Legionowo. W piątek przed ratuszem konsultacje i badanie słuchu

badanie-sluchu

Pogorszenie słuchu jest naturalną konsekwencją procesu starzenia się. W Polsce co czwarta osoba powyżej 65. roku życia ma niedosłuch. Pogorszenie słuchu odbiera seniorom nie tylko radość z życia, ale też możliwość samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Niedosłuch będący konsekwencją starzenia się określany jest głuchotą starczą. Jej objawem jest stopniowe, postępujące, obustronne, odbiorcze upośledzenie słuchu w obu uszach, będące skutkiem uszkodzenia komórek słuchowych w uchu wewnętrznym. Senior na początku zaczyna źle słyszeć wysokie tony, takie jak gwizdek czajnika czy dzwonek telefonu. Z czasem coraz bardziej pogłębiają się kłopoty z rozumieniem mowy. Osoba z niedosłuchem mówi, że słyszy, ale nie rozumie. Ma kłopot z identyfikacją słów i rozumieniem mowy. Kiedy problemy komunikacyjne pogłębiają się i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu słuchu, należy wybrać się na badanie, by sprawdzić przyczyny niedosłuchu i zapobiec jego pogłębianiu się i być może podjąć decyzję o zakupie protez słuchowych.

Słuchobus

Słuch związany z procesem starzenia się pogarsza się stopniowo, dlatego osoba nim dotknięta często nie zdaje sobie sprawy z tego, że niedosłyszy. Najczęściej to otoczenie zwraca uwagę na istnienie problemu. Świat dźwięków w podeszłym wieku cichnie powoli, dlatego senior często sądzi, że jego słuch się nie zmienił, tylko inni niewyraźnie mówią. Dlatego w pewnym wieku należy poddać się badaniom profilaktycznym.

Może to mieć miejsce w SŁUCHOBUSIE – mobilnym laboratorium słuchu, w którym mieszkańcy Gminy Miejskiej Legionowo będą mogli bezpłatnie zbadać słuch i otrzymać konsultację medyczną.

Legionowianie poddając się badaniu audiometrycznemu otrzymają pełną i indywidualną informację o stanie słuchu oraz o tym, jak dbać o słuch.

Hałas

Na coraz gorszy słuch wpływ ma wszechobecny hałas – dotyczy to zwłaszcza mieszkańców większych miast. Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80 – 90 decybeli, według badań CBOS narzeka na niego aż 70 procent badanych Polaków. Długotrwałe narażenie na taki hałas może powodować czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia. Co gorsza, uszkodzenie słuchu to najczęściej proces długotrwały i niezauważalny. Bardzo często ludzie stwierdzają, że mają problemy ze słuchem, kiedy jest już za późno, bo nastąpiło u nich długotrwałe uszkodzenie. Do tego dochodzi nadużywanie słuchawek (telefony, odtwarzacze mp3), słuchanie zbyt głośno muzyki oraz praca w hałasie. Ponad 200 tysięcy osób pracuje w warunkach w hałasie przekraczającym dopuszczalne normy. Nic dziwnego więc, że aż 17 procent chorób zawodowych w Polsce to przypadki trwałego ubytku słuchu. Życie w długotrwałym hałasie grozi: utratą słuchu, negatywnymi zmianami w układzie krążenia, podniesieniem ciśnienia krwi, zaburzeniami snu, zakłóceniami równowagi emocjonalnej.

Ewa Milner-Kochańska

Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych