Referendum w Jabłonnie?

olga_muniak

18 września br. Społeczna Inicjatywa Lokalna (SIL) złożyła w UG Jabłonna wniosek o przeprowadzenie w gminie referendum lokalnego w sprawie odwołania wójt Olgi Muniak. Czy dojdzie do referendum w Jabłonnie?

 

Kto chce referendum w Jabłonnie?

Inicjatorem referendum jest Społeczna Inicjatywa Lokalna (SIL), która 11 września br. złożyła w UG Wieliszew wniosek o referendum lokalne w sprawie odwołania wójta Pawła Kownackiego. Wcześniej w 2011r. domagała się przeprowadzenia referendum w Legionowie w sprawie prywatyzacji lokalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC). SIL tym razem chce odwołać wójt Olgę Muniak, ponieważ ich zdaniem nie dotrzymała obietnic wyborczych. Zarzuca jej głównie, że nie poprawiła ona bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w gminie, że nie zadbała o budowę gminnej kanalizacji ściekowej i nowoczesnego komisariatu policji, że nie wykorzystała efektywnie środków unijnych, że nie zapewniła powszechnej bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców gminy oraz, że nie dotrzymała słowa w zakresie jawności gminnych finansów i procedur.

 

Złe wykorzystanie funduszy unijnych

Wśród zarzutów stawianych wójt Oldze Muniak inicjator referendum wymienia odpowiedzialność wójt za niewykorzystywanie przez gminę szans jej rozwoju, głównie poprzez mało efektywne wykorzystanie funduszy unijnych. W gminie Jabłonna odsetek wydatków majątkowych finansowanych z funduszy europejskich w ogólnej liczbie wydatków wynosi niecałe 2 proc. Oprócz tego, wójt odpowiada za wprowadzenie wysokich stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych, pomimo iż wcześniej zapowiadała wprowadzenie w gminie Jabłonna kompleksowego programu utrzymania czystości, a także za wprowadzenie w gminie ogromnych stawek opłaty adiacenckiej. Według SIL już teraz wielu mieszkańców gminy nie chce budowy kanalizacji, gdyż obawia się naliczenia wysokiej opłaty z tytułu wzrostu wartości ich działki na skutek budowy infrastruktury technicznej.

 

Brak kanalizacji i popsute drogi

SIL zarzuca również wójt Oldze Muniak to, iż jest ona odpowiedzialna za brak kanalizacji i wodociągu w Chotomowie i w Dąbrowie Chotomowskiej, pomimo że projekt przepompowni PIII warty ok. 1 mln zł czeka na realizację już od ponad 6 lat. Powstają poważne wątpliwości w tym miejscu, czy po tak długim czasie, projekt powyższy będzie nadawał się do wykorzystania. Według inicjatora referendum, Olga Muniak odpowiada też za skandaliczne przedłużanie się budowy szkoły przy ul. Chotomowskiej i ul. Kisielewskiego. Ponadto nie wywiązuje się ona ze swych obowiązków związanych z naprawą dróg gminnych – wiele ulic w gminie już od ponad 7 lat nie może doczekać się stosownej naprawy. Według SIL, wójt Olga Muniak jest także winna zmiany w opracowywanym studium zagospodarowania przestrzennego przeznaczenia obszaru leśnego w Jabłonnie, przylegającego do osiedla „Słoneczna Polana”, nieopodal rezerwatu „Bukowiec Legionowski” na teren budowlany.

 

Olga Muniak jest niezdecydowana

SIL chce odwołać wójt Olgę Muniak z zajmowanego stanowiska również za brak konkretnych działań, w celu ochrony interesu mieszkańców gminy Jabłonna w sprawie przebiegu Trasy Mostowej. Mieszkańcy bowiem nadal nie wiedzą, czy Trasa Mostowa będzie, czy też wypadnie ona z planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Właściciele tych gruntów z kolei nie wiedzą, kiedy otrzymają stosowne odszkodowanie z tego tytułu.

 

Kiedy zaczną zbierać podpisy?

Powyższe zarzuty mają być szerzej omawiane podczas akcji zbierania podpisów wśród mieszkańców gminy Jabłonna, którzy będą chcieli poprzeć inicjatywę zorganizowania referendum lokalnego w sprawie odwołania przed upływem kadencji wójt Olgi Muniak. Będą mogli oni poprzeć powyższą inicjatywę, składając swój podpis na specjalnych formularzach. Formularze te z kolei, mają być dostępne na licznych ulicznych stoiskach SIL, a także na stronie internetowej – www.sil-legionowo.pl.

 

Muszą złożyć wniosek do Komisarza Wyborczego w Warszawie

Aby akcja zbierania podpisów wśród mieszkańców gminy Jabłonna w tej sprawie mogła się rozpocząć, niezbędne jest przyjęcie odpowiedniego wniosku w tej sprawie przez stołecznego Komisarza Wyborczego. O szczegółach związanych z planami przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójt Olgi Muniak będziemy informowali w kolejnych wydaniach „Gazety Powiatowej”.

ms

W najbliższym wydaniu Gazety Powiatowej wywiad, w którym wójt Olga Muniak odniesie się do powyższych zarzutów.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 35

  1. budowa kanalizacji i wodociagu do budowanej szkoły to kolejny argument o niegospodarności przy budowie szkoły. Kwota 970tys wydana bez sensu.

  2. Łobuz, przede wszystkim zdaje się nie kumasz, do czego służy kanalizacja w szkole dla ponad 1.600 dzieci. Wodociąg nie jest budowany „do szkoły”, tylko „ze szkoły”. A za te pieniądze budowana jest na terenie szkoły stacja uzdatniania wody, dzięki której będziesz mógł pić czystą wodę, bez prezentów z szamba sąsiada. Jeśli nie rozumiesz – zapytaj, albo wpadnij, chętnie odpowiemy,nie pisz rewelacji ssanych z palucha, bo wprowadzasz ludzi w błąd.

  3. Kanalizacja i wodociąg na potrzeby szkoły

    Data umieszczenia: 09.09.2013 r., godz. 09.09
    W związku z licznymi pytaniami mieszkańców dotyczącymi podłączenia do budowanego w ul. Kisielewskiego i Legionowskiej przewodu wodociągowego oraz kanalizacyjnego informujemy, że z przyczyn technicznych ( ograniczona średnica wodociągu w ul. Parkowej w Legionowie) nie ma możliwości podłączenia do budowanego wodociągu . Istniejący na terenie Legionowa wodociąg może zabezpieczyć potrzeby w wodę jedynie budowane Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe.

    Jeśli chodzi o kanalizację, to w przyszłości istnieje możliwość podłączenia. Jednakże z uwagi na fakt, że kanalizacja w ul. Kisielewskiego i Legionowskiej będzie działała w układzie ciśnieniowym, włączenie w ten przewód możliwe jest tylko przewodem tłocznym.
    Każde podłączenie do sieci wymaga budowy przepompowni.

  4. http://ug.jablonna.ibip.pl/public/get_file_contents.php?id=250341 a tu masz o przetargu dokładnie z kwota.

    I mam pytanie do was 🙂 czy te inwestycje wpisują sie w jakąkolwiek koncepcje kanalizacji ,wodociagu ? bo dla mnie to wcale

  5. Z „kopiuj/wklej” – szóstka. Z wyciągania wniosków: pała. I dlaczego: to, że zrozumiałeś rozstrzygnięcie przetargu, to jeszcze nie wszystko. A mianowicie poczytaj SIWZ i wtedy możemy pogadać. Kanalizacja CEKS nie ma nic wspólnego z Twoją „koncepcją kanalizacji” (cokolwiek to jest). Wodociąg już wyjaśniałem, to jest inna instalacja niż kanalizacja (miejmy nadzieję, że widzisz różnicę) a stacja uzdatniania jest w szkole i nie ciągniemy wody z Legionowa. To uporządkujmy: której części nie rozumiesz?

  6. widzę ze masz kłopoty z czytaniem i zrozumieniem ,czy u was tak wszyscy mają ?

    • W nas także biją murzynów. Czekam na resztę inteligentnych pytań 🙂

  7. czy ktoś wie o projekcie wodociagu dla Dąbrowy ? mielismy razem z Olszewnica mieć jeden wodociąg

  8. @ Marcinie daj spokój z prostymi pytaniami masz problem co dopiero z tymi inteligentnymi 🙂

  9. trasa mostowa ma być ? jak kupowałam dom zapewniano że spokojna okolica w pobliżu tylko las

  10. czy tylko w gminie można się podpisać zy będą chodzili po ulicy ?

  11. Trasa mostowa nie zależy od urzędu gminy. Wolałbym, żeby ludziom dać możliwość dysponowania ich ziemią, ale a) kompetencję tu ma Marszałek Województwa, b) przeciwko nam jest Starosta Powiatu, który tej trasy pożąda. Patrząc na to, że województwo Mazowieckie jest faktycznie niewypłacalne (patrz kwestia janosikowego, którego województwo nie daje rady obsłużyć), czas realizacji trasy mostowej jest naprawdę odległy.

  12. xhyba wpis Marcina posiada temat lokowany nie lubie starosty 🙂

  13. Jak napisze, ze starosta uratuje wam tłumoki bibliotekę, to tez będzie temat lokowany? 🙂

  14. nie traćmy czasu na wontki poboczne ,tu mamy referendum

  15. W Chotomowie trwa budowa kanalizacji i wodociągu dla nowo powstającej szkoły. Wykopy są wykonywane wzdłuż ulicy Kisielewskiego w kierunku Legionowa.

    Od kilku dni wzdłuż ulicy Kisielewskiego w Chotomowie prowadzone są wykopy związane z budową przewodu wodociągowego rozdzielczego i kanalizacji sanitarnej. Przewód tłoczny i tłocznia ścieków powstaje na użytek Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego, którego ukończenie Urząd Gminy w Jabłonnie planuje przed wakacjami w 2014 roku. Jak informuje Michał Smoliński, kierownik Referatu Promocji UG Jabłonna, inwestycja ta będzie przeprowadzona ulicą Parkową w Legionowie, w ulicach Legionowskiej, Malborskiej, Stefana Kisielewskiego i Chotomowskiej w Jabłonnie oraz Stefana Kisielewskiego w Chotomowie. Prace przy kanalizacji zostaną wykonane równolegle z budową linii energetycznej zasilającej tłocznię ścieków i przebudową kanalizacji teletechnicznej kolidującej z tymi sieciami.

    – Inwestycja wykonywana jest w ramach dwóch zadań budżetowych : „Budowa przewodu wodociągowego doprowadzającego wodę do CEKS (dz. nr ew. 151) w Chotomowie” oraz „Wykonanie projektu budowlano-wykonawczego oraz budowa przepompowni ścieków i przewodu tłocznego odprowadzającego ścieki z CEKS w Chotomowie do istniejącej studni w ul. Parkowej w Legionowie” – mówi kierownik z UG Jabłonna. Realizuje je wyłonione w przetargu przedsiębiorstwo SANTRO Jacek Trojanowski z Cybulic Dużych, specjalizujące się w wykonywaniu sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych, przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz wykonywaniu wewnętrznych instalacji sanitarnych w budynkach mieszkalnych, usługowych, magazynach i biurach. Koszt inwestycji to 906 354 zł.

    iw

  16. tu referendum jest zbyteczne taczka i odjazd.Pani sekretarz wyczuła sprawe i dała dyla.

  17. Lepszego wójta od Pani Olgi Muniak nie było i nie będzie.

    • Jabłonna nie poradzi sobie bez wójt Muniak? To może jakieś dożywocie zamiast wyborów? Koronować Muniak, niech nam żyje wraz z bałaganem w gminie!

  18. Ela Radwańska nie dała dyla, tylko poszła za zmianami rodzinnymi, warto było wpaść na jej pożegnanie, żeby zobaczyć, ze ani Ela ani nikt z Urzędu nie chciał się rozstawać, ale opieka nad najbliższymi jest ważniejsza niż praca. Takie głupoty tu wypisujecie, ze szok.

  19. po zebraniu wiejskim też tierdzę ze takiego wójta długo nie było i chyba już nie będzie

  20. niby oczytany a kolejna wtopa :)….panie Ula i Asia Radwańskie grają w tenisa.W co grała pani Elżbieta Radwan tego nie wiem. Czytając wywiad w tamtejszej prasie lokalnej dowiedziałem się że chęć pracy w bardziej profesjonalnym zarządzie gminnym byla przyczyną transferu samorządowca.Co do czułych pożegnań to zgadzam sie że w tym kregu kulturowym utrata jednego ogniwa to duży uszczerbek…

  21. Autokorekta znowu mi zrobiła psikusa, faktycznie, Radwan 🙂 Pani Elu, sorry. Ale co miała powiedzieć, skoro starała sie znaczące stanowisko, na rok przed wyborami? Wszyscy wtedy wypowiadają gładkie formułki o nowych wyzwaniach, szerokich perspektywach i profesjonalnych wyzwaniach. Ela Radwan otwarcie mówiła, jaki jest powód, każdy z nas by sie starał, by w takiej sytuacji być bliżej rodziny.

  22. Autokorekta myślenia nie zastąpi hehehehehehehe ,

  23. pani wójt na zebraniu zdementowała plotke ze bedzie można podłaczyć się do kanalizacji i wodociągu budowanego dla CEKS. Otórz droga i urocza nasza pani wójt zapytania były o możliwość czy będzie można się przyłączyć do tych rurociagów, a to zupełnie co innego 😉

  24. Prawda jest taka, że nie chodzi o Wójtową, bo ona już się pogodziła z tym, że to jej ostatnia kadencja. Wina leży po stronie starych urzędników z gminy, którzy nie idą z duchem czasu, nie potrafią ogarnąć funduszy unijnych i nie potrafią się odnaleźć w XXI wieku, średnia wieku to prawie 60 lat.. Potrzeba nam nowego WÓJTA, nowej RADY GMINY i nowych-młodych URZĘDNIKÓW.
    Po co ta szkoła w beznadziejnym miejscu, czy nie lepiej byłoby najpierw zrobić instalację wod-kan w całej gminie, porobić drogi i dopiero zabrać się za szkołę?

  25. @ Krzysiu….nie masz racji, szkołe trzeba było wybudowac o rade wczesniej.Wtedy były dotacje na budowę szkół, ale wtedy to chyba pani wójt nie miała wnuczków 🙂

  26. Zdaje się, że znów ciemnogród zwycięża. Dlatego polecam wydanie drukowane Powiatowej, tam jakby więcej konkretów i bliżej ziemi. Widać, że zarówna kwestia dotacji, szkoły czy kanalizy nieźle miesza w głowach, jeśli nie kumacie, że budżet gminy ma zamkniętą wartość a cyt.: „zrobić instalację wod-kan w całej gminie i porobić drogi a dopiero zabrać się za szkołę” dowodzi jedynie, że nie rozumiecie budżetu. To nie jest wiedza tajemna, tylko trzeba to przeczytać. Wtedy więcej jest świadomości a mniej teorii spiskowych. Wystarczy tylko porównać wartość inwestycji w budżecie z kosztem 1 km kolektora kanalizacyjnego.

  27. u misia smutna mina……..

  28. mamy porządnego wójta ale to za mało, komus zaczyna sie nudzić to zorganizuje referendum , można nawymyslać głupot i zarzutow

Dodaj komentarz