Pod koniec wczorajszej debaty o dalszych losach biblioteki w Legionowie Stowarzyszenie STOP Likwidacji Biblioteki na Sowińskiego w Legionowie wręczyło Radzie Miasta Legionowo list, którego treść publikujemy poniżej.
Stowarzyszenie Stop Likwidacji Biblioteki zwróciło się z prośbą do dyrekcji MiPBP o udzielenie informacji na temat m.in. funduszy wydanych na biblioteki i dokumentów potwierdzających stan księgozbiorów. Jak twierdzą przedstawicielki stowarzyszenia, nie otrzymało ono odpowiedzi. Stąd na ręce radnego Mirosława Pachulskiego złożyły wczoraj oficjalne pismo z prośbą o udzielenie informacji w terminie 2 tygodni. Pismo to udostępniamy w całości.
Stowarzyszenie STOP likwidacji biblioteki na Sowińskiego w Legionowie oraz podpisani niżej mieszkańcy miasta Legionowo, mając na uwadze brak jakiejkolwiek uporządkowanej komunikacji Rady Miasta z mieszkańcami, zwracają się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące poniżej pytania:
1. Uprzejmie prosimy o przekazanie nam kopii uzasadnienia wniosków do budżetów miasta za ostatnie 4 lata w zakresie budżetu dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie. Słusznym zdaje się pytanie, w jaki sposób radni miejscy podejmują decyzję o wysokości budżetu wydatkowanego na ten cel i czy oby należycie kontrolują oni, jak wydawane są publiczne pieniądze.
3. Uprzejmie prosimy o pozyskanie od dyrekcji Biblioteki informacji dotyczących wysokości kwot wydatkowanych na zakupy nowości w bibliotece głównej oraz filiach za ostatnie 4 lata, z uwzględnieniem roku 2013, w rozbiciu na poszczególne filie. Naganna praktyka pomijania w zakupach nowości księgozbioru Filii nr 1 okazuje się mścić na mieszkańcach, stąd zasadne jest pytanie na podstawie czego dyrekcja Biblioteki podjęła tak rażąco lekceważącą interesy mieszkańców Legionowa decyzję.
4. Uprzejmie prosimy o przeprowadzenie kontroli przez organ założycielski Biblioteki w Legionowie oraz udostępnienie nam protokołów wycofanych książek w bibliotece głównej i filiach oraz wskazanie, gdzie znajduje się księgozbiór zlikwidowanej filii nr 5, w tym wykazanie:
– ile książek z tego księgozbioru znajduje się w punkcie bibliotecznym,
– ile zasiliło inne placówki,
– ile zostało wycofanych (protokoły)?
Pojawiające się informacje o usunięciu 5 tysięcy książek każą nam wątpić w wiarygodność działań obecnej dyrekcji Biblioteki i sprowadzają tę kwestię do poważnych zarzutów niegospodarności w zarządzaniu publicznym majątkiem, co oznacza zarzuty natury karnej.
5. Uprzejmie prosimy o przedstawienie informacji na temat wykonania zadań wynikających z zawartego porozumienia pomiędzy miastem a powiatem. Dokładnie ujmując prosimy o raport z wykonania tegoż porozumienia. Zdaje się bowiem, że poza podpisaniem porozumienia, kierownictwo biblioteki nie czyni nic, by je realizować a brak nadzoru przez organ założycielski jedynie pogłębia bałagan w wywiązywaniu się z zapisów porozumienia.
6. Uprzejmie prosimy o udzielenie pełnej informacji na temat książek od czytelników:
– czy są one katalogowane,
– ile ich w ostatnich 4 latach przybyło w poszczególnych filiach,
– dlaczego w filii nr 1 obecnie jest zakaz katalogowania darów od czytelników?
Z informacji powziętych od czytelników mamy przekonanie, że organ założycielski nie nadzoruje właściwie pracy kierownictwa biblioteki, co jak podejrzewamy, wprowadza narastający chaos w katalogu bibliotecznym, w tym w zbiorach, jakie nieodpłatnie przekazują tam mieszkańcy Legionowa i powiatu.
7. Uprzejmie prosimy o informację, czy Dyrektor Biblioteki przedstawiła Radzie Miasta Projekt Strategii Rozwoju Biblioteki. Zwracamy uwagę, że dokument taki jest ustawowym obowiązkiem kierownictwa takiej placówki, a brak takiej strategii jest czynnikiem dyskwalifikującym sprawowanie funkcji kierowniczej przez szefostwo biblioteki.
8. Uprzejmie prosimy Radę Miasta o udostępnienie szczegółowej informacji na temat rozdysponowania dotacji Starostwa Powiatowego, przekazywanej w ramach porozumienia z podziałem na bibliotekę główną oraz poszczególne filie. Patrząc na naganną praktykę w tym względzie uważamy, że brak jest należytego nadzoru ze strony organu założycielskiego, co niechybnie wypacza istotę prowadzenia biblioteki powiatowej, tak precyzyjnie opisanej w ustawie a i samo starostwo naraża się na zarzut niegospodarności, nie uzyskując należytej wiedzy w tej mierze.
9. Uprzejmie prosimy Radę Miasta o udostępnienie szczegółowej informacje jakie to analizy lub przesłanki spowodowały zaakceptowanie przez Komisję Oświaty, Kultury i Sportu wniosku o likwidację filii nr 1 Biblioteki. Wg posiadanej przez nas wiedzy do dziś, 19 września 2013 r. ani Wysoka Komisja, ani Rada Miasta nie przeprowadziły najmniejszej choćby analizy w tej mierze, co absolutnie podważa merytoryczne przesłanki tzw „uchwały intencyjnej” oraz karze wątpić w jakikolwiek sens prowadzonego w ten sposób głosowania wniosku, nie posiadającego merytorycznego uzasadnienia.
10. Uprzejmie prosimy Radę Miasta o szczegółową informację jakie kroki podjęła w sprawie komunikacji z mieszkańcami Legionowa w okresie od podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji filii nr 1 do dnia dzisiejszego. Zgłaszany przez mieszkańców brak dialogu społecznego dowodzi naszym zdaniem zbytecznej roli komisji oraz wątpliwej kompetencji Rady Miasta do podjęcia decyzji, mającej wpływ na jakość życia kulturalnego miasta.
Pragniemy, jako niżej podpisani, zwrócić jednocześnie uwagę, że dotychczasowy dialog z Dyrektorem Biblioteki nie przynosi żadnego efektu, a cztery kolejne próby publicznej rozmowy w trakcie sesji Rady Miasta czy Rady Powiatu odsłaniają dramatyczny brak przygotowania dyrekcji Biblioteki do prowadzenia takiej rozmowy z radnymi. To pierwszy znany nam przypadek, gdy kierownictwo jednostki ze struktury samorządu wie o pracy swojej jednostki mniej, niż mieszkańcy. Czas więc zmienić te proporcje lub zmienić to kierownictwo.
Jako stowarzyszenie oraz mieszkańcy mamy już dość takiego stanu rzeczy. Domagamy się zmian i stąd nasza prośba do Rady Miasta o pilne zobowiązanie kierownictwa Biblioteki do udzielenia wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania w terminie 2 tygodni od daty złożenia tego pisma na ręce Mirosława Pachulskiego, radnego miasta Legionowo w dniu 19 września 2013 r.
Z poważaniem