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego mają zastosowanie głównie przepisy nowego kodeksu wyborczego. Drudzy z kolei, że w takich sytuacjach należy stosować przepisy ostrzejsze z ordynacji wyborczej z 1998r. Powyższe wątpliwości i brak jednolitego stanowiska w tej sprawie można nawet dostrzec w wyrokach sądów administracyjnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi wydał np. w grudniu 2012r. wyrok o wygaśnięciu mandatu wójta pewnej gminy właśnie na podstawie przepisów ordynacji wyborczej z 1998r. Podobne stanowiska, w sytuacji prawomocnych wyroków skazujących samorządowców wyraziły również inne sądy, w tym w Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Lublinie i Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w Warszawie.
ms