Festiwal Szaniawskiego Legionowo

zmijewski czyta szaniawskiego

Festiwal Szaniawskiego 2019r.

Trzecia edycja Festiwalu Szaniawskiego Legionowo jest z natury rzeczy wyjątkowa, bo przypada w 50. rocznicę śmierci dramaturga. Pod wieloma względami ma tez szansę stać się edycją przełomową, w tym roku bowiem legionowski MOK znalazł nowych, cennych partnerów, którzy razem z animatorami z Legionowa włączają się aktywnie w pielęgnowanie pamięci o „samotniku z Zegrzynka” i próby twórczego odczytania jego twórczości.

Festiwal współorganizuje z MOK-iem Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego w Płocku, który już na wiosnę zeszłego roku wprowadził do swojego repertuaru sztukę patrona „Dwa teatry”. Ponad sto pięćdziesiąt osób z powiatu legionowskiego wybiera się w marcu, aby obejrzeć tę inscenizację oraz spotkać się z twórcami festiwalu. Płocki teatr organizuje też u siebie rocznicowy wykład dr Radosława Siomy, a jego aktorzy oraz dyrektor będą aktywnymi uczestnikami dwóch wydarzeń: w Legionowie i w Zegrzynku.

Obok patronów festiwalu, którzy byli z nami od początku (Starosta Legionowski, Burmistrz Serocka, Prezydent Legionowa) udało nam się skłonić do podjęcia się tej zacnej roli Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Tym samym ranga festiwalu rośnie i nie jest wykluczone, że stanie się on z czasem imprezą ogólnopolską.

Wokół festiwalu wzrasta też aktywność osób i instytucji, którym upamiętnienie postaci Szaniawskiego jest bliskie; powstaje stowarzyszenie Zegrzynek Szaniawskiego, stawiające sobie za cel odbudowanie dworku w Zegrzynku z założeniem, że mógłby on stać się ważnym miejscem pracy twórczej zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego ruchu artystycznego w dziedzinie teatru, łączącym najlepsze tradycje z wielowątkową i rozchwianą nieco współczesnością.

Na okoliczność rocznicy śmierci patrona festiwalu pojawiają się też w różnych miastach inscenizacje jego sztuk. Warszawski Prom Kultury pokazał niedawno spektakl „Ptak” siłami amatorskiego teatru Parabuch. Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, noszący zresztą imię Szaniawskiego, przygotował na koniec lutego premierę sztuki „Żeglarz”, a Teatr Polski w Bydgoszczy zaprezentuje niebawem „Ptaka”. Szaniawski wchodzi zatem ponownie na polskie sceny, odczytywany na nowo po niemal stu latach od powstania jego dramatów. Będziemy oczywiście te prezentacje pilnie śledzili i zdamy Państwu sprawę z naszych wrażeń.
Robert Żebrowski

MOK Legionowo


Festiwal Szaniawskiego Legionowo – III edycja

Program festiwalu:

13 marca 2020

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, ul. Nowy Rynek 11

„Dwa teatry” Jerzego Szaniawskiego

spektakle o godz. 11.00 oraz o 18.00

po spektaklu o 11.00 – prelekcja dr hab. Radosława Siomy, prof. UMK w Toruniu „Dziady XX wieku. O Dwóch teatrach Jerzego Szaniawskiego”

po spektaklu o 18.00 – spotkanie publiczności z organizatorami Festiwalu Szaniawskiego

14 marca 2020, godz. 18.00

sala kameralna w MOK Legionowo, ul. Norwida 10

Prezentacja teatralna „Zegrzynek. Poeci u Szaniawskiego” zawierajaca wiersze Stanisława Grochowiaka, Boleslawa Leśmiana, Aleksandra Maliszewskiego w interpretacjach: Marka Mokrowieckiego, instruktorów teatralnych MOK: Walentyny Janiszewskiej i Anny Durki-Kupisiak, Oleny Jankowskiej-Durki, Zenona Durki

Zaproszenia dostępne w MOK Legionowo, ul. Norwida 10

16 marca 2020

Obchody 50. rocznicy śmierci Jerzego Szaniawskiego

godz. 12.00, przy ruinach dworku Szaniawskich, Zegrzynek

„Spotkanie w domu Szaniawskiego” w 50. rocznicę śmierci dramaturga

– część oficjalna (wystąpienia organizatorów i gości, inscenozowany przyjazd Szaniawskiego do Zegrzynka, wręczenie petycji w sprawie odbudowy dworku władzom państwowym i samorzą-dowym)

– część artystyczna (fragment spektaklu zrealizowany przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku)

godz. 14.00, Powązki Wojskowe w Warszawie, kwatera A32, rząd 2, grób 13

– złożenie kwiatów na grobie Jerzego Szaniawskiego

13 czerwca, godz. 18.00

sala widowiskowa w legionowskim ratuszu, ul. Piłsudskiego 41

Noc Teatralna Szaniawskiego

prezentacje spektakli Jerzego Szaniawskiego w wykonaniu amatorskich grup teatralnych