Drugi tydzień ferii 18 uczniów Gminnego Gimnazjum im. JPII przy Zespole Szkół w Wieliszewie postanowiło spędzić razem uczestnicząc w programie „Na własne konto”, propagującym aktywność ekonomiczną młodzieży z obszarów wiejskich. Program został przygotowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przy współpracy z Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi Polskiej „Polska Wieś 2000” oraz NBP.
Zajęcia prowadziła Pani Renata Dąbrowska, którą wspierała studentka z Warszawy – uwielbiana przez wszystkich, zwłaszcza chłopców – Pani Paulina.
Poprzez gry i zabawy uczniowie poznawaliśmy zasady obowiązujące w ekonomii, uczyli się postaw przedsiębiorczych, uświadamiali korzyści z prowadzenia aktywności gospodarczej, poznawali rodzaje usług bankowych oraz uczyli odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi.
W ramach kształtowania postaw przedsiębiorczych uczniowie odwiedzili znajdującą się w pobliżu Urzędu Gminy firmę RETRO produkującą stylowe meble na indywidualne zamówienia. Mogli prześledzić cały cykl produkcji, zobaczyć, w jakich warunkach odbywa się praca, obejrzeć salon wystawowy. Przeprowadzili wywiad z jednym ze współwłaścicieli. Byli zaskoczeni, że tak duża firma działa w naszej gminie – firma zatrudnia 150 osób i większość swojej produkcji wysyła na eksport.
Dużym przeżyciem była wizyta w Banku PKO w Nowym Dworze Mazowieckim. Młodzież została zapoznana z możliwościami bankowości mobilnej. Uczniowie sami mogli dokonywać przelewów pieniężnych z komórki na komórkę. Przy wyjściu spotkała ich niespodzianka. Drzwi wyjściowe były zablokowane i stał przy nich uzbrojony mężczyzna, a za chwilę pojawił się jeszcze jeden trzymający rękę na pistolecie. Wszyscy poczuli się niepewnie. Po chwili okazało się, że dokonywana jest właśnie dostawa pieniędzy do bankomatu. Dopiero po zakończeniu tej operacji i oddaleniu się ochrony można było opuścić bank.
W trakcie zajęć uczniowie zakładali własne przedsiębiorstwa i banki, produkowali książki i zabawki, uczestniczyli w wymianie towarowej i rynkowej. Wszyscy wykazali duże zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność. Wykonane przez nich plakaty przyozdobiły korytarz szkolny.
Renata Dąbrowska