Legionowo. Poświęcenie nowej siedziby Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum

poswiecenie-gimnzjum-5

Ksiądz prałat Lucjan Szcześniak (fot. arch. GP)

 

Odwaga spełniania marzeń oraz nieustająca chęć działania Dyrekcji Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum Językowego doprowadziły nas właśnie do tego miejsca, czyli do nowej siedziby przy ulicy Parkowej 27B. Cyfra 27 okazała się dla naszego gimnazjum szczęśliwa, bowiem 27 października 2016 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego budynku szkoły.

Aby to doniosłe dla całej społeczności szkolnej wydarzenie nie przeszło bez echa, młodzież, zainspirowana filmem „Listopisarz”, postanowiła napisać listy do dobrych ludzi i rozdać je przechodniom na ulicach Legionowa. Od samego rana, 27 października 2016 roku, nie zważając na zimno, uczniowie wędrowali ulicami miasta, dzieląc się swoją radością życia z jego mieszkańcami. Wręczali własnoręcznie napisane listy z dobrymi słowami, wywołując uśmiech na twarzach obdarowanych.

Następnie mimo zmęczenia (niełatwo było młodym ludziom przełamać się, podejść i wręczyć swój list obcemu człowiekowi), cała społeczność szkolna zgromadziła się na uroczystości poświęcenia. Uroczystość, na którą przybyło wielu zaproszonych gości, m.in. wiceprezydent Piotr Zadrożny, starosta Robert Wróbel, wicestarosta Jerzy Zaborowski, skarbnik Miasta Legionowa Jolanta Ćwiklińska, komendant Straży Miejskiej Ryszard Gawkowski, zaprzyjaźnieni księża – ks. Hieronim Średnicki, ks. Leszek Kołoniecki – rozpoczęła się dzięki uprzejmości i otwartości księdza Dziekana Lucjana Szcześniaka o godz. 11.00. Mszą Św. w Kościele Św. Jana Kantego w Legionowie. Mszy przewodniczył uwielbiany przez młodzież Ekscelencja Biskup Marek Solarczyk, który w homilii pięknie mówił o roztropnym i odpowiedzialnym korzystaniu z nowoczesnych technologii komunikacyjnych: „Jakże ważne jest, by to, co wychodzi od nas, a więc nasze „internetowe sandały”, zawsze niosły to, co będzie odsłaniało nasze piękno i ukazywało piękno Boga oraz budowało je w drugim człowieku, wnosząc w jego życie autentyczną radość i miłość”. Biskup mówił też o czasie edukacji, który przyrównał do budowania pancerza, chroniącego w człowieku to, co najistotniejsze, a co jest darem samego Boga. „Każdy z nas ma świat wartości, pragnień i marzeń, który wymaga troski i obrony przed zgubnymi wpływami z zewnątrz czy nieprzemyślanymi wyborami, które mogą go zniszczyć lub zniekształcić. Jakże cenne okazują się wtedy rady ludzi nam życzliwych, choć nie zawsze od razu umiemy je przyjąć czy docenić” – zauważył i dodał: „…prawdziwa siła płynie z relacji z ludźmi, którzy nas kochają, z ich troski i ich oddania, z tego, że zawsze możemy liczyć na ich obecność i życzliwość, których nie cofną bez względu na to, co się będzie działo”. Miała rację pani Dyrektor Helena Olkucka, która witając Ekscelencję powiedziała: „Nauka Księdza Biskupa głęboko zapada w pamięci i sercach młodzieży, co w dzisiejszych czasach – braku autorytetów, jest niezwykle cenne.” Młodzież jeszcze następnego dnia przeżywała słowa homilii. Podczas Mszy Św. metropolita otrzymał z rąk młodzieży list pisany przez uczniów szkoły oraz swój portret namalowany przez uczennicę I klasy Jagodę Stawicką. Warto podkreślić, że młodzież czynnie uczestniczyła we Mszy Św. – przygotowała procesję z darami i uświetniła nabożeństwo swoim śpiewem oraz grą na instrumentach.

Po zakończonej Mszy Św. młodzi artyści zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod okiem pań: dyrektor Heleny Olkuckiej oraz Urszuli Chrulskiej, które wystąpiły u boku młodzieży. Koncert rozpoczęła pani Urszula grając na skrzypcach chwytającą za serce „Misję” E.Maricone, a tuż po niej pięcioro uczniów odczytało wiersz Adama Asnyka „Miejcie nadzieję”, wołając do zgromadzonych:

„Miejcie nadzieję!…Nie tę lichą, marną

Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,

Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno

Przyszłych poświęceń w duszy bohatera.”

Swoim talentem recytatorkim zadziwiły słuchających Natalia Szachna i Joanna Osińska Mogliśmy również docenić niezwykły talent muzyczny Joanny Kołakowskiej, Kornelii Olkuckiej, Martyny Jodel, Dominiki Kołtek i Adrianny Kazimierskiej.

Całości pięknie dopełniły pani Dyrektor Helena Olkucka recytując wiersz Jonasza Kofty „Trzeba marzyć” oraz piosenka „Nie patrzę w dół” wykonana przez wszystkich wystepujących.

Po zakończonym programie artystycznym ksiądz prałat Lucjan Szcześniak wraz ze społecznością szkoły i zaproszonymi gośćmi udał się do nowej siedziby Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum Językowego. Korzystając z uprzejmości Straży Miejskiej młodzież przemaszerowała ulicami miasta z tablicą gimnazjum, aby dokonać poświęcenia budynku. Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie mieli jeszcze okazję wysłuchać przemówień: dyrektor Heleny Olkuckiej, starosty Roberta Wróbla i wiceprezydenta Piotra Zadrożnego oraz wręczyć przygotowane specjalnie dla zaproszonych gości własnoręcznie napisane pamiątkowe listy. Na zakończenie nie zabrakło pysznego poczęstunku, który docenili zwłaszcza uczniowie, będący najważniejszą cząstką tego wydarzenia. Na wytrwałych czekała jeszcze jedna niespodzianka. Uczniowie i nauczyciele pod wodzą dyrekcji rozegrali na pobliskiej Arenie Legionowo towarzyski mecz w piłkę nożną. Zabawa, zarówno dla uczestników, jak i widzów, była wyśmienita. Wyniku domyślcie się sami…

Uroczystość przebiegała w miłej i wzniosłej atmosferze, pozostawiając w naszych sercach niezapomniane wspomnienia. Nieliczni mają okazję uczestniczyć w tak ważnej uroczystości, jaką jest poświęcenie nowego budynku szkoły, dlatego zapadnie ona na stałe w pamięci tych, którzy tę szansę otrzymali.

Agata Wrotkowska