- To event minęło.
POWRÓT DO KRAINY ŁAGODNOŚCI – VI Festiwal Poezji Śpiewanej z częścią konkursową
22 października 2016 o 11:00 - 20:00
Wydarzenie Nawigacja
22 października 2016, Sala Koncertowa im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie (kompleks administracyjny przy ul. Modlińskiej 1)
CZĘŚĆ KONKURSOWA od godz. 11:00 – zgłoszenia do 14 października!
CZĘŚĆ KONCERTOWA* godz. 18:00:
– koncert laureatów
– koncert Łukasza Nowaka (wokal/gitara) i Marcina Snokowskiego (akordeon)
*bezpłatne wejściówki odstępne w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach (ul. Moniuszki 2 / róg Nowodworskiej)
POETYCKA JESIEŃ W WIELISZEWIE
Zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie festiwalu poezji śpiewanej „Kraina Łagodności”. Po raz czwarty z częścią konkursową skierowaną do wykonawców amatorów. W sobotni wieczór, 22 października, w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie obok laureatów konkursu wystąpią doświadczeni muzycy – wokalista, gitarzysta, autor tekstów Łukasz Nowak oraz akordeonista Marcin Snokowski.
Nasz kameralny Festiwal ewoluuje w ogólnopolskie wydarzenie – w ubiegłych latach wzięło w nim udział kolejno 25 (rok 2015) i 17 (rok 2016) artystów amatorów, wśród nich reprezentanci Gdyni, Bydgoszczy, Białegostoku, Warszawy, Katowic, Dąbrowy Górniczej, Paradyża, Prymusowej Woli, Okuniewa, Otwocka, Legionowa, Nowego Dworu Maz., Zakroczymia, Serocka, Jabłonny i Gminy Wieliszew. Przesłuchaniom na scenie nowego obiektu – Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie – towarzyszy wysoki poziom prezentacji ale i przyjazna atmosfera. Tę drugą tworzą nie tylko sami wykonawcy ale również profesjonalne i życzliwe jury, w którym w tym roku zasiądą: Joanna Kondrat (wokalistka, autorka tekstów, uznawana za jedną z najlepszych polskich tekściarek młodego pokolenia, lauretka nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Ogólnopolskim Studenckim Festiwalu Yapa w Łodzi, Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie, Festiwalu Twórczości „Korowód”, festiwalu Bieszczadzkie Anioły oraz laureatka głównej nagrody konkursu Debiuty na XLIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w jury po raz pierwszy), Rafał Grozdew (tenor liryczny z możliwościami koloraturowymi, występował na deskach teatrów w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Luxemburgu i Danii, jeden z najmłodszych jurorów w europejskich konkursach wokalnych, w jury po raz drugi), Piotr Brymas (poeta, autor tekstów do piosenek DGZZ, Lory Szafran i innych, w jury od pierwszej konkursowej edycji).
Konkurs kierujemy do wykonawców amatorów poruszających się w obszarze piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej, piosenki z tekstem. Wykonawców zarówno niepełnoletnich (młodzież do lat 18) jak i dorosłych bez względu na wiek i doświadczenie – udział w naszym konkursie może być więc Państwa scenicznym debiutem, kolejnym etapem na wciąż amatorskiej drodze do zawodowstwa ale i tym jednym jedynym spełnieniem marzeń z lat młodości. Jesteśmy organizatorami i animatorami kultury, ważnym jest więc dla nas, by nasz konkurs nie ograniczał ale dawał jak największe pole do prezentacji Waszej twórczości – bez podziałów na muzyczne kategorie i konfiguracje: solistów, duety, tercety, kwartety, zespoły, bardów z gitarą czy singer-songwriterów. Otwarta formuła dopuszcza zarówno wykonywanie cudzych utworów oraz ich prezentację przy mechanicznym akompaniamencie jak i autorskie kompozycje muzyczne, własne teksty oraz akompaniament „na żywo”.
Nadesłane materiały (dwa utwory) przesłucha jury, wyłaniając artystów, którzy otrzymają zaproszenie do zaprezentowania się w konkursie na żywo, w dniu 22 października, w sali koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie. Występujących ponownie oceni i nagrodzi jury – poza nagrodami laureaci konkursu otrzymają szansę występu w wieczornym koncercie laureatów, obok gwiazdy wieczoru – Łukasza Nowaka (wokalisty, gitarzysty, autora tekstów, założyciela i lidera zespołu Caryna) i akordeonisty Marcina Snokowskiego (laureata polskich i międzynarodowych konkursów, którego możemy usłyszeć m.in. na ścieżkach dźwiękowych do filmów „Edi” i „Mistrz” w reż. Piotra Trzaskalskiego).
POPRZEDNIE EDYCJE
Relacja z edycji 2015: http://ok.wieliszew.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=8
Relacja z edycji 2016: http://ok.wieliszew.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=123
Dwie pierwsze edycje „Krainy łagodności”, organizowane przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie w latach 2009 i 2010 w formie jednodniowych, letnich festiwali, skupiły artystów z krajowej czołówki gatunku. Na plaży nad Jeziorem Zegrzyńskim wystąpili: Roman Roczeń, Wolna Grupa Bukowina, Antonina Krzysztoń, Daniel Gałązka z Zespołem, Małżeństwo z Rozsądku, Elżbieta Adamiak, Czerwony Tulipan, Piotr Bukartyk z Zespołem. W roku 2013 Festiwal powrócił (już pod dachem i w terminie jesiennym), w formule rozszerzonej o cześć konkursową skierowaną do wykonawców amatorów poruszających się w obszarze piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej, piosenki z tekstem. Dotychczasowych uczestników oceniało jury w doborowym składzie: Piotr Brymas, Roman Roczeń, Daniel Gałązka, Łukasz Nowak, Rafał Grozdew, Krystyna Stańczak-Pałyga. Przyjęta otwarta formuła konkursu (zastosowano jedynie podział wiekowy) bez podziałów na muzyczne kategorie, solistów, duety, tercety, kwartety, zespoły, bardów z gitarą itd., dopuszczająca wykonywanie utworów zarówno własnych jaki i tych, które zaistniały na rynku muzycznym pozwala na dogodną prezentację muzycznych talentów.