Oszuści wyłudzający pieniądze znów grasują w Legionowie. Tym razem bawią się w „Centralną Ewidencję o Działalności Gospodarczej” i wzywają drobnych przedsiębiorców do zapłaty 200 zł „stałej opłaty rejestracyjnej”.
Uwaga na nowe oszustwo – Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej!
– Uwaga na pisma skierowane do drobnych przedsiębiorców z firmy „Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej”. Pojawiły się w Legionowie. Noszą znamiona wyłudzenia! Pisma w odbiorcach wyrabiają wrażenie, że pochodzą od urzędu i są wezwaniem do zapłaty urzędowej – alarmuje w sieci jeden z legionowian. – Warunkiem niezbędnym do wpisania firmy do „Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej” i aktualizowania jej danych jest uiszczenie stałej opłaty rejestracyjnej w kwocie 200 zł – czytamy w jednym z takich oszukańczych pism.
To nic nie kosztuje!
Legionowianie nie dajcie się nabrać. To pułapka! Firma „Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej” podszywa się pod Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która jest jedynym rządowym spisem przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Wpis do tej bazy jest rzecz jasna bezpłatny. Świeżo upieczeni przedsiębiorcy mogą jednak tego nie wiedzieć i dać się wywieść na manowce. Ktokolwiek z nich dostał takie pismo, powinien wyrzucić je po prostu do kosza i absolutnie nie wnosić żadnych opłat. W CEIDG można sprawdzić, kto dopiero co zarejestrował się jako przedsiębiorca. Korzystają z tego firmy, bądź też osoby wyłudzające pieniądze. Z rządowego, bezpłatnego rejestru wyciągają dane nowych przedsiębiorców i wysyłają do nich listy wzywające do uiszczania wymyślonych opłat rejestracyjnych.
Policja już wie
– Od początku tego roku, zostaliśmy poinformowani o 4 takich przypadkach. W 3 sprawach zostały wydane postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia. Jedna sprawa pozostaje nadal w toku – informuje podkom. Emilia Kuligowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Legionowie. – Bywa tak, że różne firmy wysyłają do przedsiębiorców zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego pisma stanowiące ofertę zawarcia umowy, a co za tym idzie wpisu do ich rejestrów, a wpłata jak wskazane jest pismach jest fakultatywna. Jeżeli osoba wpłaca pieniądze robi to dobrowolnie. Trudno tu więc mówić o oszustwie skodyfikowanym w art. 286 par. 1 kk i wypełnieniu jego przesłanek – wyjaśnia następnie, apelując zarazem o uważne czytanie otrzymanej korespondencji.