W dniach 6 – 9 lutego 2020 r. w Słowacji odbywał się Międzynarodowy Festiwal Poetycki PARS POETRY 2020. Polskę reprezentowała m.in. dyrektorka jabłonowskiej biblioteki Anna Czachorowska.
Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie Internetowych Autorów PARS ARTEM w Bratysławie. Prezes Stowarzyszenia Ondrej Kalamár i dyrektor sekcji wydawniczej Zuzana Kuglerowá – poeci, członkowie Związku Pisarzy Słowackich, Centrum PEN i Akademii Słowiańskiej – byli także moderatorami spotkań w Bratysławie i na zamku w Smolenicach. W festiwalu uczestniczyli autorzy z kilku krajów Europy. Wśród nich reprezentanci Polski: Anna Czachorowska, Aleksy Wróbel, który także reprezentował Wielką Brytanię, gdzie tworzy i mieszka od lat, oraz młody kompozytor i poeta Marcin Dominik Molski.
6 lutego, o godzinie 19.00 rozpoczął się wieczór poetycko –muzyczny gości zagranicznych. S
potkanie odbyło się w kultowej kawiarni artystycznej „Siedem Strun”, założonej dla upamiętnienia legendarnego barda, poety i aktora rosyjskiego Włodzimierza Wysockiego. Atmosfera w kawiarni nasycona jest jego klimatem, a jego charakterystyczny głos wita przybyłych gości. Na ścianach wiszą gitary i jego podobizny. Gościom podawana jest prawdziwa rosyjska herbata. To pierwsze spotkanie poświęcone było autorom zagranicznym. Ich wiersze przetłumaczone na język słowacki czytali w Zuzana Kuglerova i Ondrej Kalamar. Pieśni Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego przy akompaniamencie gitar wyśpiewali: Valery Postharov i Marcin Molski.
Następnego dnia (7 lutego) uczestnicy Festiwalu zostali zaproszeni do Narodowego Centrum Informacji Literackiej, gdzie dyskutowano na temat roli poezji we współczesnym świecie. Każdy z autorów opowiedział o swoich działaniach i związanych z tym doświadczeniach z ich własnego kraju. Po zakończeniu tego owocnego spotkania goście pojechali do zamku w Smolenicach, gdzie zostali zakwaterowani. Jeszcze w tym samym dniu odwiedzili Bibliotekę i Izbę Pamięci wielkiej osobowości literatury słowackiej, Vincenta Ṡikulu w miejscowości Dubova. Goście zwiedzili również Narodowe Muzeum Słowackie wielkiego człowieka narodu słowackiego, Ludovita Stura w Modrze. Wieczorem na zamku w Smolenicach odbyła się prezentacja członków Pars Artem, następnie wieczór poświęcony poezji słowackiej i czeskiej. Moderatorem był poeta Miroslav Kapusta.
Kolejny dzień (8 lutego) był również bogaty w wydarzenia, od rana do wieczora. W tym dniu odbyły się prezentacje poetów z Polski (Anna Czachorowska, Aleksy Wróbel i Marcin Molski), z Bułgarii (Elka Nyagolova, Valery Postharov) i Rosji (Ludmiła Snitenko). Po tych spotkaniach z zagranicznymi gośćmi, były kolejne prezentacje członków Pars Artem oraz przedstawienie projektu romskich studentów Lukasa Vavru i Anny Polakowej. Następnie Galaprogram, w czasie którego ogłoszono wyniki konkursu literackiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Pars Artem. Laureatem Pars Poetry 2020 został Marek Sopko. Bardem 2020 został Banjamin Skrek. Książka Roku 2020 – ta nagroda trafiła do Dany Janebovej. Odkrycie roku to Kristyna Boorova –Peśtova. Poza tym przyznano I, II i III nagrodę w dwóch kategoriach: autorzy, którzy nie publikowali jeszcze drukiem swoich książek i autorzy którzy już wydali swoje książki. Nagrodę Jury ( Jury w składzie: Miroslav Kapusta, Ondrej Kalamar, Zuzana Kuglerowa, Dimana Ivanowa, Roman Michelko i Jan Tazberik ) otrzymała Janka Biskupicowa i Neullior Aeternum. Po raz pierwszy przyznano też nagrodę Marośa Banceja, który do swojej śmierci bardzo wspierał działalność Pars Artem. Pamięć o nim została uczczona minutą ciszy przed ogłoszeniem wyników konkursu literackiego.
Założyciele Stowarzyszenia Pars Artem i organizatorzy Festiwalu Poetyckiego PARS POETRY – Zuzana Kuglerowa i Ondrej Kalamar, zostali nagrodzeni za swoją działalność na rzecz krzewienia kultury słowackiej i słowiańskiej. Dyplomy i legitymacje członkowskie Akademii Literatury i Kultury Słowiańskiej z siedzibą w Warnie wręczyła Prezes tej Akademii Elka Naygolova. Dyplomy Międzynarodowej Akademii Rosyjskiej z siedzibą w Moskwie wręczyła poetka i członek tej Akademii Ludmiła Snitenko. Patronat tych wielkich słowiańskich instytucji to wielki zaszczyt dla działającego od trzech lat Stowarzyszenia Pars Artem. Jego założyciele byli bardzo wzruszeni, że doceniono ich działalność. Na zakończenie odbył się niezwykły recital Patrika Kee.
W ostatnim dniu (9 lutego) odbyła się dalsza prezentacja członków Pars Artem oraz seminarium na temat specyfiki słowiańskiej poezji w kontekście twórczości zagranicznej poezji. Wszystkie dni festiwalu, mimo wielości spotkań i dyskusji były bardzo przyjazne. Panowała bardzo serdeczna atmosfera, pełna miłości do słowiańskiej poezji. Po programowych spotkaniach do późnych wieczorów trwały jeszcze spotkania, już towarzyskie, pełne radości i wspólnych śpiewów. Bardzo trudno było się rozstać. Wyjeżdżając z zamku nasi słowaccy przyjaciele jeszcze długo machali nam na pożegnanie rękami, chusteczkami w rękach, zapraszając na kolejne festiwale.
P.S.
Podczas trwania Festiwalu, na facebooku pojawiały się życzliwe komentarze. Cytat jednego z nich:
„Podczas gdy polityka rozbija społeczeństwo i wywołuje negatywne emocje – Poezja jest jej opozycją. Przynosi poczucie wzajemnej przynależności, przyjaźni, miłości. To jest wielka sprawa, wielki cel: wprowadzić harmonię w pełnym emocji okresie przedwyborczym”
Anna Czachorowska